23. júla 2024

Pražská folk metalová skupina Ewenay s prvky black/death letos poprvé zavítají do lomu na náš/váš festival South of Heaven.Alan – Ahoj bando. Kdy jste se dozvěděli o tomto festivale?

Vítek – Ahoj. Sledujeme, jakých akcí se účastní spřátelené kapely. Festival se nám do hledáčku dostal v minulém roce, pozdě na to, aby byla šance se ročníku účastnit.


Alan – Když jste se o festu dozvěděli, koukli jste i na předešlé ročníky? Nebo South of Heaven mapujete dýl?

Kotě – Podíval a zjistil, že v lomu hrálo v minulosti několik kapel, se kterými se znám, takže za mě určitě palec nahoru.

Vítek – Určitě! V kapele nás je osm a sladit kalendáře není vždy jednoduché. U většiny akcí proto koukáme na předešlé ročníky a dáváme přednost těm, kde věříme, že si hraní opravu užijeme. Když jsme viděli lineup předchozích let a místo, na kterém festival bude, tak to byla jasná volba. Fakt se na to hraní těšíme a doufáme, že to z nás bude cítit.


Alan – Tuto otázku pokládám pokaždé, u každého ročníku, tak ji položím i vám. Už jste hráli někdy v lomu? Co na to říkáte?

Kotě – V lomu ještě ne, ale říkám si, že by na takovém místě mohl dobře vyznít Morbivodův prachmatismus.

Dominika – Jo, akusticky a bylo to epický cký ckýý.


Alan – Prozraďte nějaké zajímavé místa kde jste si už zahráli koncert, nebo festival. Třeba vlak, letadlo, loď, strž …..?

Dominika – Řekla bych, že bývalá raketová základna byla docela cool.

Vítek – Jó, Bratronice byly super. Celé jsme to odehráli v postapo kostýmech, které jsme si připravili speciálně pro tenhle koncert. Obecně si koncerty často něčím “okořeníme”. Vzpomínám, jak na náš poslední koncert v Pardubicích Dominika upekla pro fanoušky perník s nekromantem z našeho EP.


Alan – Co u vás nového, zajímavého? Album, změna v sestavě atd ….?

Kotě – Máme nahraný a zpracovaný singl, ale chceme k němu udělat i video, takže to chvíli potrvá. A pracujeme na novém EP. Co se sestavy týče, tak po odchodu violisty jsme velmi rádi, že máme nový druhý smyčec v podobě houslistky Anie. Hledání to bylo dlouhé a strastiplné, ale trpělivost se velice vyplatila.

Vítek – V prosinci jsme vyhráli druhý ročník “Recky na Vaše pecky” Dana Frimla, takže dolaďujeme materiál a brzy se za ním vydáme do studia. Kromě nahrávání pak mám radost, že jsme našli náhradu za violistu a máme před sebou letní sezónu plnou zajímavých akcí.


Alan – Na South of Heaven přivezete co? Myšleno v repertoáru? A nebo i pokud s sebou povezete nějaké překvapení, ven s tím.

Kotě – Když se zadaří, tak dvě nové písně.

Vítek – Čeká nás set plný energie. Určitě zazní věci z našeho posledního EP. A překvapení? Ty většinou vznikají spontánně tak 14 dní před akcí… Uvidíme 🙂


Alan – Co děláte když nehrajete?

Kotě – Makáme na nových materiálech, nahrávkách, koncertové audiotechnice, hledáme místa, kde bychom si mohli zahrát a neustále vymýšlíme, jak rozesmát a zaujmout fanoušky na sociálních sítích.


Alan – Váš kout, vaše domovina – jak se vám tam hraje? A nějakou perličku můžete říci/napsat?

Kotě – Je tu super obecenstvo i zvukaři. U nás je často problém s podiem, protože v osmi lidech se poněkud hůř hledá dostatečně velký prostor, abychom se vzájemně neubili. Asi největší sranda byla se nacpat do plzeňského Parlamentu. Bubeník zabral většinu prostoru a zpěváci museli do publika.

Vítek – Nejvíc koncertů jsme asi odehráli v pražském Vagónu. Rádi se tam vracíme a je skvělý vidět, jak jde kvalita toho klubu stále nahoru.


Alan – Bylo by něco, co na sebe prásknete, a nikde jinde jste to ještě neřekli, nebo nenapsali?

Vítek – My jsme toho o sobě zatím nikde moc nepráskli a myslim, že ty historky a zajímavosti by skoro vydaly na samostatný rozhovor. Dominika ráda tvoří a občas nás všechny něčím překvapí. Ve zkušebně nám třeba už asi rok visí klec s metalovou panenkou, kterou jednoho dne přinesla s tím, že tam s námi bude bydlet. Když Johnny (Growl) na malém podiu roztočí dredy, tak všichni utíkáme. Historek, který začínají jeho dredem v houslích nebo kytaře je hodně.


Alan – Na co (nač), nebo na koho se na festivale South of Heaven nejvíce těšíte?

Kotě – Zase se uvidím se starými známými, jako jsou Honoris Causa či Innersphere.

Vítek – Jsem strašně zvědavý na to místo. Nejvíc se ale těším na všechny, kteří si nás přijdou poslechnout a doufám, že si společně s nimi užijeme skvělou atmosféru.


Alan – Díky za rozhovor pro nás a pro návštěvníky festivalu South of Heaven. Uvidíme se na pódiu. Se mnou určitě, já jsem ten co to vše uvádí a v čas vás z pódia vyžene kvůli prostoru pro další kapelu.

Kotě – V Brně se nám povedl otestovat styl hraní, díky kterému začneme a skončíme úplně přesně, tak snad nebude zapotřebí vyhazovačů. Taky děkujeme a moc se těšíme!