rozhovor_2015-07-17_The_Dead_Daisies - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

Píše sa rok 2012 a v Austrálií sa formuje nová hviezda hard rockovej hudby. Prešli tri roky a kapela rastie, vydáva nový album s názvom „Revolución“ a meno The Dead Daisies sa stáva pojmom s ktorým je potrebné počítať. Nový album, ako aj kapelu sa nám snažil priblížiť basgitarista Marco Mendoza.Vydali ste a vydávate nový album Revolución. Ako by si opísal tento album ľuďom, ktorí ho ešte nemali možnosť počuť?

Všetci sme vyrastali v 70-tych rokoch a milujeme hudbu 70-tych a 80tych rokov. Revolución kombinuje tieto dve obdobia dokopy. Kombinuje hudbu ktorú milujeme a fakt, že pri hraní hudby sa neuveriteľne bavíme. Album taktiež dostáva skvelé referencie, nakoľko v Európe už vydaný bol v priebehu júna. Boli sme na turné po Európe s KISS a ľudia nové skladby milovali, takže myslím, že album sa celkom vydaril.

Z Európy už dostávate kopu recenzií a vyzerá to, že albumu sa skutočne darí. Ako veľmi sa zaujímaš o názor novinárov?

Vieš, vždy je skvelé, ak sa dozvieš, že niekomu sa páči tvoj album alebo hudba, ktorú robíš. Bohužiaľ, nikdy nemôžeš uspokojiť všetkých. Na druhej strane sú to ale práve novinári, koho potrebujeme. Oni totiž hovoria ľuďom, čo je dobré, čo sa oplatí počúvať. My im zas vlastne dávame robotu. Tam vlastne aj nájdeš odpoveď na svoju otázku – my potrebujeme ich a oni potrebujú nás. Je to prosté ...

V štúdiu ste strávili len 3 týždne. Neľutuješ, že si s výrobou albumu nestrávil viac času?

To je vlastne dosť dobrá otázka. Bol som z toho trocha vydesený, ale všetci v kapele sme profesionáli a chlapíci zo štúdia sú skvelí. Myslím, že v konečnom dôsledku znie album skvele a ľudia ho milujú, takže to vypálilo celkom dobre, nie?

Aj pred tým bolo možné The Dead Daisies označovať za „All-stars kapelu“, ale teraz, po tom, čo ste v kapele privítali Johna Corabiho a Briana Tichyho je to ešte výraznejšie. Ako sa ti pracuje so všetkými týmito hudobníkmi?

Osobne sa mi celý ten all-stars koncept moc nepáči, ale musím uznať, že všetci sme hudobníci s vybudovaným renomé a veci to dosť zjednodušuje. Keď v niečom začínaš, musíš spraviť nejaké chyby a my sme si tým všetci prešli. Teraz sme hudobníkmi ktorí vedia ako spraviť to, čo chceme spraviť a dosť to zľahčuje prácu, pretože každý vie, čo a ako treba urobiť.

V minulosti si pôsobil vo viacerých známych kapelách, ľudia ťa poznajú z Thin Lizzy a Whitesnake. Ako vnímaš The Dead Daisies ako kapelu? Môžeme povedať, že je tvojou momentálnou prioritou?

Áno, určite. The Dead Daisies sú prioritou číslo 1. Vieš, hral som vo viacerých kapelách, hral som v Thin Lizzy, Whitesnake, hral som s Tedom Nugentom, ale The Dead Daisies sú mojou prioritou číslo 1. Potom je tu samozrejme moja sólo kariéra, ktorá je v tesnom závese, ale Dead Daisies sú na vrchole. Pracujem na veľa veciach, na mnohých projektoch, ale chcem, aby toto bolo na prvom mieste.

Kde čerpáš svoju inšpiráciu?

Všetku inšpiráciu, ktorú kedy potrebuješ nájdeš v živote, v konverzáciách, ktoré vedieš, v hudbe, ktorú počuješ, situáciách, do ktorých sa dostaneš a ľuďoch, s ktorými hovoríš. Život ťa inšpiruje najlepšie ako je to možné a všetku potrebnú inšpiráciu môžeš čerpať práve zo života.

V hudobnom priemysle si pomerne dlhý čas, vlastne to je celých 25 rokov. Ako vnímaš zmeny, ktoré sa dejú v hudobnom priemysle a rockovej hudbe?

Hlavnou vecou je, že už neexistujú tak veľké vydavateľstvá. Musíš na tom pracovať a všetko si spraviť. Zmeny sú ale o tom, aby si si na ne zvykol a naučil sa s nimi žiť. Veľká vec sa rozpútala okolo Napstera, niektorí proti nemu bojovali, ale nakoniec ho museli akceptovať. Musíš s tým pracovať tak, ako sa len dá. Ďalšia vec, ktorú registrujem je, že už nie je na scéne toľko ľudí, ktorí by na sebe skutočne tvrdo makali. Keď som začínal, musel si dokonale ovládať svoj hudobný nástroj. Musel si byť perfektný v hre na bicie, musel si perfektne ovládať gitaru, musel si perfektne hrať na klavír alebo basu. Dnes je to o tom, že otvoríš notebook a si schopný spraviť hudbu. Nehovorím, že je to zlé, ale čo sa týka hudobníkov hrajúcich naživo, konkurencia už nie je tak silná ako kedysi. Na druhej strane, nemožno povedať, že tu nie sú kvalitné mladé kapely. Je ich veľa, ale stále čakáme na tvoju generáciu a na mladších, aby prišli s niečím ako nový KISS. Čakáme na niekoho, kto by skutočne vyrástol.

Spomínal si nových hudobníkov, nové kapely. Počúvaš aj novšie kapely? Napadne ťa prípadne niečo, čo by si fanúšikom odporučil na vypočutie?

Bohužiaľ, nie. V poslednej dobe nemám na takéto veci čas. Ostatný rok bol dosť hektický. Nahrávali sme nový album, boli sme na turné, ja som popri tom pracoval na svojich projektoch, dokonca som pracoval na albume Dolores O´Riordan z Cranberries. Nemám čas na to, aby som pokojne počúval hudbu. Hráme na festivaloch a chceme si pozrieť aj iné kapely, počuť nejakú hudbu, ale už musíme byť niekde inde, už musíme robiť niečo úplne iné. Takže, bohužiaľ, nie. Keď som doma, počúvam z času na čas rádio, ale musím priznať, že u nás doma ide väčšinou pop music, takže som tak trocha odrezaný od hudby. Musím to napraviť, ale zaberie to nejaký čas, vieš ...

Dosť koncertujete ... ako sa ti hrá v súčasnej zostave? Je už finálnou?

V to dúfam. Funguje totiž skvele a máme aj potrebnú energiu. Všetci máme svoju prácu a iné kapely, ale akosi sa nám všetkým darí nájsť si priestor na Dead Daisies, na prácu na novom materiáli, na koncerty, proste na všetko. Bavíme sa a to je veľmi dôležité – užiť si to, čo robíš. Takže myslím, že táto zostava je v kapele finálna.

Času máš, ako počúvam, dosť málo. Ako zvykneš tráviť svoje voľno?

Vieš, práve som sa napríklad vrátil z turné s Kiss a trávim čas so svojimi deťmi. Majú surfovací tábor, skateboardový tábor, žijeme dosť blízko pláže, takže chodíme na pláž, bicyklujeme, milujem rybačku, poľovačku, trochu posilujem, aby som sa udržal vo forme, ale vždy sú to moje deti, s kým trávim najviac času. Po Americkom turné s Whitesnake-om chcem ísť na Hawaii, ale uvidíme, či sa to podarí.

Všimol som si, že fanúšikom ponúkate rôzne súťaže, poslednou z nich bol výlet do Mexika. Kto prichádza s týmito nápadmi?

Áno, výlet do Mexika bol skvelý. Vydali sme singel „Mexico“ a bol skvelý nápad spustiť súťaž o výlet do Mexika. Sakra, keby som mohol, prihlásim sa do súťaže aj ja. Ale musím povedať, že sú to ľudia z nášho manažmentu, kto prichádza s nápadmi. Máme mediálnych pracovníkov, ktorí nám dávajú návrhy a niektoré skutočne stoja za to. Ľudia chcú vyhrať výlet, chcú si vypočuť hudbu, ktorá súvisí s touto súťažou, prečítajú si príbeh, ktorý nás v kapele sprevádza. A musím povedať, že sa to vracia. A ako som už povedal... keby som mohol, pokúsil by som sa to vyhrať ja sám (Smiech).

Pridal: Samuel Sámel
Pridané: 17.07.2015

  

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky