13. júla 2024


22.11.2023 – MMC Bratislava

Love is Still Alive – The Coming Race Tour 2023

Laibach na turné, Hellmagazine pri tom nemôže chýbať, a tak sme sa uprostred týždňa vydali smer hlavné mesto, aby sme tejto audiovizuálnej lahôdky mohli byť po x-tý krát svedkami.

Do bratislavského MMC-čka sme prišli zhruba hodinku pred začiatkom. Trošku sme sa rozkukali, minuli v merch stánku nejaké to ťažko zarobené euro a dúfali, že sa klubové priestory dôstojne zaplnia. Pár minút pred ôsmou už bolo na show všetko pripravené a postapokalyptickým introm bol koncert zahájený. Prvá polovica bola venovaná najnovšej nahrávke Love is Still Alive, ktorá odznela v celej svojej dĺžke. Pätnásť minútové ´intermezzo´ ušlo ako voda a už pomerne slušne zaplnený klub sa ponoril do vojnovej časti show, v ktorej prišlo na časom poriadne preverené rytmy v novom šate a parádnom zvuku. Posledná časť – pokánie – dala priestor aj Cohenovej The Future a nesmrteľnej Sympathy for the Devil od The Rolling Stones a to tak, ako to vedia len slovinské legendy. Setlist uzatvoril posledný singel The Engine of Survival. Kto pri tom chýbal, môže ľutovať. Je jedno, či ste na rock, black či death. Laibach uspokojí aj najnáročnejšieho poslucháča, alebo by som mala radšej povedať diváka? 

Ani už presne neviem, po koľký krát som mala tú česť si koncert Laibach zažiť, ale neprestávajú ma baviť všetky tie geniálne detaily, ktoré si ani nestíhate všímať – svetlá, projekcia, skryté významy, provokatívne a myšlienky provokujúce obrazy… Laibach je pre mňa stelesnením precíznosti a nekonečnej nápaditosti dokonale stmelenej obrovským talentom.

Len dúfam, že tá láska, je naozaj ešte stále nažive…


SETLIST


Postapocalyptic

Love is Still Alive I (Moon, Euphoria)

Love is Still Alive II (Venus, Libidine)

Love is Still Alive III (Mercury, Dopamine)

Love is Still Alive IV (Neptune, Oxytocin)

Love is Still Alive V (Uranus, Prolactin)

Love is Still Alive VI (Saturn, Insomnia)

Love is Still Alive VII (Jupiter, Tristitia)

Love is Still Alive VIII (Mars, Dysphoria)


War

Ordnung und Disziplin 

Ich bin der Engel der Verzweiflung

Das Nachtlied I

Als Geist

Glück Auf!

Lepo – Krasno

Smrt za smrt

Krvava gruda – plodna zemlja

Ti, ki izzivaš


Repent

The Future

Sympathy for the Devil

The Coming Race

The Engine of Survival

Foto: Pavel Šimo