rozhovor_2016-05-05_Lita_Ford - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Po niekoľkých rokoch ticha sa na scénu vracia v plnej paráde žena, ktorá sama seba neskromne nazýva Kráľovnou Hard Rocku. Táto neskromnosť ale určite nie je neopodstatnená a s novým albumom „Time Capsule“ nás vtiahne naspäť do zlatej éry hard rocku – do 80-tych rokov. Bývalá členka legendárneho Runaways, gitaristka a speváčka Lita Ford nám porozprávala o novinke, svojich memoároch, ale vytiahla aj nejaké špinavé prádlo ... A to všetko exkluzívne pre Vás.

 
Vydávaš nový album, ktorý nesie názov „Time Capsule“, ktorý nás prenesie naspäť do 80-tych rokov. Celý album vlastne pozostáva z skladieb, ktoré boli na páskach, ktoré si našla u seba doma. Mohla by si nám povedať, aký si mala pocit, keď si počúvala tieto staré surové kúsky?

Verím, že mnohým ľuďom chýba hudba z 80-tych rokov. Je dosť ťažké priblížiť sa k tomuto zvuku a hudba vtedy mala určitú energiu. Bolo to jedinečné a dokonca aj ľudia, ktorí vtedy ešte vtedy boli mladí o tom počúvajú od rodiny a chcú si vypočuť tento album. Samozrejme so všetkými skvelými skladbami, ľuďmi a výkonmi, ktoré na ňom nájdete.

Veci sa od tej doby dosť zmenili. Čo ti z 80-tych rokov chýba?

Čaro tej éry. Veci sa od vtedy dosť zmenili, ale aj to je dôvod, prečo vydávam album Time Capsule. Je to obdobie hudobných dejín, ktoré nik nedokáže okopírovať. Mala som týchto 24 skladieb na páskach len sama pre seba a to mi prišlo sebecké. Chcela som sa o ne podeliť s ľuďmi, ktorí ich ocenia.

Vieme, že po hudobnej stránke nás album zoberie naspäť do 80-tych rokov. Aké príbehy ale môžeme nájsť za týmito skladbami?

Vieš, The Runaways rástli zároveň s Cheap Trick. Boli sme ich obrovskými fanúšikmi a navzájom sme sa podporovali. Bola som v štúdiu a nahrávala som „The Killin´ Time“, keď Rick a Robin písali u mňa doma skladby. Proste sme sa bavili tým, že sme spievali a ich hlasy na skladbách zneli úžasne. Dave Navarro nahrával hneď vedľa, tak sme ho poprosili, či by na skladbe niečo nezahral. Tak sa na skladbu „Killin´ Kind“ dostala mandolína. Dave bol obrovský talent. Ďalší veľký talent Billy Sheehan, môj dobrý priateľ, sa nechal nahovoriť na to, že nahrá basovú gitaru. V štúdiu to bola jedna obrovská zábava a za mixážnym pultom stál úžasný človek, George Tutko. On z nás dokázal dostať to najlepšie. Stál za mnou, keď som spievala alebo nahrávala gitarové party. Bol tam Jeff Scott Soto, neuveriteľný spevák ... no a s kým iným by bolo dobré odspievať duet na skladbe „Where Will I Find My Heart“ ... Gene Simmons a Bruce Kulick začali pracovať na „Rotten to the Core“ práve keď som končila s písaním skladieb.

Na albume si pracovala s mnohými veľkými hudobníkmi – Gene Simmonsom, Billym Sheehanom, Jeffom Scott Sotom a inými. Ako si si užívala spoluprácu s nimi?

Sú to obrovské talenty rockovej hudby. Hlavne v 80-tych rokoch, keď boli na úplnom vrchole.

V polovici augusta máš koncert v starej Európe, konkrétne v Belgicku. Môžeme tu očakávať viac takýchto koncertov, prípadne turné po Európe?

Dúfame, že sa nám podarí ísť na turné po Európe. Bolo pre nás dosť ťažké dostať sa tam. Ale verím tomu, že keď ľudia uvidia, aká skvelá je moja kapela, s Bobbym Rockom za bicími, Martym O´Briemńom na base a Patrickom Kennisonom, ktorý mi pomáha s gitarou a vokálmi, budeme stroj, ktorý nebude možné odmietnuť. S novými skladbami aj overenými hitmi budú fanúšikovať s rock n rollovými spomienkami na celý život.

Spolu s novým albumom otváraš aj ďalšiu časovú kapsulu, ktorou sú tvoje memoáre s názvom „Living like a Runaway“. Ako by si nám opísala túto knihu v pár slovách?

Rocková biografia jednej gitaristky. V testosterónom riadenom svete heavy metalu hovorí o jednej žene s gitarou, ktorá vyšliapala cestu pre ostatné. Moje memoáre sú rockovým denníkom plným vzostupov a pádov, húsenkovou dráhou plnou smiechu a sĺz.

Spolupracuješ so spoločnosťou Pledgemusic, prostredníctvom ktorej ponúkaš fanúšikom dosť zaujímavé balíčky, ako napríklad stretnutia, ručne písané texty skladieb, či dokonca gitaru ... akú máš zatiaľ na tieto balíčky odozvu?

Áno, fanúšikom ponúkame skvelé pamiatkové predmety priamo od Lity. Určite sa treba ísť pozrieť na www.Pledgemusic.com/litaford ... máme zatiaľ kopec spokojných fanúšikov, hlavne tých, ktorí brali možnosť stretnúť sa osobne.

V interview pre Rolling Stone si uviedla, že so Slashom pracujete spoločne na novom albume. Mohla by si nám prezradiť nejaké detaily?

Bohužiaľ nie. Bavili sme sa o tom, že by sme niečo spolu napísali, ale nakoľko sa Guns n Roses dalo opäť dokopy, je dosť vyťažený. Uvidíme, ako sa to celé vyvinie.

Tvoj život nie je len o hudbe a o práci okolo hudby ... ako rada tráviš svoj voľný čas?

Spánkom! (Smiech)

Na svojej stránke máš aj adresu, kam ti fanúšikovia môžu posielať poštu. Čo bolo najdivnejšie, čo si dostala?

Určite špinavé spodné prádlo. Zapotené použité prádlo. Skončilo to u polície.

Čo si užívaš najviac na fakte, že si rocková hviezda a súčasťou hudobného priemyslu?

To, že som Kráľovnou Hard Rocku a som tu už desaťročia, čo mi dáva status legendy. Je dosť dobré byť kráľovnou. (Smiech)

Pridal: Samuel Sámel
Pridané: 05.05.2016

  

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky