13. júla 2024

Dnes vám prinášame rozhovor s veľmi zaujímavou osobnosťou, aj keď tentokrát nie priamo hudobníkom, ale človekom, ktorý sa stará o to, aby ste boli vždy informovaní o novinkách vo svete hudby. Človeka, ktorý stojí za koncertami a tiež rád spovedá hudobníkov najrôznejších žánrov a v neposlednom rade našu externú posilu z Českej republiky, Alana Rohana. Dnes by vám, okrem iného, rád povedal niečo o prípravách na festival South of Heaven, na ktorý sa v lete môžete tešiť.


Ahoj Alan. Na úvod sa mi dovoľ opýtať sa, ako sa máš, čo máš nové.

Také ahoj, a to všem doslova a do písmene. No jak se mám, tak stále pracovně, což je asi dobře.

Ako si strávil sviatočné obdobie a novoročné oslavy? Dal si si aj nejaké predsavzatie?

Hm, tak pokud bych používal nějaké ty smajlíky, tak by to byli ty rozchechtané. Já pracuji 365 dní v roce. A kdybych to chtěl trochu, ale opravdu jen trochu přehnat, tak pracuji 24 hodin denně. Předsevzetí si dávám každý rok to samé, že si žádné dávat nebudu.

Ty si veľmi zaujímavá osobnosť. Si moderátor, promotér, autor, prekladateľ, zdravotník, farmár… zabudla som na niečo?

Ano, toto vše co píšeš jsem a asi i zapomněla. Ale to necháme spát. Ve sféře hudby prostě to podstatné cos vypsala je.

Povedz mi, ako to zvládaš časovo? Má tvoj deň snáď 30 hodín?

Zvládá se to docela dobře i těžko. Nicméně pokud bych to dělat nechtěl tak to dělat nebudu. Pokud bych nestíhal, holt bych některé věci vypustil a nechal si ty hlavní, ty podstatné pro mě. Takže prostě kombinuji čas. A hlavně já nechodím na párty, do hospod (pivnica) atd. Takže kontakt s lidma řeším tímto způsobem.

Ak si vieš svoj čas dobre zorganizovať, daj nejaké rady nám (väčšinovej populácii), ktorí s tým trošku bojujeme.

Jak jsem napsal, jde o přerozdělení času. Každý to asi máme nastavené jinak, a jiným způsobem udělaný starter. Prostě každý jsme jiný.

Organizuješ festival South of Heaven. Skús ho naším čitateľom priblížiť. Kde, kedy a podobne, nejaký zaujímavosti sú vždy fajn, haha.

Prosímtě, ono to je trochu jinak. Já ho neorganizuji, jen spolupořádám a hodně organizátorům pomáhám. Tento festival je pod palcem dvou lidí a to Oto (Imhotep) Gajdoš ze skupiny Solar System. Paradoxně Solar System jsou z Havířova, South of Heaven je na druhé straně republiky. Ono, Oto po toulkách republikou zavítal do centrální Šumavy a tak se mu zalíbila, že se přestěhoval do Zbytin do hospody. A opět jak se toulá po přírodě procházel okolí Zbytin kde narazil na fantastické místo – na lom, a nápad byl tu. Zašel za Pepou (Hop) Furišem, slovo dalo slovo, padlo i hele starosto když už děláš folk a country na tomhle místě co takhle rock a metal. Pepa je starosta vstřícný, souhlasil no a je zde už třetí ročník tohoto festivalu. Nultý(první) ročník proběhl ve Zbytinách na sále o pár kapelách(byl benefiční, má to svůj příběh a mimochodem se vybralo na konkrétní osobu kolem 350 000kč z čehož plyne, že lidi v této oblasti, minimálně rockeři mají obrovská srdce), takže i když jde o třetí ročník, tak ve skutečnosti to je ročník čtvrtý. Kdy atd …….. k tomu přikládám webové stránky festivalu kde najdou informace o festivale, kdy je, kde jsou Zbytiny atd … Plus přiložených pár informací k odehraným předešlým ročníkům. Před nějakým časem mě oslovil Oto jestli mu s tím nepomohu, tak se i stalo. Více méně, jestli mu festival nebudu moderovat, pak jestli neudělám nějaký články. Poté jestli nedám nějaké zmínky do rádií nebo Tv pro které dělám, tak bych asi spíše řekl že jsem píarko na propagaci. A hasič když se naskytne menší problém. Třeba nedorazí skupina tak to rychle zalepit atd. Vesměs tento fest děláme ve vícero lidech, ono to ani jinak nejde, sám to je na mašli. Ten dělá to a ten zas tohle, a všichni dohromady děláme vše, ale ne chaoticky – koordinovaně. I když je festival směřován hlavně na metal, tak vždy přidáme i něco málo z rocku a punku. Tak aby byl pestřejší a ne fest o jednom žánru. I když metal je prioritou.

Ako je to s prácami okolo festu? Kto ti/vám pomáha? Roboty musí byť naozaj veľa, viem si to predstaviť. 

Mě nepomáhají, ale pomáhám já. Jak jsem řekl, asi okolo hudby a těch podstatných věcí jsme dejme tomu trojice Oto, Jozef a já. Nicméně se neobejdeme bez spousty dalších lidí kteří jsou s námi od prvopočátku. A tím nemyslím jen brigádníky, nebo kořalečníky zajišťující jídlo, pití, přemístění zábran, atd ….. Zvukaře (Drobka a Honzu) máme od prvopočátku neb to je mistr nad mistry a určitě bych zmínil grafika Michala Woll design, který festivalu taky hodně pomáhá, těch jmen by bylo hodně… Lidé (dopravci) když potřebujeme na rychlo nějakou skupinu přepravit z letiště na fest, a dva lidi kteří dohlíží na brigádníky. Ono tak aby vše fungovalo bez průseru, musíš mít takovejhle team lidí.

Na aké kapely či hudobníkov sa môžu ľudia tešiť tento rok?

Strašně nerad bych někoho vyvyšoval před ostatními, takže opět přesměruji na web, ať se čtenáři kouknou kdo na festu z Čech, nebo zahraničí bude. Kapely nedáváme najednou, ale vypouštíme postupně. Spíše bych tu raději zmínil, že krom klasických pozvánek a zdravic od skupin pro festival South of Heaven. Děláme (no spíš dělám) rozhovory s danými umělci, kteří na daném ročníku vystupují, plus je přidán jak obrazový materiál, tak odkazový. To dá lidem také hodně. A ano mám s tím docela dost práce. Pro Otu jsem ochoten to udělat, protože od Oty mám za to guláš, holky na pokoj a slávu a to je top 😀

Festival má inak veľmi zaujímavé meno. Vymyslel si ho ty? Je za ním aj nejaký príbeh? Alebo Slayer?

Ota – a Slayer (ne kecam, Ota ano, a centrální Šumava) Podstata je, že jde o jižní Čechy, tudíž jižní nebe. Vymyslel to kámoš Martys pro první akci a nám se to zalíbilo, tudíž jsme název ponechali a je více než stylový. Dokonce zahraniční kapely se zmiňují jako o prestižním festivalu, což je pro nás určitě pochvala i když jsme pořád jen začátečníci, ale asi true metal boys 😊

Okrem organizácie koncertov sa venuješ hudbe takmer na plný úväzok, moderuješ, robíš rozhovory, rôzne žánre. Zrejme ich máš za sebou už veľa. Ktorý bol pre teba najzaujímavejší a prečo?

Tak tohle je velmi dobrá otázka, opravdu dobrá otázka. Odpověď asi čtenáři nebudou čekat, ale je to tak a ne jinak. Nejzajímavější rozhovory co jsem dělal tak to bylo s Jan Hammer, Jan Němec, Joe Omacka, Potsch Potschka, Jim Kahr, DobBroMan, Peter Lipa, Marian Gold. Najděte si tyto umělce pokud je neznáte, to bylo pro mě zatím top. Chápu měl bych asi napsat metalové, rockové, punkové atd …. kapely nebo jména. Bylo jich také mnoho, opravdu mnoho, a byla dost legrace. No tito pro mě jsou top, co jsem za těch X let dělal.

Akú hudbu máš rád ty osobne?

Já jsem tak trochu nevyhraněn. Vesměs poslouchám veškeré žánry. To neznamená že v daných žánrech poslouchám vše. Vybírám si, a jestli chceš slyšet jestli jsem schopen poslouchat i dechovku, tak ano, ale spíš ve formě lidovky, nebo jinak řečeno lidová tvorba – folklor. To je okrajově k mému hudebnímu zaměření. Nic méně mám to nastaveno také tak že i u mě jsou styly které upřednostňuji. Starý rock n roll (ne jen muzikanty z té doby, klidně ze současné ale rock n roll) nemyslím tím že se pop rocková skupina označuje sama sebe že hraje rock n roll, prostě rock n roll, dále vše co má koncovku ……billy, ať už rockabilly, psychobilly, horrorbilly, punkabilly, darkabilly atd atd atd, dirty rock, street rock, dark country, blues rock – tak tohle asi upřednostňuji nejvíce.

Máš aj nejaký moderátorský sen? Koho by si rád spovedal?

Mám – tak asi jako každý. Dokonce se mi to snad i splní, pokud poletím do Las Vegas (protože teď už mohou létat i neočkovaní) a pro rádio Krajan bych natočil přímo na místě rozhovor s Brianem Setzerem (Stray Cats) – několikrát do roka v Casino platz má koncerty, a je nakloněn dávat bez zbytečných průtahů rozhovory. Kasíno je cca ani ne 3km od studia Rádio Krajan, takže by to i šlo. No a pak asi nikdo jiný. Mam rád X dalších umělců, ale když je do pořadů nedostanu, nebo alespoň nebudou chtít dát tištěný rozhovor, nezblázním se z toho. Dokonce ani že bych neměl Briana – jen by to pro mě bylo asi top.

Pomaly sa blížime k záveru. Ja sa ti chcem poďakovať za tvoj čas a prajem, aby sa všetko vydarilo tak, ako si to predstavuješ.

Pokud letošek bude takový tak jak roky 2023, 2022 tak jsem naprosto spokojen. Díky a jsem ve spojení. Jen taková mini perlička, pravidelně k nám na fest jezdí pár lidí ze Slovenska. Ono – pracují v Rakousku, takže z Rakouska jen přejedou, ale jsou ze Slovenska a jsou každý rok. To potěší.

K závěru ještě přidám kde mě najít, vidět, nebo slyšet.

https://southofheavenopenair.com