rozhovor_2017-12-12_Shakra - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

  

Švajčiarska hardrocková formácia Shakra urobila svojim fanúšikom milé prekvapenie. Okrem nového albumu sa do kapely vrátil aj pôvodný spevák Mark Fox. Fanúšikovia si už určite album dobre napočúvali, ale aj tak sme oslovili hlavného skladateľa kapely a v tomto rozhovore už viac povie gitarista Thomas Muster.

 
Ahoj. Momentálne ste vydali nový album Snakes & Ladders. Fanúšikovia boli určite nedočkaví a tak prezraď čím je novinka špeciálna?

Naši fanúšikovia sa dočkali nového album a  Snakes &  Ladders  bude vydávaný ako hra spolu s  CD, alebo s vinylom! Je to cool vec, pretože nie je možné nazvať ho podľa hry a nepridať to tam. Mark nám urobil celú grafiku na CD. Čo sa týka hudby tak sa tam nenachádza nič špeciálne, je to klasicky znejúca Shakra. Jedine pieseň „Rollin“ znie bluesovo, tak ako sme to ešte nikdy nemali. Ale každá pieseň je super!

Do kapely sa vrátil Mark Fox. Bolo to obojstranné rozhodnutie?

Áno absolútne. Potom čo John v 2014 úplne prekvapujúco vystúpil zo skupiny tak som mal dve možnosti: buď je so SHAKROU koniec, alebo sa vráti Mark. Počas toho ako nebol v skupine mal svoju sólovú kariéru. Ale aj tak Mark a Shakra tvoria spojenie a úspešný tým a to vieme určite. Staré problémy sme vyriešili a dali bokom.

V minulosti ste sa nerozišli priateľsky. Prezraď čo bola vtedy hlavná príčina vašich rozporov?

Och to je už strašne dávno, takmer celá „Generácia“. Keď k nám Mark prišiel mal len 24 rokov v roku 2002. Často nás starých harcovníkov poučoval o tom ako veci idúJ. Mne pripadalo zaťažko brať aj iné názory. A to spolu vytvorilo veľmi explozívnu atmosféru. Nakoniec prišlo k veľkému výbuchu kvôli peniazom, pretože ich Mark chcel inak rozdeliť. Ale nakoniec časom musím priznať, že mal v niečom pravdu. Dnes sa tieto problémy riešia s chladnou hlavou a našťastie nie sú už problémom.

Komponovanie je predpokladám tvoja záležitosť. Keď prídeš s nejakým hudobným nápadom, tak do akej miery necháš ostatných do skladania zasiahnuť?

Čo sa týka hudby tak pri tomto albume Snakes & Ladders som ju komponoval sám. Mám totiž doma nahrávacie štúdio a preto som celé demo mohol nahrať doma. Hneď mám v hlave aj všetky vokálne linky a tie potom spracúvavam spolu s Markom. On potom neskôr napíše hotové texty a Thom dodá spievané časti. A je to. Takto pracujeme už roky. Mám rád keď môžem písať doma, tak môžem hodiny skúšať všetko možné.

Čo bola tvoja hlavná inšpirácia pri skladaní nového albumu?

To je ťažké povedať....vlastne hrám doma hodiny na gitare a tak vznikajú jednotlivé riffy. Hneď si všimnem či sa to oplatí, alebo to mám jednoducho vzdať. Ale tak nejako sa mi nápady vytrácajú a to už dosť dlho po zložení „High Noon“. Potom sme hrali na festivale vo Švajčiarsku v 2016 spolu so skupinou Rammstein. Zrazu ako keby sa moja inšpirácia zobudila a dostal som nápad na nový album. Niekedy potrebuješ veľké podujatia, aby ťa napadli veľké myšlienky. Hneď po tomto festivale som napísal „Cassandra´s curse“ a asi v priebehu 3-4 mesiacov som napísal ostatné. Išlo to samo od seba.

Priblíž nám nový album svojimi slovami.

Ide to vlastne tým istým smerom ako aj „High Noon“, len je viac vyzretý a znie lepšie a dospelejšie. Vtedy keď som ho skladal tak som bol šťastný, ale časom som začal piesne neustále vylepšovať. Preto si myslím, že tento album sa mi skutočne vydaril! Ale nakoniec to musia posúdiť tí čo ho budú počúvať.

Do akej miery ťa zasiahne hudobná kritika? Je pre teba tento názor dôležitý, alebo radšej si vypočuješ názory fanúšikov?

Asi by som klamal keby som tvrdil, že mi je to jedno. Určite, že nás to viac baví keď sú ohlasy dobré! Ale už sme na scéne dosť dlho na to, aby sme sa vedeli vysporiadať aj s tým ak sú ohlasy kritické. V krátkosti niekto má názor, že je naša hudba nie dosť heavy...čo tak asi k tomu môžem povedať....tak je asi na zlej adrese čo sa nás týka. Ale čo sa týka nového albumu Snakes & Ladders tak sú kritiky zatiaľ výborné!

Turné, alebo na budúci rok festivaly. Prezraď ak už máte nejaké potvrdené koncerty, kde vás môžeme vidieť?

Zatiaľ máme naplánované na jar 2018 koncerty v Nemecku a vo Švajčiarsku. A aby som nezabudol aj v Prahe. Festivaly sú väčšinou v lete a tam uvidíme čo sa naskytne!

Na Slovensku vás veľa ľudí pozná. Prijal by si pozvánku na koncert ku nám?

Hm, to záleží na tom či sa nám to oplatí. Turné nie sú práve najlacnejšie záležitosti. Preto potrebuješ určité množstvo vystúpení aby si všetko vyplatil a aj niečo zarobil. Uvidíme. Ale celkom rád by som si zahral u Vás na Slovensku. Mimochodom priateľka nášho bubeníka pochádza z BratislavyJ.

Vďaka za tvoj čas venovaný mojim otázkam. Je ešte niečo na záver čo by si rád fanúšikom odkázal?

My sa budeme veľmi tešiť ak sa bude náš nový album Snakes & Ladders páčiť našim fanúšikom rovnako ako nám! Bavte sa pri našom albume!

Pridal: Michal Roháč & Eva Roháčová
Pridané: 12.12.2017
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky