23. júla 2024ENGLISH BELOW


Mierne neštandardná metalcoreová kapela FOOL THE MASSES, ktorá aj napriek žánru nemá bubeníka, vydáva svoj druhý album „It´s All Lost“. Dystopický pohľad na svet predstavili v obšírnom interview hneď dvaja členovia kapely – Raphael Moujou a DJ Vornax. Interview ponúka pohľad do rozbiehajúcej sa mladej kapely, odhaľuje kam až môže vďaka internetu putovať vaše prvé predané CD alebo aj to, ako to vyzerá, keď trochu pozabudnete, že na albume je singel, ktorý tam tak trochu aj nie je.


Čaute páni, rád vás vidím! Ako prvé sa musím spýtať – ako sa máte? 

(R)Rafael: Skvele!
(V)DJ Vornax: Áno, dosť dobre. Konečne máme pekné počasie, tak sa to zlepšuje.


V týchto dňoch vydávate druhý album s názvom „It’s All Lost“. Môžete nám predstaviť kapelu a povedať nám, čo nové a svieže prinášate publiku zahltenému mladými kapelami?

R: Samozrejme. Nový album vydávame 7. júna a volá sa “It’s All Lost”. Toto je náš druhý album, ako si spomínal. Kapela Fool the Masses vznikla pred tri a pol rokom počas pandémie a chceli sme vyniknúť od všetkých ostatných kapiel v žánri, presne ako si spomínal. Máme rovnaký pocit, ako si práve opísal. Väčšina nových kapiel znie veľmi podobne a niekedy je dokonca ťažké povedať, ktorú kapelu práve počúvaš, nakoľko sú si podobné. To je to, čo sme nechceli a aj preto sme trochu vzdorovali, čo sa týka zvuku. Vytvorili sme si vlastný zvuk s gitarami v kombinácii s tým, čo je najodlišnejšia vec, ktorá je pre nás typická – v kapele nemáme bubeníka, máme DJ Vornaxa, ktorý robí drum´n´bass a syntetizátorové bicie a podobne. To je to, čo robí Fool the Masses trochu odlišné od ostatných kapiel na scéne.


Akú spätnú väzbu dostávate na takúto zostavu naživo? Nie je to niečo, čo by totiž ľudia videli na metalových koncertoch bežne. Už to, že nemáte bubeníka je dosť neštandardné a keď si k tomu prirátame fakt, že máte na pódiu DJ-a – nie je veľa kapiel, ktoré by DJ-a mali naživo na pódiu.

V: Narazíme na veľa ľudí, ktorých prvá reakcia je: „Čo do pekla?! Metalová kapela musí mať bubeníka, nie?!“ Najmä staršia generácia metalistov to tak cíti. Ak nemáš bubeníka a nepočuješ akustiku bicích v menších priestoroch, určite to znie trochu inak a úplne tomu rozumiem, ale na druhej strane máme veľa elektronických bicích – dubstepové rytmy, drum´n´bass alebo techno rytmy, takže pre nás je naozaj jednoduché naprogramovať bicie. Mnohým ľuďom sa náš zvuk nakoniec naozaj páči. Ako hovorí Rafael, je to trochu iné. Koncerty sú ale stále úžasné… ehm, no, samozrejme, že to hovorím. (Obaja sa smejú) Jediným skutočným rozdielom je, že namiesto sady bicích v strede pódia máme DJ-ský pult, kde stojím ja. Reakcie sú naozaj rôznorodé, no väčšinou pozitívne.

R: Určite môžeš vidieť zmätok v niektorých ľuďoch, keď zistia, že sme z pódia odstránili bicie a umiestnili tam DJ-a. Nakoniec, keď ale ľudia pochopia, čo robíme, väčšine z nich sa to páči.


Takže dva roky po debutovom albume vydávate „It’s All Lost“. Môžete nám povedať o albume niečo viac, ako to, čo si všetci môžeme prečítať na vašej domovskej stránke alebo na sociálnych sieťach? Viete, niečo…nové… (Všetci sa smejú)

R: Jasné, niečo nové. Keď sme začínali, vydali sme EP s názvom „Supervision“, čo bolo len 5-skladbové EP, aby sme dali niečo von a pozdravili ľudí našou hudbou. O rok neskôr sme vydali náš prvý plnohodnotný album s názvom „Welcome to the Big Seven“, ktorý bol o siedmich smrteľných hriechoch – to bola hlavná téma. Teraz vychádza „It’s All Lost“, ktorý vychádza v júni tohto roku a rozpráva príbeh predchádzajúceho albumu o niečo zo širšia. Je to dosť postapokalyptická scenéria a ukazuje našu víziu sveta – o tom, ako by sa to mohlo skončiť, ak by sme niektoré veci nezmenili s celou tou vojnou a skazou. Je to naozaj veľmi pesimistický pohľad a dúfame, že sa nenaplní, ale takto si predstavujeme budúcnosť, ak sa niečo pokazí. Po zvukovej stránke je to komplexnejšie, vyskúšali sme nejaké nové veci. Máme luxus vlastného štúdia, takže sa môžeme len tak dostať dnu a dať si na čas. Niektoré kapely majú presne stanovený počet dní v štúdiu a musia napísať pesničky dopredu a uistiť sa, že to znie dobre a ak nie, tak… sorry, tvoj čas vypršal. Pre nás je to trochu iné – môžeme veľa experimentovať a vytvárať a nachádzať nové zvuky. S “It´s All Lost” to zabralo čas, našli sme si čas na to, aby sme našli nejaké zvuky a vytvorili si vlastný štýl a rozvinuli ho trochu ďalej a album je skvelým pokračovaním nášho predošlého albumu.


Okrem toho, že musíme niečo zmeniť, aké je posolstvo, ktoré sa snažíte odovzdať davu novým albumom? Aké boli hlavné vplyvy celej myšlienky albumu, možno koncept, ak by sme mohli hovoriť o koncepte.

V: Nie je to všetko postapokalyptické. Prvá pieseň, ktorú sme vydali tento rok – Dream Talker – vychádza z emócií a pocitov nášho speváka Nicholasa. Z depresií a tak. A na živých vystúpeniach, predtým, ako zahráme pieseň, vždy hovoríme publiku – „Ak máte problémy so sebou, depresiu alebo temné myšlienky, zavolajte prosím o pomoc, nie ste v tom sami.“ Takže aj to je odkaz pre ľudí, aby pokračovali v boji. A to je, dovolím si tvrdiť, vlastne celý album. Konať dobro a byť lepší – zajtra sa stať lepším človekom, ako si dnes, chápeš. To je hlavná téma albumu.

R: Každá skladba má svoje posolstvo, nie je to tak, že by to bol koncepčný album. Samozrejme, je v tom istá línia, ale nie je to jeden príbeh od prvej skladby po poslednú. Každá skladba má svoje posolstvo a celkový artwork albumu je veľmi apokalyptický. Je tam veľa ohňa a ničenia a presne takú náladu chceme albumom vytvoriť. Celú túto postapokalyptickú scenériu.


Prvý singel z albumu vyšiel pomerne dosť dávno – asi pred rokom.

R: Čo? Nie … aha, máš na mysli Shallow Skin.

V: Tak na ten som úplne zabudol. (Smiech)

R: Prvý skutočný singel z albumu je Dream Talker. Shallow Skin vyšlo minulý rok a na tomto albume je to vlastne len bonusová skladba. Nie je to klasický kúsok z albumu. Takže prvý singel z albumu v skutočnosti vyšiel 1. februára tohto roka.


Rád by som sa detailnejšie pozrel na celú dystopickú/post-apokaliptickú myšlienku alebo správu albumu. Čo myslíte, že by mohol byť bod zlomu, ktorý by videol k svetu, o ktorom v albume? Predsa len, svet v ktorom žijeme – prežili sme pandémiu, žijeme vo vojnou zmietanom svete a celé toto šialenstvo sa pre našu generáciu stalo niečím „normálnym“. Svojím spôsobom…

R: To dúfam, že nie!


….čo by teda mohlo byť bodom zlomu, ktorý by nás posunul za červenú čiaru medzi „normálnym“ svetom – tým, ktorý poznáme a posratou budúcnosťou, o ktorej spievate?

R: Koncept je skôr varovaním pre svet a ľudí. Nie všetko je teraz stratené, ale môže byť, ak niektoré veci nezmeníme. Vo svete máme vojny, ako tú s Ruskom a množstvo ďalších a vieme, čo vojna robí so svetom a s ľuďmi. Ak by to tak pokračovalo, možno sa k tomuto scenáru dostaneme. Samozrejme, v to nedúfame, ale myslím si, že veľká svetová vojna by bola naozaj zlá a mohla by viesť k svetu ako na obrázku na obale nášho albumu.

V: Povedal by som, že bod zlomu by bol, keby celý svet stále tlačil a niekto by sa dotkol povestného veľkého červeného tlačidla, aby zhodil „veľké bomby“. Potom budúcnosť nemusí byť taká farebná, poviem to tak.


Hej, alebo by bola príliš farebná. (Všetci sa smejú) OK. Posolstvo je jasné. Ako je to s doručením posolstva živému publiku. Čo by sme mohli v blízkej budúcnosti očakávať od Fool The Masses z hľadiska turné alebo festivalov?

R: Práve teraz sme uprostred druhého nemeckého turné. Tento rok hráme 20 až 30 koncertov, väčšinou v Nemecku. Teraz máme aj nejaké vystúpenia v Holandsku. Zatiaľ necestujeme po svete, ale plánujeme to urobiť čo najskôr. V budúcom roku máme nejaké plány pre ďalšie európske krajiny a odtiaľ budeme pokračovať. Uvidíme. Neočakávame, že v najbližších rokoch budeme v USA alebo na Ďalekom východe, ale z dlhodobého hľadiska sa tam chceme dostať tiež! Momentálne sa zameriavame na Nemecko a v budúcom roku by sme chceli koncertovať po Európe! A potom uvidíme, kam ďalej sa dostaneme!


Aktuálne je váš debutový album dva roky po svojom vydaní a z toho, čo registrujem, prijatý bol celkom pozitívne. Aký je z vášho pohľadu v dnešnej dobe ideálny spôsob, ako komunikovať s fanúšikovskou základňou?

R: Určite existuje množstvo spôsobov, ako osloviť publikum, ale myslím, že sociálne siete sú aktuálne hlavným spôsobom. Okrem toho koncertovanie funguje viac než dobre. Svoju hudbu zároveň musíš tlačiť absolútne všade. Snažíme sa svoju hudbu dávať do rádií a podobne, ale kľúčové je hlavne rhať naživo a dostať sa čo najviac k ľuďom.

V: Okrem toho sa na každý príspevok, každý komentár na sociálnych sieťach alebo Youtube snažíme odpovedať, aby sme tak mali čo najväčšiu interakciu s fanúšikmi a dúfame, že tak s nami zostanú a budú šíriť informácie ďalej. Je tiež skvelé rozprávať sa s ľuďmi na koncertoch a čo najviac sa s nimi fotiť. Takže väčšia interakcia s fanúšikmi snáď vytvorí aj viac fanúšikov.

R: Zábavná vec, ktorú si budem vždy pamätať – keď sme prvýkrát vypustili našu hudbu, bolo to aj cez sociálne siete, naše prvé EP obletelo celý svet. Napríklad išlo do… kde to bolo – do Austrálie?

V: Nový Zéland! To bolo vlastne úplne prvý CD, ktoré sme kedy predali.

R: Áno! To je druhá strana sveta, človeče! Ľudia v Srbsku a… všade o ňom hovorili a kúpili si náš album! Vďaka internetu!


OK! To je skvelé! Ako ste už otvorili túto Pandorinu skrinku – aký je váš názor na celú situáciu v hudobnom priemysle súčasnosti? Internet je naozaj silný nástroj, ako dať ľuďom na celom svete vedieť, že ste tu, ale na druhej strane podsúva fanúšikom obrovské množstvo kapiel a existuje veľa spôsobov (až príliš veľa), ako môžu ľudia počúvať hudbu. Aký je váš názor na túto tému?

 V: To je ťažká otázka. Po prvé, robíme to, pretože milujeme robiť hudbu a ak ste v tomto biznise preto, aby ste zarobili peniaze, máte pravdepodobne smolu. Ako si povedali, je tu príliš veľa kapiel. Preto stále koncertujeme a to je jediná vec, ktorá drží kapelu pri živote. To a interakcia s publikom – napríklad Spotify – tento rok zmenili pravidlá, takže ak máš menej ako 1 000 poslucháčov alebo tak nejak, už nedostaneš žiadne peniaze. Ale aj keď máte 2 000 poslucháčov mesačne, nedostaneš za to ani 2 centy, takže je to ako s rádiom – tak trochu to zabíja hudobný priemysel. Som naozaj rád, že veľa ľudí sa vracia k vinylom, že naozaj chcú, aby hudba vychádzala na vinyloch, aby mohli mať niečo vo svojich rukách a myslím si, že toto by mohlo byť niečo, čo zaistí tejto hudbe aj budúcnosť – vinyly, CD a dokonca – minulý týždeň som počul, že kazety sú opäť späť. (Smiech)

R: Internet spôsobuje kopec šumu, na internete je niekedy ťažké nájsť perly vo všetkej hromade hudby, ktorá je na sieťach a my s tým jednoducho musíme žiť. Samozrejme, musíme byť na sociálnych sieťach, streamovacích platformách atď., ale to, čo vás skutočne odlíši od zvyšku je vytváranie skvelej hudby, vďaka ktorej vyčnievate zo všetkého toho šumu.


Predchádzajúci album ste vydali vo vlastnej réžií. Aktuálny kúsok “It’s All Lost” vydávate s Dr. Music Records. Aký je rozdiel medzi týmito dvoma prístupmi k tvorbe hudby?

R: Určite je užitočné mať za sebou niekoho, kto sa v tomto odvetví vyzná a pracuje v oblastiach, kde nemáte skúsenosti. Máme viac času sústrediť sa na hudbu samotnú a oni od nás preberajú niektoré veci okolo toho. Predtým sme si všetko robili sami – artworky a komunikáciu s médiami, celé PR a proces tvorby fyzického albumu a to vám odoberá čas od toho hlavného, ​​čo je hudba. Teraz s naším novým partnerom, Dr. Music Records, je pre nás jednoduchšie sústrediť sa na naše veci a nechať ich robiť tie veci, v ktorých sú lepší ako my. Mne osobne sa táto situácia páči – snom väčšiny kapiel je podpísať zmluvu s vydavateľstvom. Nie je to len tak, ale tiež to pomáha sústrediť sa viac na hudbu.

V: Jedna z vecí, ktorá nám pomohla, je, že nám dali termíny, takže nás to nakopne o čosi viac, aby sme na albume pracovali. Predtým sme niekedy mali pár mesiacov, keď sme cvičili raz týždenne, ale veľmi sme sa nesústredili na novú hudbu. Ale teraz sme si uvedomili, že „Ach, sakra, máme termín, pravdepodobne by sme sa mali zamerať aj na vytvorenie nejakej hudby.“ To je tiež ďalšia pozitívna vec, ktorá ale môže byť z času na čas veľmi nepríjemná. (Smiech)


Vo väčšine prípadov, kým nedosiahnete určitú úroveň, musíte mať dva oddelené životy – jeden v hudbe a druhý v „bežnom svete“. Aká je váš „bežný život“?

R: Niektorí z nás sú vlastne hudobníci na plný úväzok. Napríklad Lucas, náš basgitarista – jeho práca je nahrávanie a mixovanie hudby. Vlastní hudobné štúdio a je hudobníkom a producentom na plný úväzok. Vornex napríklad tiež vytvára beaty pre iných umelcov a iné projekty.

V: No, nerobím to na plný úväzok. Stále mám normálnu prácu v IT, ale to je tiež taký môj normálny život.

R: Lea tiež študuje hudbu, takže to nie je len koníček, je to veľká časť nášho života. Samozrejme, je ťažké nakŕmiť päť hladných úst len ​​z hudby, takže tu a tam máme aj nejakú prácu popri tom, ale pre niektorých z nás je to aj hlavná činnosť a jediná vec, ktorú robíme.

V: Našťastie pre mňa mám veľmi chápavého manažéra a keď mu poviem, že idem na pár dní na turné, nemá problém mi dať tie dni voľno. Mám šťastie na fakt dobrého šéfa.

R: Ja som napríklad živnostník, takže si sám môžem zatriediť pracovný čas a dovolenku. Takže je jednoduchšie zariadiť, aby to fungovalo. (Smiech)


Super páni, dostali sme sa na koniec! Ak je tu ešte niečo, čo by ste chceli dodať, máte priestor …

R: Určite! V prvom rade by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí počúvajú našu hudbu, ktorí nás podporujú a ktorí chodia na naše koncerty, kupujú naše CD a merch, pretože to je to, čo drží celú túto mašinériu v chode! Ak sa vám naša hudba páči, počúvajte ju, zdieľajte ju a sledujte nás na našich sociálnych sieťach, pretože nám to tiež veľmi pomáha. Týmto spôsobom môžeme robiť to, čo robíme, pretože to milujeme a chceme v tom pokračovať tak dlho, ako to len bude možné!

V: Ak čítate tento rozhovor, ako aj všetky ostatné, pravdepodobne ste zistili, že ako metalová kapela nemáme bubeníka. Ak ste našu hudbu ešte nepočuli, dajte nám šancu, možno budete prekvapení! Neodsúďte nás, že sme odpad, pretože nemáme bubeníka! Dajte nám šancu a myslím, že nebudete ľutovať!


Rozhodne to stojí za to! Môžem potvrdiť!The slightly non-standard metalcore band FOOL THE MASSES, which – despite the genre – does not have a drummer, releases its second album „It’s All Lost“. The dystopian view of the world was presented in an extensive interview by two members of the band – Raphael Moujou and DJ Vornax. The interview offers an insight into a rising young band, reveals how far your first sold CD can go thanks to the internet, or what it looks like when you kind of forget that there’s a single on the album that isn’t even there.


Hello guys, great to see you! First things first – how are you doing? 

Rafael: Good!
DJ Vornax: Yeah, pretty good. We are finally getting nice weather, so it’s getting better.


You are releasing your second album these days called “It’s All Lost”. Can you introduce us the band and tell us what new and fresh are you bringing to the audience overfilled with young bands? 

R: Sure. We are releasing new album on 7th of June and it´s called “It´s All Lost”. This is our second album as you mentioned. Band Fool the Masses was created three and a half years ago during the pandemic and what we wanted to do is to stand out from all the other band sin the industry, just like you mentioned. We have the same feeling as you just described. Most of new bands sound very similar and sometimes it´s even hard to say which band are you currently listening to because how similar they are sounding. That´s what we didn´t wanted to do and that´s also why we defied a little bit with the sound. We created our own sound with the guitars combined with what is most different thing that we do – we don´t have the drummer in the band, we have DJ Vornax doing the drum´n´bass and drums in the synthesizers and stuff like that and that´s what makes Fool the Masses a bit more different than all the other bands out there.


What feedback are you getting on live shows with that line-up live? That´s not really something you normally see on stage at metal shows, you know. No drummer is surprising itself and DJ, I can think of very few bands that have that live on stage.

V: There is a lot of people whose first reaction is “What the hell?! Metal band have to have a drummer, right?!” Especially the older generation of metalheads are ones feeling like that. In the smaller venues, if you don´t have the drummer and you don´t hear the acoustics of the drums, it definitely sounds a little bit different and I totally understand that but on the other hand, we have a lot of electronic drums like the dubstep rhythms, drum´n´bass or techno rhythms so for us it´s just really easy to program the drum set. A lot of people eventually really like our sound. Like Rafael says, it´s a little bit different. The show is still amazing … ehm, well, of course I am saying that. (Both laughing) Only real difference is that instead of drum set in the middle of the stage, we have DJ booth where I am standing. Reactions are really diverse but it´s mostly positive.

R: You definitely could see the confusion on some people when we remove the drum set from the stage and put a DJ booth there but in the end, when people get the feeling and they get what we are doing, most of them like it.


So two years after debut album, you are releasing “It´s All Lost”. Can you tell us a bit more about the album then what we all can read on your home page or social media? You know, something…new… (All laughing)

R: Sure, something new. When we first started, we released EP called “Supervision” which was just 5 song EP to put something out and say hello to people with our music. One year later, we released our first full length album called “Welcome to the Big Seven” and it was about seven deadly sins – that was the overall topic of it. Now we are getting out “It´s All Lost” coming out June this year and it´s telling the story of previous album a bit further. It´s very post-apocalyptic scenery and it shows our vision of world – of how it could end if we wouldn´t change some things with all the war going on and all destruction. It´s indeed very pessimistic view and we hope it won´t happen but this is how we imagine the future if something goes wrong. From the sound side – it´s more developed, we tried some new things. We have the luxury of our own studio so we can just get in and take our time. Some bands have just fixed amount of days in the studio and they have to write songs up front and make sure it sounds good and if it doesn´t, well … sorry, time´s up. For us it´s a bit different – we can experiment a lot and create and find new sounds. With “It´s All Lost” it took time, we took the time to find some sounds and create our own style and develop it a bit further and the album is great continuation of our previous album.


Other than the fact that we need to change something, what is the message you are trying to deliver to the crowd with the new album and what were the main influences behind the whole idea of the album, maybe concept if we could talk about the concept.

V: It´s not all post-apocalyptic. The first song that we released this year – Dream Talker – it´s coming out of the emotions and feelings of our vocalist Nicholas. With depression and stuff. And on the live shows, before we play the song, we always tell to the audience – “If you have problems with yourself, depression or dark thoughts, please call for help, you are not alone in this.” So that´s also message to the people to continue to fight. And that´s actually the whole album, I guess. To do good and to be better – to become the better person tomorrow than you are today, you know. That´s overall topic of the album.

R: Every song has it´s own message, it´s not like there is one topic. Of course, there is a red line in it but it´s not one story from the first song to the last one. Every song has it´s own message and the overall artwork of the album is very apocalyptic. There is a lot of fire and destruction and that´s exactly the mood we want to create with the album. This whole post-apocalyptic scenery.


First single from the album came out really a long time ago – about a year ago.

R: What? No … oh, you mean Shallow Skin.

V: I forgot about that one. (Laugh)

R: The first real single off the album is Dream Talker. Shallow Skin came out last year and that is just a bonus track on the album. Not the regular song. So the first single came out on February 1st this year.


I would really like to go a bit deeper into the whole dystopian/post-apocalyptic message or idea of the album. What do you think could be the breaking point that would lead into the world we are speaking. World we are living in right now – we survived the pandemics, we are living in the war torn world and this whole shitshow just became something “normal” for our generation. Kind of…

R: We hope not!


….so what do you think would became the breaking point that might push us through the red line between “normal” world – the one we know right now and the fucked up future you are singing about?

R: The concept is more like a warning to the world and the people. Not everything is lost right now but maybe if we won´t change some things. We have wars in the world with Russia and so on and we know what war is doing to the world and to the people and if it would continue like that, this might be a scenario we might get to. Of course we don´t hope for that but I think that a big world war would be really bad and could lead to the picture on our album cover.

V: I would say that the breaking point would be if the whole world would just keep pushing and somebody just touches the big red button to throw the big bombs. Then the future might not be as colorful, let me say it like that.


Or it might get too colorful. (All laughing) OK. The message is clear, what about the delivery of the message to the live audience. What could we expect in the near future from Fool The Masses in terms of tours or festivals?

R: Right now we are in the middle of the second German tour right now. We are playing between 20 and 30 shows this year, mostly in Germany. We have some shows in Netherlands now. We are not touring the world yet but we are planning to do so as soon as possible. We have some plans for more European countries in next year and we´ll go from there. We´ll see. We don´t expect to be in US or Far East in next few years, but in the long picture, that´s where we want to get as well! At the moment we focus on Germany and in next year, we would like to hit the Europe! And let´s see where we get from there!


As we spoke, you released your debut album two years ago and from what I heard, reception of the album was pretty good. From your point of view, what is the ideal way to talk to the fan base these days?

R: There definitely are many different ways of reaching people, but social media is nowadays a pretty big factor. Also playing live as much as possible works for us pretty well. You have to put your music everywhere. We try to put our music on radios and stuff like that, but overall playing live and reaching to people as much as possible is the key.

V: Also on every post, every comment on social media or Youtube, we try to reply so that way we have much more interaction with the fans and hopefully that way they´ll stay with us and spread the word. It´s also great to talk to people on the shows and take a picture with them as much as possible. So more interaction with the fans hopefully also creates more fans.

R: The funny thing that I´ll always remember – when we first dropped our music, it was through social media as well, our first EP went all over the world. For example, it went to … what was it – Australia?

V: New Zealand! That was actually the very first CD we ever sold. 

R: Yeah! That´s the other side of the world, man! People in Serbia and … well everywhere talked about it and bought our album! Thanks to the internet!


OK! That´s great! As you already opened this Pandora´s box – what is your opinion on the whole situation in the music industry right now as the internet is really strong tool to let the people all around the globe know that you are here but on the other hand it provides so many bands to people and there is a lot of ways (almost too many) how people can listen to the music. What´s your opinion on the subject?

 V: That is a tough one. First of all, we just keep doing it because we love doing the music and if you are in this business to make money, you are out of luck, I guess. There are, as you said, too many bands out there. That´s why we just keep doing the concerts and that´s the only thing that keeps the band alive and also interacting with the audience – Spotify for example – they changed the rules this year that if you have less than 1 000 listeners or something, you don´t get paid any more. But even if you have 2 000 listeners a month, you don´t even get 2 cents for it so it´s just like with radio – it kind of kills the music industry. I am really happy that a lot of people are going back to vinyls, that they really want music to be released on vinyls so they could have something in their hands and I think that this might be something that makes it for the future – vinyls, CDs and even – last week I heard cassette tapes are back again. (Laugh)

R: the internet is making a lot of noise, on the internet it´s sometimes hard to find the diamonds in all the piles of the music that´s up there and we just need to go with it. Of course we need to be on social media, streaming platforms, etc. but what really makes you stand out is creating great music that makes you stand out of the whole noise.


Previous album was released as self-produced album and right now, you are releasing “It´s All Lost” with Dr. Music Records so what´s the difference between those two approaches of making music?

R: It´s definitely helpful to have somebody behind you who knows the industry and who is working in areas where you didn´t work before. We have more time to focus on music itself and they take over some stuff from us. Before, we did everything ourselves, artwork and magazines, whole PR and creating the physical record and it takes time away from the main thing which is music. Now with our new partner, Dr. Music Records, it´s easier for us to concentrate on our thing and let them do the other stuff which they are better than us at and also they take over the work. Me personally, I like this situation – it´s dream of most bands to get signed with the label. It´s not just that but it´s also helping to focus more on music.

V: One of the things that helped is that they gave us deadline so it kicks us a bit further to keep working on the album. Before we sometimes have few months when we practiced once a week, but we didn´t really focus on new music. But now we realized that “Oh, damn, we have a deadline, we should probably focus on creating some music as well.” That´s also another positive thing that could be very annoying from time to time. (Laugh)


Most of the time, until you reach a certain level, you just have to have two separate lives – one in music and one in “regular world”. What are your backgrounds guys?

R: Some of us are actually full-time musicians. For example, Lucas, our bass player – his job is recording and mixing music. He owns a music studio and he is a full-time musician and producer. Vornex for example is also creating beats for the other artists and projects.

V: Well, not full-time. I still have a regular IT job, but that´s also kind of my normal life.

R: Lea is also studying music, so it´s not only a hobby, it´s a big part of our lives. Of course, it´s hard to feed five mouths just from the music alone so we also have some side job here and there but for some of us, it´s also the main occupation and the only thing we do.

V: Luckily for me, I have a really nice manager and when I tell him that I am going on tour for a couple of days, he has no problem giving me those days off. Luckily I have a good boss for that.

R: I am for example self-employed so I could just choose my time and vacation. So it’s easier to make it work. (Laugh)


OK guys, this is it! If there is anything else to be added, to tell to your listeners or our readers or whoever you want, right now is your time to do so.

R: Definitely! First of all, we would like to thank everybody who listens to our music, who supports us and who comes to our shows, buys our CDs and merchandise, because that´s what keeps the whole machinery running! Also, if you like our music, keep listening to it, sharing it and go to our social media to subscribe as it also helps a lot. That way we can do what we do because we love that and we want to keep doing that as long as possible and we will be around for a long time that way!

V: Also as you are reading this interview, as well as all the other ones, you probably know we don´t have a drummer as a metal band. If you did not listen to our music before, give us a chance, you might be surprised! Don´t directly say that we are shit because we don´t have a drummer! Give us a chance and I think you would not regret it!


Definitely worth it! I could confirm!