23. júla 2024

1.6.2024 – STING, Giordana Angi – Tipsport Arena, Bratislava

Bratislavská Tipsport Aréna, resp. Štadión Ondreja Nepelu opäť raz privítal obrovské meno hudobnej scény. Sting sa na pódiu objavil už o ôsmej hodine, kedy ale neprišiel spievať, ale uviesť svojho predskokana, ktorým bola Talianka GIORDANA ANGI. Tá len s gitarou, notebookom a stolíkom s neónovým nápisom She´s so Great síce publikum nerozpálila, avšak perfektne čistým vokálom a nevtieravou hudbou určite potešila. Väčšina setu bola z novinky „She´s So Great“ (preto ten neónový nápis) a aj napriek chytľavej hudbe väčšina publika reagovala až a výhradne na cover Shanie Twain – Man! I Feel Like a Woman. Keď po polhodinovom sete Giordana hlásila odchod, osobne mi to bolo až ľúto, lebo aj napriek úplne statickému setu to bol príjemne strávený čas.

Takmer na sekundu presne sa následne 15 minút pred deviatou zhostil pódia samotný STING a to už bolo o čosi iné kafe. Aj napriek tomu, že Sting už nenosí stojan s mikrofónom, ale len headset, set bol z jeho strany pomerne statický a zhruba štvrtinu z neho dokonca presedel, čo ale s prihliadnutím na vek nie je úplne prekvapivé. Pódium pôsobilo aj vďaka nízkej LED obrazovke skôr širším dojmom a hudobníci boli akoby bližšie k ľuďom. Miernym sklamaním bola síce takmer vypredaná, ale pomerne tichá hala, ktorá reagovala len pri najznámejších skladbách, inak do veľkej miery len v roli pozorovateľa prijímala hudbu. Koncert mal teda dve tváre, tú pri skladbách, ktoré sú síce známe, ale nie „megahity“, ako napríklad Message in a Bottle, Never Coming Home alebo Mad About You – tichšiu a pokojnejšiu a tú druhú – pri skladbách Fields of Gold, Englishman in New York alebo Shape of My Heart, keď sála burácala a všetci spievali svorne s neuveriteľne charizmatickým Stingom. Jedinou výnimkou bolo, keď oznámil, že zahrá novú skladbu I Wrote My Name, ktorú pred tým hral len na koncerte v Budapešti a tu sa našťastie dav nenechal zahanbiť a aj druhá premiéra skladby naživo dopadla úspešne. Zhruba v poslednej tretine setu som síce mal dojem, že prestáva komunikácia s publikom a kapela sa snaží hrať skladby tak, aby neprepískli čas, ktorý mali, ale táto časť setu bola nabitá známymi kúskami ako Desert Rose, King of Pain Every Breath You Take, takže ľudia sa rozhodne nemohli sťažovať. Aj napriek tomu, že kapela sa z pódia pobrala, ešte sa vrátili pre skladby Roxanne Fragile, ktoré zakončili pôsobivý hudobný večer.

Aj napriek veku Sting so svojou nekonečnou charizmou ponúkol úžasný zážitok, ktorý doplnil detailmi, ako tým, že osobne prišiel uviesť veselú a usmiatu Giordanu, alebo reakciou na výkrik z publika „I love you!!“, na čo len s úsmevom a eleganciou pokojne odpovedal „I love you too.“ A musím povedať, že po tomto koncerte Englishman in Bratislava spôsobil, že ho milovala celá Tipsport Arena.