rozhovor_2016-09-06_Tarja - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Tarja Turunen, jedna z najobľúbenejších metalových speváčok práve vydala nový album pod názvom “The Shadow Self“ spolu s „predskokanom“, “The Brightest Void“. Hellmagazine dostal možnosť Tarju vyspovedať nie len o jej najnovšej hudobnej tvorbe.
 
 
Ahoj Tarja. Som rada, že mám opäť možnosť vyspovedať ťa. Naposledy to bolo pred tromi rokmi v auguste 2013. Čo sa za ten čas v tvojom živote zmenilo?

Bola to neskutočná jazda. Vlastne musím povedať, že som bola počas posledných troch rokov veľmi zaneprázdnená a konečne som zistila, že na svete je priestor aj pre moju hudbu. Nemusím už vysvetľovať, kto som, ako to bolo predtým. Našla som svoju identitu, zvuk a štýl ako umelec a to je veľmi dobrý pocit. Čo sa týka osobného života, odsťahovali sme sa z Buenos Aires a snažíme sa usadiť už na budúci rok v Európe. A okrem toho som hrdá mamina štvorročnej dcérky.

Len pár dní dozadu si odohrala posledný letný festival z mnohých, vydala si v podstate dva albumy, dva videoklipy, na pódiu si mala špeciálnych hostí ako Sharon z Within Temptation, dokonca dva krát,  alebo aj Alissu z Arch Enemy. So svojou hudbou si po prvý krát navštívila Áziu. Ako sa cítiš? Aký je to pocit mať za sebou tak úspešné leto?

Naozaj to bolo veľmi úspešné leto. No na druhej strane si zobralo svoje. V týchto dňoch sa snažím nabrať znovu sily a energiu. Vedela som už dopredu, že táto jar a leto budú veľmi náročné po fyzickej stránke, ale nikdy by si som nepomyslela, že by som na konci dňa mohla byť taká unavená. Našťastie mám teraz dosť času oddychovať a tiež byť so svojou rodinou. Veľmi si to užívam! Musím však povedať, že som veľmi šťastná za to všetko, čo sa udialo a ako ľudia prijali môj nový album a prácu.  

Poďme skúsiť porovnať nový album “The Shadow Self“ s tvojou predchádzajúcou tvorbou. V čom vidíš z tvojho uhla pohľadu najväčší rozdiel? Dalo by sa povedať, že si zmenila spôsob, akým tvoríš a píšeš hudbu?

Vývoj od predchádzajúcich albumov k “The Shadow Self“ je pre mňa veľmi prirodzený. Medzi písaním som oddychovala a cítila som sa veľmi pohodlne a preto verím, že všetky tieto pozitívne pocity sú na novom albume počuť.

Album znie dobre a proces písania je podľa môjho názoru na vyššej úrovni. Našla som si skvelý tím ľudí, ktorí so mnou spolupracujú a teraz píšem sama viac hudby ako kedykoľvek predtým. Všetko v tejto obrovskej skladačke sa teraz zdá, že má konečne svoje miesto. “The Shadow Self“ je tvrdší ako album “Colours in the Dark“. Zároveň musím povedať, že je aj najvšestrannejším albumom s jeho orchestrálnymi a až filmovými skladbami, aký som v mojej kariére vydala.

Na každom z tvojich albumov máš aj „coverku“. Ako dlho máš v hlave myšlienku o prerobení nejakej skladby, kým sa ju vlastne rozhodneš aj nahrať a podľa čoho si vlastne vyberáš skladbu, ktorú sa rozhodneš prerobiť?

Niektoré skladby mám v hlave naozaj dlho, iné sa len tak objavia. Skladby, ktoré sa rozhodnem prerobiť, sa ma musia vždy istým spôsobom dotknúť. Zakaždým, keď na takejto skladbe pracujem, snažím sa k nej pristupovať tak, aby znela ako moja vlastná. Pozornosť ale venujem aj tomu, aby som rešpektovala pôvodnú verziu.

Musím sa priznať, že sa mi tieto skladby v tvojom podaní vždy páčili a ako si povedala, znejú naozaj akoby boli tvoje vlastné. Rozmýšľala si niekedy o tom, že by si vydala album, na ktorom by boli len rockové a metalové „cover“ skladby?

Nikdy, ale som si istá, že by to bola zábava. Možno raz, prečo nie!

S novým albumom prichádza aj nové turné. Prinesú “The Shadow Shows“ niečo, čo sme na tvojich koncertoch ešte nevideli?

Samozrejme setlist si prejde veľkými zmenami, keďže budem prezentovať nový materiál. Kostýmy a vlastne aj celé pódium bude úplne nové.  

Ako si už spomenula, ty a tvoja rodina sa sťahuje do Európy, konkrétne do Španielska. Čo vás viedlo k tomuto kroku a čo sa v tvojom živote zmení?

Dôvod je ten, že naša dcérka už musí začať chodiť do školy a ja sa nechcem vzdať koncertovania. Keby sme zostali v Buenos Aires, moju rodinu by som videla len veľmi zriedka. Nechcem byť celé týždne preč od ľudí, ktorých milujem. Pravda je, že moja práca je stále sústredená najviac v Európe, a preto sa sťahujeme. Počas turné môžem byť so svojou rodinou oveľa jednoduchšie, keď budeme bývať tam, kde sa je moja činnosť sústredená.

Čo ti bude najviac chýbať na živote v Argentíne?

V Argentíne som sa cítila slobodná a šťastná. Chýbať mi budú moji priatelia, rodina, miestne jedlo a nádherné mesto Buenos Aires. Veľmi sa mi tam páčilo. Ale aj napriek tomu, moja rodina bude vždy prepojená s Argentínou, to sa nezmení.

Každý deň používaš rôzne jazyky aj pri komunikácií s tvojou rodinou. Zaujímalo by ma, v akom jazyku komunikujete ty a tvoj manžel s Naomi.

Ja sa s ňou rozprávam po fínsky, manžel po španielsky. Naomi rozumie a hovorí aj po anglicky.

Situácia v Európe nie je úplne ideálna a po každom teroristickom útoku či podobnej udalosti vyjadruješ ľútosť a sústrasť prostredníctvom svojich sociálnych sietí. Aký je tvoj názor na súčasnú situáciu vo svete?

Žijeme v ťažkých časoch plných zmien. Len dúfam, že rozhodnutia pre budúcnosť budú urobené múdro a pre dobro každého.

Viem, že si bola plne vyťažená novým albumom, ale už niekoľko rokov pracuješ na projekte, ktorý sa volá “Outlanders“. Mohla si prezradiť, čo môžeme očakávať?

Vôbec sa pri prácach na tomto projekte neponáhľam. Nahrali sme mnoho skladieb a vlastne sme už veľmi blízko k dokončeniu produkcie. Stále som sa však nerozhodla kedy a ako pristúpiť k vydaniu samotnému. Treba tomu ešte nejaký čas nechať. Som naozaj mimoriadne zaneprázdnená inými vecami, ale som si istá, že ten správny čas príde.

A čo projekt “Beauty and the Beat“? Už sa k nemu nevrátiš?

Už nepracujem s Mikeom Terranom, takže nie, tento projekt je ukončený. Ale určite ma v budúcnosti uvidíte robiť iné klasické a symfonické projekty.

Pred pár dňami si mala narodeniny, preto by som ti veľmi rada zaželala všetko najlepšie. Zároveň by som sa rada opýtala, ako oslavuješ narodeniny.

Ďakujem ti veľmi pekne! Aby som povedala pravdu, narodeniny neoslavujem vôbec. Naposledy som mala oslavu, keď som mala okrúhlych 30, takže najbližšie asi budúci rok...v tento deň mám ale rada, keď je pri mne moja rodina a prežijeme spolu krásny deň.

Predstav si, že môžeš zorganizovať oslavu, na ktorú by si mohla pozvať koho by si len chcela, kto by tam bol?

Jednoznačne by som tam chcela mať všetkých mojich priateľov z celého sveta. To by bolo veľmi špeciálne pretože ich vidím len zriedka a veľmi mi chýbajú. Ale ak je priateľstvo skutočné, vzdialenosť a čas nehrajú žiadnu rolu.

Môžeme ťa na Slovensku očakávať s novým albumom?

Určite áno! Myslím, že ohľadne koncertov na Slovensku už prebehli aj debaty. Pred oznámením treba byť ešte trošku trpezlivý.

Je niečo, čo by si rada odkázala našim čitateľom a tvojim priaznivcom na Slovensku?

Rada by som vám poďakovala za podporu a lásku, ktorú mi dávate počas dlhých rokov. Dúfam, že som schopná vám z nej aspoň trošku vrátiť cez moje umenie. Vidíme sa skoro na Slovensku!

Chcem sa ti veľmi pekne poďakovať za tvoj čas a za rozhovor a prajem ti veľa úspechov s novým albumom!

Bolo mi potešením! Ďakujem veľmi pekne!

S láskou, Tarja

Pridal: Dominika Nováková
Pridané: 06.09.2016
Foto: Tim Tronckoe

  

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky