23. júla 2024

Dnes vám prinášame zaujímavý rozhovor so slovenskou bandou, ktorá si hovorí THE MINORITY. Tak poďme poodhaliť, čo sa za touto ´menšinou´ skrýva.

Konečne sa nám podarilo spáchať tento rozhovor! Teším sa z toho! Na úvod, chalani, dovoľte mi popriať vám všetko najlepšie v novom roku. Splňte si všetky sny a to nielen tie hudobné! 

Ďakujeme Domi a prajeme aj tebe všetko najlepšie v novom roku. 

Ako ste vlastne prežili vianočné voľno a novoročné oslavy? Bol to ´sex, drugs, rock´n´roll´? haha

Dalo by sa povedať, že každý z nás tak po svojom. V značnej miere sme sviatky strávili hlavne s rodinou a potom tie oslavy boli taký rock’n’roll a okrem alkoholu neboli žiadne iné „drugs“. Aspoň myslím, že neboli 😊

Máte nejaké novoročné predsavzatia?

Primárne máme vždy také jedno otrepané predsavzatie, alebo skôr možno prianie, že aby tento nový rok bol lepší ako ten predošlý. Ale vždy je super, keď sa to potom na konci toho nového roku dá aj skonštatovať. Samozrejme máme aj také menšie ciele, alebo plány, ktoré chceme aby nám v tom novom roku vyšli. Ale nič veľké si radšej nedávame.

Zhodnoťte rok 2023 pre vašu kapelu. 

Povedali by sme, že rok 2023 bol pre nás ako kapelu naozaj dobrý. Okrem vydania samostatných singlov „Mám vás…“, „One Of A Kind“ a aktuálnej novinky „Fatálny problém“ sa nám podarilo odohrať viacero veľmi dobrých koncertov na väčších aj menších festivaloch v rámci Slovenska a Českej republiky. Precestovali sme tisíce kilometrov a hlavne sa nám podarilo hrať na úplne nových miestach čo nás nesmierne teší. Pre nás ako kapelu je najdôležitejšie hrať čo najviac a všade, kde je to možné, lebo len tak môžete osloviť nových ľudí a získať si skutočných fanúšikov, ktorí vám prídu na koncert aj nabudúce.

Predpokladám, že stále počúvate aj kopu muziky. Ktorí hudobníci vás najviac potešili v roku 2023? Možno koncerty…

Každý rok sa spraví veľa dobrej muziky. Teraz nám je ťažko si takto spomenúť na nejakých konkrétnych hudobníkov. Tak čerstvo ku koncu roka nás potešila napríklad informácia, že kapela Green Day vydá teraz v januári nový album. Tiež ňou bola určite aj správa, že Mike Ness – frontman legendárnej kalifornskej punk-rockovej kapely Social Distortion sa úspešne vyliečil z rakoviny mandlí a na jar sa chystajú na spoločné turné s kapelou Bad Religion. 

Myslím, že medzi našimi čitateľmi budú aj takí, ktorí vás ešte nepoznajú. Predstavte sa. Kedy a prečo ste sa rozhodli začať robiť hudbu, odkiaľ ste, niečo o vás… naši čitatelia sú zvedaví a ja tiež haha

Sme kapela The Minority z Bratislavy hrajúca „kalifornský“ punk-rock po slovensky. Fungujeme od roku 2019 a stále stabilne v trojici. Sme teda taká klasická zostava: bicie, basa, gitara a každý jeden z nás aj v spieva. Snažíme sa takto naozaj využiť každý jeden nástroj v kapele aby to znelo čo najplnšie. V našej hudbe dominuje punk-rock, ktorý je ale veľmi jemne poprepájaný aj s prvkami žánrov ako sú rock’n’roll, alebo folk a stelesňuje v sebe všetko to, čo máme na hudbe najradšej. Na bicie hrá Marián Karšay, ktorý ako jediný člen kapely je pôvodne z Dubnice, ale aktuálne žije v Bratislave. Zvyšok kapely tvoria bratia Mišo Jarábek (basgitara) a Peťo Jarábek (gitara a spev). Ešte by sme doplnili, že aktuálne máme vonku nový singel s názvom „Fatálny problém“, ktorý venujeme všetkým pracujúcim čitateľom haha. Hneď na začiatku, ako sme sa začali vôbec zaujímať o hudbu nás najviac zaujal práve rock a prirodzene po určitom čase sme si povedali, že by bolo dobré hudbu nielen počúvať ale aj tvoriť. Odvtedy už prešlo veľa rokov, vystriedali sme rôzne kapely a teraz sa venujem hlavne kapele The Minority, kde pokračujeme v tom čo nás na hudbe baví najviac. Tým je bezpochyby tvorba nových piesní a potom zdieľanie energie týchto skladieb s divákmi na koncertoch.

Ako tvoríte hudbu a texty? Spolu, alebo jeden z vás je ten ´mastermind´? 

Celý proces tvorby pesničiek u nás v kapele spočíva v tom, že Peťo donesie do kapely nápad s hudbou a textom. On je takou hlavnou tvorivou osobou v kapele. Tento jeho nápad je už väčšinou nahratý aj v takej jednoduchej forme ako demo, aby si ho všetci mohli vypočuť v ucelenejšej forme. Následne potom na skúškach dávame dokopy rôzne nápady a pracujeme na finálnej verzii, z ktorej vznikne neskôr už hotová pesnička. Vždy je to teda výsledok spolupráce všetkých členov kapely a veľakrát je ten konečný produkt úplne iný ako bol prvotný nápad, ktorý priniesol Peťo na skúšku.

Hráte punk rock. Ste tak trošku ´punkáči´ aj v civilných životoch?  

Určitým smerom možno áno, ale skôr sa vidíme ako takí rockeri, ktorí majú radi voľnosť, slobodu a neviazaný spôsob života. Takto si pomaly užívame život, ale samozrejme v niektorých veciach je potrebná aj disciplína 😊. Tá sloboda a voľnosť nás ale fascinuje na samotnom punku ako hudobnom žánri. Že nemá v sebe žiadne limity, ktoré by vás obmedzovali v tvorivosti. Dáva vám možnosť veľmi priamo a spontánne vyjadriť čokoľvek čo cítite prostredníctvom hudby. Práve táto voľnosť je podľa nás pre kreativitu najdôležitejšia.  

V roku 2023 ste mali pomerne dosť koncertov, dokonca aj väčšie festivaly. Kde sa hrá lepšie – v klube alebo na veľkom pódiu? 

Povedali by sme, že kluby a aj veľké pódiá majú svoje čaro. My si prevažne užívame hlavne open-air koncerty na veľkých pódiách, kde hráte pre oveľa väčšie publikum, ale nezabudnuteľné zážitky máme aj s koncertov v malých kluboch, kde je síce menej ľudí, ale často sa tam vytvorí taká nezameniteľná atmosféra, ktorá vás úplne pohltí.   

Priala som vám splnenie snov. Aké sú vaše hudobné sny? 

Naše hudobné sny s touto kapelou sú určite neustále napredovať, hrať čo najviac a osloviť čo najviac ľudí našou hudbou. Jednoducho povedané stále hrať na väčších podujatiach a pre stále viac a viac ľudí. Určite takýmto snom je napríklad aj možnosť si hrať na tom istom pódiu ako niektorí z našich hudobných vzorov. 

Zatiaľ máte von kopu singlov. Kedy plánujete celý album?

Celý album je v pláne. Aktuálne sme už aj začali pracovať na nových skladbách. Album by teda obsahoval z väčšej časti úplne nové skladby, ktoré by boli doplnené o samostatné single, ktoré sme vydali v priebehu posledných dvoch rokov.

Ak môžete, povedzte nám aj nejaké detaily ohľadom albumu. 

Zatiaľ viac detailov, ako to, že sme už aktuálne začali pracovať na nových skladbách na album nemáme.

Vaše skladby sú aj v angličtine aj slovenčine. Prečo nie len jeden jazyk?

S kapelou chceme hrávať aj inde v zahraničí, preto okrem slovenčiny máme naše skladby aj v angličtine. V rámci Slovenska a Českej republiky, kde hrávame najčastejšie spievame po slovensky, ale inde v zahraničí napríklad v Rakúsku, alebo Nemecku je podľa nás lepšie spievať po anglicky. Do budúcna už ale uvažujeme, že by sme sa zamerali hlavne na slovenské texty a robili vždy len niekoľko skladieb v angličtine. Niekedy nám proste pre niektoré skladby sedí viacej angličtina ako slovenčina. 

V ktorom z nich sa vám lepšie píšu texty a tiež spieva? 

Obidva jazyky majú svoje výhody aj nevýhody. V slovenčine sa ťažšie spieva, ale zase s ňou ako rodnou rečou viete lepšie pracovať čo sa týka tvorby textu. V prípade angličtiny je výhoda, že celkovo lepšie znie v rockovej hudbe, je ako jazyk flexibilnejšia, ľahšie sa v nej spieva, ale nie je to vaša rodná reč, takže v tomto ohľade v nej nemáte takú pomyselnú slobodu. 

Fatálny problém, najnovší singel.. čo vás inšpirovalo napísať túto skladbu? Myslím, že tak 80% ľudí sa v ňom však našlo.

K tejto skladbe, resp. k jej textu nás inšpirovali hlavne tie pondelkové rána keď je celý pracovný týždeň pred vami a piatok sa zdá byť tak strašne ďaleko. Nie je potom vždy jednoduché sa prebojovať až k vytúženému víkendu. Na druhej strane je treba celý text brať trocha s nadhľadom a vnímať ho ako také vyjadrenie pocitov, ktoré sa nám vynárajú v hlave úplne v tom prvom momente, ako nám ráno zazvoní budík. 

Kde vás budeme môcť vidieť v tomto roku a čo ešte plánujete? 

Zatiaľ ešte nechceme zverejňovať termíny koncertov, lebo stále sa na nich pracuje. Klubové koncerty budeme zverejňovať priebežne a letné koncerty dáme von niekedy v druhej polke jari. Čo sa týka ďalších plánov, tak chceme vydať ešte ďalší singel a tiež budeme pilne pracovať na nových skladbách, ktoré sa potom objavia na už spomínanom albume. 

Chceli by ste niečo odkázať našim čitateľom na záver? 

Všetkým čitateľom by sme chceli popriať ešte všetko dobré v novom roku, hlavne pevné zdravie a veľa dobrej rockovej muziky. Veríme, že sa v roku 2024 spolu uvidíme na veľa koncertoch!

Ďakujem vám za váš čas a verím, že sa čoskoro stretneme aj osobne.

Ďakujeme aj my za rozhovor a tešíme sa niekedy na osobné stretnutie.