23. júla 2024


Dnes máme na stole ďalšiu skvelú kapelu spoza rieky Moravy, INNERSPHERE. Len pred pár dňami vydali nový album a ja som bola samozrejme okrem iného zvedavá na celý proces okolo. Gitarista a spevák kapely Míra Litomerický je mojim dnešným hosťom. Tak poďme na to.


INNERSPHERE, chalani, zdravím vás. Ako sa máte?

Ahoj, Domi, také tě zdravíme! Máme se celkem dobře, v pracovním tempu a na cílové rovince při vydání nového alba. 

Ako ste ´odpálili´ nový rok?

Nový rok nám přímo navázal na ten předchozí. Hned první víkend v lednu jsme natáčeli videoklip ke skladbě “Redemption” a následně začalo letošní tour hned řadou koncertů v Česku a na Slovensku. Věřím, že jsme vykročili tou pravou novou a všechny věci dotáhneme do konce co nejlépe. Přípravy k dalšímu vydání byly a jsou někdy náročné, ale za výsledek to stojí. Poslední měsíce jsme se moc nezastavili.

Makáte, klipy, single. Ste poriadne aktívni, stále koncertujete. Žijete svoj sen?

To je nelehká otázka – nejtěžší je definovat, co tím snem je a stanovit si nějaký cíl. Důležité je, že děláme, co nás baví, posouváme hudbu i sebe vpřed, poznáváme skvělé lidi. Určitě bychom to chtěli dostat celé výše, více se etablovat nejen doma, ale i za hranicemi, dělat dál kvalitní hudbu a to celé dobře skloubit i s osobním životem. To je náš cíl, za kterým jdeme. Takže bych řekl, že jsme na cestě.

Ste pomerne mladá kapela, aká máte ciele?

Relativně. Bylo by jenodušší tehdy začít s tím, co člověk ví a zná dnes. 🙂 Za těch pár let se člověk něco naučí, xkrát narazí hlavou do zdi a pak si právě snáze určí ty cíle, které jsou dosažitelné, hmatatelné… Jak jsem zmínil výše, určitě se dostat více do povědomí, oslovit lidi, kterým by se naše hudba a pojetí mohlo líbit. Z hudebního hlediska dál dělat zajímavou hudbu, osobitou, která bude mít ducha a mít co předat. Koncertně bychom se rádi dostávali na větší akce, festivaly a víc to směřovali za hranice.

A aké máte sny? S kým by ste radi spolupracovali a pod…? 

Jednoduchým snem je udržet koncertně kapelu v nějakém udržitelném duchu právě s osobním životem, rodinou, prací. To je důležité a je to zásadní pro udržení dobré atmosféry v kapele a stabilní sestavy… Mně osobně by se líbilo vyrazit i na nějaké delší tour po Evropě a nebo i dál. Přál bych si to zažít. Nicméně si jsem vědom, že by nás to mohlo stát zrovna zaměstnání nebo by to omezilo další aktivity a není to levné… Určitě by se nám líbilo vyjet s nějakou větší zahraniční kapelou na šňůru nebo alespoň její část. Sdílet pódium třeba s Enslaved, Opeth, Gojira, Amorphis nebo Sylosis by byla fakt paráda, ale to je asi ve hvězdách. Pokud jde o spolupráce obecně, tak ono k nim dochází v průběhu času stejně, jak člověk poznává lidi, hraje na akcích. Je to fajn.

V marci vychádza novinka – In the Shadow of the Sun. Čo očakávať?

Je to tak a máme obrovsou radost, že už je to tady. Můžeme se těšit na 10 skladeb, mnoho melodií a témat v nich. Je to poměrně progresivní album a dbali jsme na pestrost a samotný “život” každé skladby. Jsou tam skladby, které jsou inspirované mytologií – třeba “Petrichor”, “Shallow Shores”, “The Old Man of Storr”, lidstvím a smrtelností u “Nectar”, “Ozymandias” nebo o překonávání sama sebe a svých překážek či zážitků u “Obsidian” a titulní skladby. Je to různorodé.

Prináša váš tretí album nejaký ´nový vietor´, alebo ste to stále vy rozpoznateľní INNERSPHERE?

Je to zase o kus dál. Myslím, že zvukově to je zase o něco lepší. Z hlediska skladby je tam několik změn a to primárně v použití samplů – zde je nyní nově spíše mellotron, piano a sbory, které jsme si dělali sami. Působí to více archaicky, mysticky. Zároveń kytary dobře řežou a zní moderněji. Určitě bude slyšet více čistých zpěvů než dříve. V hrubých vokálech mi zase přijde, že jsme přidali na intenzitě, agresivitě… Kdo nás zná, tak nás myslím pozná. Sestava je stejná jako na poslední desce, rukopis se myslím výrazně nezměnil.

Mne sa veľmi páči ten názov a vlastne celý koncept. Ale vždy sa rada dozviem (aj keď to nie vždy hudobníci radi prezrádzajú) to pozadie. Čo ste teda mali na mysli tým ´v tieni Slnka´?

Ta skladba, po které jsme to pojemnovali, byla napsaná když jsem zažíval těžké osobní období. Bylo to hodně temné, proběhly velké životní změny a cítil jsem se na dně. To slunce symbolizuje lásku, naději, život, energi… To vše se tehdy zdálo jako kdyby vyhaslo, zaniklo, stál jsem ve stínu… ale přesto zůstala chuť a vášeň jít dál, dělat to co má smysl, mít víru v lepší zítřky a budovat je. 

“Yet I am unbroken – in the shadow of the sun. 

I am unbroken – casting the shadow back upon. 

I am not broken – in the shadow of the sun. 

I am unbroken – the burnt out sun is gone.”


Prezradíte nejaké zaujímavosti z nahrávania, produkcie či skladania? 

Dobrá zpráva je, že v blízké době chystáme vypustit krátký video report ze studia, kde je pár záběrů z nahrávání a celkově bytí ve studiu. To bude fajn pro přiblížení… Desku jsme nahrávali opět ve studiu The Barn pod taktovkou Dana Frimla (Mean Messiah) v září roku 2022. Byli jsme zde během 3 prodloužených víkendů a 1 dne navíc, při kterém se natočil videoklip “Petrichor”. Jednalo se již o 4. spolupráci – vše jsme zatím nahrávali tam a měnit to neplánujeme. S Danem se skvěle spolupracuje, jezdíme tam rádi a jsme spokojení s výsledkem. Mix, master a produkci měl také na starost.

O kompozici všech skladeb jsem se postaral v rozmezí leden 2021 až červenec 2022. Ty skladby vždy tvořím jako prototypy, které rovnou nahrávám (kytary, baskytara, bicí – klikané, samply), a když jsem spokojen se strukturou a základním vyzněním, tak posílám kapele k poslechu. Pak rozebíráme dál aranže a zkouší se. Je to poměrně efektivní proces. V několika případech to dopadlo tak, že během dne jsem napsal skladbu a ještě večer jsem ji otextoval, protože jsem měl tématický námět v hlavě. Například skladba “The Trident is Burning” byla kompletně napsaná za 1 odpoledne… Naopak “Obsidian” jsem začal skládat přibližně v březnu 2021 a dopsal jsem jej až na podzim.

Zajímavostí k desce určitě je grafika. V létě před nahráváním jsme dostali super nápad, že si celý artwork a grafiku vytvoříme sami, aby celkově to album bylo osobnější. Myslím, že se to relativně povedlo, je to přinejmenším odlišné od jiných desek a na druhou stranu má člověk doma pár obrazů na zdi navíc. Jedná se o celkem 5 artworků, které jsem pro toto album vytvořil… Další grafickou záležitostí byla i změna loga – ta změna byla plánovaná již dříve, ale realizace proběhla až v roce 2023. Současná forma reflektuje novou desku v kombinaci s novým logem. O to se postarala Daniela “Dahlien” Neumanová. Děkujeme za to.

V marci máte aj turné aj po Fínsku a Pobaltí. Tešíte sa?

Moc se těšíme. Když nám přišla nabídka na ty 4 koncerty ve Finsku, vůbec jsme neváhali. To je něco, co jsme chtěli a když přijde taková příležitost, neříká se ne. Ty 4 koncerty pojedeme s finskou melodic-death kapelou As the Sun Fall, kteří mimo jiné v tomto roce v květnu vydávají nové album “Kaamos”. Mohu doporučit poslech a návštěvu jejich plánované šňůry zase směrem na jih… Po cestě tam se nám povedlo zajistit ještě 2 koncerty v Rize a Tallinu. Z toho máme taky radost. Je to náš první výpad tím směrem a zároveň nejdelší cesta, kterou jsme zatím jeli. Jeto výzva, ale věřím, že to bude jedinečný zážitek a výborná zkušenost.

Chcem vás pochváliť, máte veľmi peknú webovú stránku. To sa dnes už len tak nevidí. Je to pre vás stále dôležité mať presah aj mimo sociálne siete.

Děkujeme. Určitě je to zapotřebí. Sociální sítě a obecně přítomnost interpretů na internetu je podstatná. Ne každý využívá sítě a ty také nejsou vhodné pro předávání úplně všech informací. Na síti je více vidět to, co se děje teď, jsou více povrchní a obsahově mělké. Na webu se člověk může prezentovat kompletněji a je to vhodnější i třeba pro pořadatele nebo přehled o koncertech. Může to být takový odrazový bod, rozcestník, aby se odtud člověk vydal dál právě na sítě nebo naopak na poslech hudby či e-shop. Pořadatelé nebo fanoušci si zde mohou zase stáhnout originální materiály ke kapele, logo, fotky, stageplan a podobné. A samozřejmě je tu kontakt na nás.

Pred časom som videla rozhovor s Nergalom (Behemoth), v ktorom sa ho novinár pýtal, čo by odporučil ľuďom, ktorí by chceli začať kapelu, robiť hudbu. On odpovedal, aby to nerobili. Kapiel je vraj priveľa, turné je priveľa, albumov je priveľa, ľudia majú čím ďalej tým menej peňazí… Súhlasíte alebo nie? Vnímate to aj vy takto? 

Nemůžu říct, že s ním nesouhlasím, ale ani bych to neviděl takhle černě. Je asi v prví řadě si třeba říct, co kdo od kapely očekává, jaké má cíle a plán jak k nim dojít a jestli to tak má celá kapela. Pokud to chce někdo dělat více aktivně, určitě musí počítat s tím, že to bude oběť po osobní, časové i finanční stránce a je potřeba na tom stále pracovat, sebezdokonalovat, učit se. Není to úplně jednoduché a pro každého. Dostat se pak na nějakou úroveň je trnitá cesta a je mnoho kapel, co se snaží více či méně… Od čeho bych ale určitě neodrazoval je tvořit hudbu a dělat to, co člověka naplňujě. Pokud to člověk dělá s láskou, baví ho to, tak by se tomu měl věnovat. A nemusí to znamenat hrát 50 koncertů ročně. To je fakticky asi na tom, jak to kdo cítí a jak vnímá svoji pozici ve světe, na scéně.

Je hudba v dnešnej dobe do istej miery ´konkurenčný boj´?

Nevím. Hudba myslím si že ne – většina lidí asi docení kvalitu nahrávky a jestli se mu to líbí nebo ne. Hudební byznys bych řekl, že určitou formou ano. To zřejmě myslel zmíněný Nergal – kapel je hodně, každá se pere o ten svůj spotlight, dosah k posluchačům, jezdí tour, mají za sebou firmy… V prostředí, kde se pohybujeme my se ale nesetkávám s tím, že by kapely mezi sebou nějak soupeřily nebo probíhal nějaký “boj”. My se soustředíme na to, abychom to dělali co nejlépe umíme a vstřebáváme podněty pro možný progres, zlepšení. 

Zasiahla aj vás kríza, resp. asi by som mala povedať krízy, nejakým spôsobom?

Zasáhla, myslím stejně jako všechny. Když začala pandemie covid-19, měli jsme ten rok v plánu zhruba 40-50 koncertů napříč Evropou a vše bylo rázem pryč. Rok práce zmizel během minut. Nedokážu ani vyjádřit ten svízelný pocit. Společnost byla rozdělená, začaly lockdowny, nedalo se hrát… My mezitím nahráli a vydali album “Omfalos” a snažili se hrát, co možnosti dovolily. Ale bylo to omezené, lidí začalo chodit méně, řešilo se očkování a podobně. To byla hrozně blbá doba a změnilo to návyky spousty lidí. Na konec C19 navázala energetická krize a konflikt na Ukrajině, rostoucí ceny, inflace… Nejsou to příjemné věci, doba se mění, návyky také. Nezbývá než za sebe bojovat a dát lidem to nejlepší co umíme, aby chodili dál, bavili se a měli lepší myšlenky.

A čo pandémia? Mnohé kapely mali viac času a možnosť dokončiť veci, na ktoré by inak nemali čas. Mali ste to podobne?

No také bylo spousta kapel, které se díky tomu rozpadly nebo omezily činnost; bohužel i kluby a festivaly. My se v pandemii soustředili na vydání poslední desky a snažili se hrát aspoň trochu (resp. co to šlo). Jsem rád, že se povedlo třeba hrát v zahraničí i skrz pandemii – povedl se tehdy Vienna Metal Meeting (AT), Mammut festival (DE), Herbsturm Festival (DE), Siekiera Festiwal (PL), Josefstadt (CZ) a další…  Máš asi pravdu i v tom, že to dalo více času na psaní hudby. Jinak nedokončených věcí moc není – ono je to vždycky nějaký celkový projekt z více dílů, které se musí připravit a dát do celku… I dnes zbývají nějaké drobné resty, ale k těm se asi nemá smysl vracet, protože byto již nebylo aktuální a priorita je jinde.

Leto máte nabité, festivaly, koncerty. Plánujete hrať aj u nás a predstaviť nám nový album? 

Určitě. Už teď v únoru jsme hráli v Nitře, kam jsme dovezli i nové album již na digipacku a hráli z něj 5 skladeb. Byla to skvělá akce. 28.2. Budeme hrát na akci Serpents Nest v Bratislavě, klub Randall. V létě se pak chystáme na Burn Fest open air (20.7.2024). Pokud bude další možnost vyrazit na Slovensko, tak to rádi uděláme. Pokud to až sem dočetl například nějaký pořadatel, tak určitě napište a můžeme něco vymyslet.

Chceli by ste niečo odkázať fanúšikom? 

Rád bych poděkoval všem našim fanouškům za podporu. Moc si toho vážíme, je to pro nás moc důležité. Dáváte nám sílu a energii se posouvat dál. Hudbu neděláme jen pro sebe, ale i pro vás a za sebe se budu vždy snažit ji dělat co nejlépe.

Nebojte se podporovat hudbu a umělce, kteří se Vám líbí, podporujte také kluby, festivaly, scénu a komunitu jako takovou. Je to záležitost, na kterou můžeme být pyšní a kterou můžeme dál budovat. Tím jak jsme už objeli pár zemí a vidíme, jak to jinde funguje nebo jak kapely hrají, tak na tom nejsme vůbec špatně. Buďte hrdí a stůjte za tím, co máte rádi, ať máme společně co předat dál.

Pomaly sa blížime ku koncu. Prajem vám veľa úspechov na koncertoch a samozrejme aj s novým albumom! Nech sa všetko podarí! Ďakujem za váš čas a snáď sa čoskoro vidíme aj osobne!

Děkuji za hezký rozhovor, Domi. Také ti přeji hodně úspěchů, pevné zdraví a radost v letošním roce. Ať ti slunce svítí naplno! Tak snad brzy, Míra Litomerický.