23. júla 2024STADIUM TOUR 2023
14.6.2023 – TRENČÍN, LETISKO


Oheň, geniálna show, ale aj skolabovaná doprava a abnormálne ceny. Aj tak by sa dal charakterizovať megakoncert, ktorý sa u nás podarilo zorganizovať agentúre Vivien. Rammstein nám na Slovensko prišli predstaviť nový album a svoju dychberúcu show. Ako to tam vyzeralo? Pokúsim sa vám to priblížiť.

Týždne dopredu sme boli organizátorom upozorňovaní, že 40 000 ľudí dostať na jedno miesto bude celkom náročné, a tak sme tieto upozornenia samozrejme nebrali na ľahkú váhu a smer Trenčín sme nabrali už tesne po odbití obeda. Cesta ušla veľmi príjemne a nenarazili sme ani na žiadne dopravné komplikácie, čo dávalo nádej aj hladkej spiatočnej ceste.Koncert sa mal začať až po 20tej, a tak sme mali kopu času pokochať sa areálom, krásnym počasím a pár desiatkami kamiónov, ktoré celú gigantickú show po Európe vozia. Keďže po vstupe do samotného areálu koncertu sa už von ísť nedalo (dalo, ale bez šance na návrat), rozhodli sme sa predsa len ešte počkať, noc mala byť dlhá. Davy ľudí, taxíkov, autobusov a všetkého možného prúdilo na miesto činu dlhé hodiny a približne okolo šiestej večer sme sa zaujali svoje pozície čeliac monštruózne pódiu a čakali, čo z tej hory železa vzíde. Medzitým sme si prešli areál, zistili, že ceny piva či nealka sú astronomické a čakanie na občerstvenie alebo merch tiež nie je najkratšie. Nuž túžba po zárobku covidom skúšaného gastra a promotérov má zrejme aj takúto tvár.

Koncert otvorili dve šarmantné klaviristky Abélard z Francúzska, ktoré predviedli niekoľko skladieb Rammstein v klavírnom prevedení. Nečakala som síce tento typ predkapely, ale nijako ma to neurazilo, ak to môžem takto povedať. Deviata hodina večerná napokon konečne odbila a masívna show sa mohla začať. Od prvých tónov stáli snáď všetky chlpy a dívať sa teda naozaj bolo na čo. Hudobníci sekali jednu pecku za druhou. Masívne železné hradby dymili, horeli, menili farbu. Efekty, konfety, plameňomety, obrovské hrnce či kočíky, to všetko podčiarkovalo skladby týchto nemeckých matadorov. Zvuk a hudobné prevedenie neviem či mohli byť lepšie a presnejšie. Atmosféra sa dala cítiť, priam sa jej dotknúť. Bolo to veľkolepé!

Veľkolepý bol ale aj pokus dostať sa domov. Respektíve, tu sa príjemné pocity z vymakanej show začali trpko miešať s absolútne nezvládnutých záverom večera. Autá a autobusy, ktoré stáli v nekonečných kolónach a márne čakali na akúsi pomoc zo strany polície alebo kohokoľvek aspoň trochu kompetentného. Nuž, aj to je podoba infraštruktúry u nás, ktorá sa takmer nezmenila už celé desaťročia a na udalosti tejto veľkosti jednoducho nemôže vyhovovať. Napriek všetkému pevne verím, že jediné, čo si fanúšikovia budú s odstupom času pamätať je fantastická a nezabudnuteľná show. Tá naozaj stála aj za trochu adrenalínu na záver.

Setlist
Rammlied
Links 2-3-4
Bestrafe Mich
Giftig
Sehnsucht
Mein Herz Brennt
Puppe
Angst
Zeit
Deutschland (Richard Kruspe Remix)
Deutschland
Radio
Mein Teil
Du Hast
Sonne
Engel (s Abélard, klavírna akustická verzia, na B-stage)
Auslander
Du Riechst So Gut
Ohne Dich
Rammstein
Ich Will
Adieu

Foto: Dominika Šimová