rozhovor_2017-07-31_Masterplan - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
V dobe keď Helloween plánujú reunion Masterplan vydáva album skladieb keď Roland Grapow bol ešte súčasťou tejto veličiny. Bol to zámer, alebo iba trucovanie? Určite nie, ale mienku nikoho nebudem spochybňovať. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o tom ako a prečo album vznikol, ale aj o iných skutočnostiach z minulosti.

 
Album PumpKings je zmes skladieb, ktoré si zložil počas doby keď si bol členom Helloween. Poďme trochu do histórie a povedz ako si spomínaš na obdobie keď si sa stal jej členom.

Bolo to úžasné obdobie. Mojím snom bolo stať sa hudobníkom, ale do tejto doby sa mi nedarilo. Vtedy prišla ponuka, aby som začal hrať v Helloweene. Bola to fantastická ponuka a bol som na ňu hrdý. Splnil sa mi sen, mohol som hrať a stalo sa mi to zamestnaním a tak je tomu až dodnes. Môžem sa poďakovať Mikimu za to, že mi dal šancu a mohol som začať.

V Helloween si patril k aktívnym skladateľom a tvoje skladby mali u fanúšikov úspech. Aký dôvod ti povedali, keď ti bolo oznámené, že ťa z kapely prepúšťajú?

Aký dôvod? Nebol žiadny skutočný dôvod. Vtedy som dostal jednoducho email. Koniec spolupráce s Helloweenom bol takýto: boli sme na turné Dark Ride a bolo to dlhé turné, myslím, že trvalo asi tri mesiace. Boli sme v Južnej Amerike, Európe a po turné sme sa priateľsky rozlúčili. Nemali sme sa vidieť asi tak 3, alebo 4 mesiace. Priateľsky sme sa objali a ešte som Andymu povedal, aby pozdravil ženu a potom som odletel domov. Plánoval som pracovať na nových skladbách a v kontakte sme mali byť len cez email. Nasledujúci deň som odletel k priateľovi do Ameriky a na telefón som dostal sms: „Prosím zavolaj mi“ od Uliho. Ten už dostal email o tom, že ukončujú s nami spoluprácu. Ako dôvod uviedli, že je tu nespokojnosť v skupine a rôzne iné veci. Teda vlastne žiadny dôvod.

Album obsahuje 11 skladieb. Výber je skutočne vynikajúci, ale vybral si ich podľa seba, alebo aj podľa toho čo sa páčilo fanúšikom?

Bola to moja voľba. Mnoho fanúšikov mi písalo o tom ako sa na album tešia a radi by tam počuli napr. Crazy Cat, ale to nie je to čo by som tam rád mal ja. Radšej som chcel mať na albume 10 piesní, ktoré sú silné, ako 14-15 piesní, ktoré len čiastočne zodpovedajú tomu čo som si predstavoval.

Podľa mňa sú nanovo nahraté skladby ešte lepšie ako tie pôvodné. Boli aj nejaké, ktoré si mal chuť pozmeniť?

Uvažovali sme o tom, že ich úplne prerobíme. Ale potom som povedal, že nie. Vlastne som len chcel dať  týmto piesňam nový a pekný zvuk, aby zneli ako Masterplan. Na začiatku nahrávania som uvažoval aj o tom, že naspievam polovicu piesní. Potom som to však zavrhol, pretože by ma príliš veľa ľudí porovnávalo s Michaelom Kiske. Naším spevákom je Rick a preto to bola logická voľba a naspieval to on. Ja som naspieval iba Criminal Mind, pretože je to pieseň, ktorá je pre mňa veľmi osobná. Je to pieseň o mojom bratovi.

Momentálne sa do Helloween vrátili členovia, ktorí v nej pôsobili v minulosti. To, že máš v pláne vydať album so skladbami, ktoré si zložil pre Helloween bolo známe už dávno, ale aj tak v rôznych diskusiách boli názory, že vydávaš ho len preto, že si nebol ku reunionu prizvaný. Čakal si aj takéto reakcie?

Nie, nie. O tomto albume sme začali uvažovať už pred 3 rokmi. Viem o tom, že si to myslia mnohí. Ale pravda je inde. Album mal pôvodne vyjsť už minulý rok v auguste, ale všetko sa nejako opozdilo. Mal som veľa práce, nahrávanie, živé vystúpenia a preto to vyzerá tak, ako keby sme sa chceli pridať k tomuto reunionu. Začali sme o tom rokovať asi tak pred 3-4 rokmi s AFM. Dohodli sme sa na podpise novej zmluvy, podľa ktorej sme mali nahrať staré piesne od Helloweenu, štúdiový album a live DVD. V dnešnej dobe sú problémy so zmluvami, pretože predajnosť klesá a to vďaka tomu, že sa sťahujú piesne načierno. Podľa tejto zmluvy som už vydal DVD a teraz vychádza tento album a na budúci rok by sme mali vydať štúdiový album. Takže stopercentne to nie je kvôli reunionu Helloween. Dôvodom bolo aj to, že Helloween ignoruje všetko na čom som sa podieľal a žiadny fanúšik si nemôže vypočuť tieto piesne.

Keď si odmyslíme Helloween, tak posledné roky je na metalovej scéne veľmi veľa reunionov. Mne osobne minulé doby veľmi nechýbajú, ale aký máš ty názor na tento súčasný trend?

Trend :) :). Je mnoho skupín a to hlavne amerických skupín, ani neviem ako sa všetky volajú, ktoré kedysi pred 20-timi rokmi boli populárne. Pozvú si naspäť svojich starých členov a znovu sa vyberú na turné. Všetko je to kvôli peniazom. Nie je to kvôli fanúšikom, ale kvôli peniazom.

Aké sú momentálne tvoje vzťahy s členmi Helloween?

Mám rád chlapcov z Helloweenu, ešte stáleJ. Udržiavame spolu kontakt, sem tam. Stretli sme sa napríklad náhodne v Helsinkách. Asi pred tromi štyrmi rokmi sme sa tam stretli a porozprávali sme sa. Andy nás nechcel vidieť, ale keď sme si stáli zoči voči tak teraz už spolu hovoríme. Myslím, že teraz je to už OK a naše vzťahy sú teraz v normále.

Na Slovensku už žiješ dlhú dobu. Ako sa ti u nás páči a v čom vidíš rozdiel od života v Nemecku?

To je ťažko povedať. Tu na Slovensku žijem už dlho a myslím si, že tam kde si človek niečo postaví tam aj zapustí korene. Keď som žil so svojou exmanželkou v Hamburgu, žili sme v dome, ktorý však patril jej a ja som nemal žiaden dom. Človek keď je mladý, neuvažuje nad tým ako a do čoho investovať. Až keď som bol starší začal som o týchto veciach uvažovať a keď som prišiel sem so svojou expriateľkou začal som si budovať domov. Krajina je pekná, ale mentalita tunajších ľudí je občas obtiažna :). Neviem povedať kde je lepšie, či tu, alebo v Nemecku, pretože som už dlho preč zo svojej rodnej krajiny. Ale keď sa tam občas vrátim necítim sa tam už dobre, pretože som obklopený samými cudzincami. Tak trochu postrádam len svoju reč, ale aj tá už nie je čo bývala J. Keď komunikujem tak je to väčšinou po anglicky a slovenský jazyk som sa zatiaľ nenaučil, úprimne je moja slovenčina otrasná J, problémom je moja lenivosť.

Si známy aj ako hudobný producent. Mnoho slovenských kapiel chodí ku tebe nielen mixovať, ale aj nahrávať albumy. Ktoré slovenské kapely ťa pozitívne oslovili?

To je ťažké povedať, pretože sú skupiny, s ktorými je ľahká spolupráca a sú skupiny, s ktorými sa ťažko spolupracuje. No a potom sú tu skupiny, s ktorými keď som spolupracoval, boli vždy nespokojné. Sú to najmä skupiny, ktoré hrajú black a death metal. Je to ich mentalitou. Mám radšej skupiny, ktoré sem prídu s dobrou náladou, ktorí sú spokojní a hlavne majú voči mne rešpekt. Nemám rád ľudí, ktorí sem prídu a správajú sa štýlom my ťa platíme a my chceme to a to a ty to tak urobíš. Toto podľa mňa nie je myslenie hudobníka, ale skôr vzťah medzi kupcom a predávajúcim. Ale nemám nejakú obľúbenú skupinu, páči sa mi však keď sa nejaká skupina vráti, pretože bola spokojná s mojou prácou.

Blíži sa termín najväčšieho slovenského metalového festivalu More Than Fest. Prezraď, ktoré skladby z albumu PumpKings odohráš?

O tom ešte budeme musieť podiskutovať :). Chance máme v programe už dlho. Tento rok hráme iba na troch festivaloch. Keďže každý žijeme niekde inde je ťažko sa stretnúť a niečo spolu naskúšať. Viete si predstaviť, ako by to asi vyzeralo, keby sme každý sám skúšal doma a až na pódiu by sme to spolu zahrali. Čistá katastrofa. Ale The Chance zahráme určite.

Ďakujem za tvoj čas a odpovede na moje otázky. Máš ešte niečo na srdci, čo by si rád fanúšikom odkázal?

:) kupujte CD, buďte šťastní a hlavne ma teší, že som tu :) :).

Pridal: Michal Roháč & Eva Roháčová
Pridané: 31.07.2017

  

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky