13. júla 2024

Lehce potrápím Odraedir pár otázkama a to nejen k nedávno vydanému albu Vengeance. Půjdeme trochu hloubš do hraní a do změn, které v loňském roce i v letošním kapelu provází.Alan – Ahoj, ahoj, ahoj. Co nového u kapely?

Petr – Ahoj Alane. Už je to nějakou dobu, co jsme spolu mluvili naposledy. Klidně nás potrap, jsme na to zvyklí. 🙂 Album Vengeance tady určitě rozebereme. Novinek v kapele je hodně, můžeme zmínit třeba nadcházející koncerty v zahraničí. Sestavu máme jinak pořád stejnou, a usilovně pilujeme na koncerty, kterých bude v tomto roce celkem dost. Navíc nás čekají i naše oblíbené letní festivaly.

Alan – Prvotní novinkou, nebo novou věcí je album Vengeance které vyšlo ke konci roku 2023. Dej nějaké info.

Petr – Máš pravdu, album vyšlo koncem října 2023. Máme radost, že se nám ho podařilo dokončit k našemu maximálnímu spokojení. Nová fošna se podle mého názoru povedla a budeme rádi, když se díky tomuto rozhovoru dostane k uším dalších lidí, kteří mají styly jako pagan metal, folk metal a viking metal opravdu rádi.

Alan – Album Vengeance (a to se na mě extra nezlobte) je naprosto jiné, naprosto odlišné než od alb předešlých. Prostě by se nechalo říci – opřeli jste se do toho. A to ku prospěchu, takže – jak to?

Petr – No, když to srovnám s naší dlouhohrající prvotinou s názvem Legends of the Dark Times, tak odlišného je toho na albu opravdu hodně. Ať už jde o celkový zvuk alba, dobře čitelnou kompozici nebo epičtější aranže a ucelenost nahrávky vůbec. Zvuk je dynamičtější, plnější a vyváženější.

Alan – S albem Vengeance jste posunuli svůj folk metal do sfér pagan metal s nádechem black a death. Oooouuu. Střel to do nás.

Petr – Album je plné chytlavých melodií a celkově má určitý oncept, na což jsme se tentokrát chtěli zaměřit. K tomu se snažíme o vyvážené spojení různých žánrů tak, aby bylo zvukově bohaté a mohlo tím posluchači nabídnout zajímavý poslech od první skladby po poslední. Myslím si, že se nám na něm podařilo skloubit prvky melodického death metalu, epického metalu, folk metalu a heavy metalu. Na albu se mimochodem mihnou I čisté zpěvy od našich hostů, kterými jsou student konzervatoře Martin Suk a šikovná zpěvačka z kapel Thanallian a Rissla, Anča Pavlů.

Alan – Kde se album točilo, jak dlouho, kdo vám pomáhal, a spokojenost s albem? Omšelá otázka, ale je zapotřebí I tuto otázku dát.

Petr – Album jsme nahrávali na vlastním vybavení tak abychom dosáhli profesionálního zvuku a kvality. O mix a master se postaral Matthew Bagár z nahrávacího studia Soundcorn Productions.

Alan – Album + další merchandise lze zakoupit hlavně na koncertech (a přes e-shop) – když jedete na koncert, nebo fest taháte vše s sebou? Nebo si uděláte menší propočet, a vezmete jen XY kusů?

Jakub – Vždy bereme tolik aby to stačilo i s rezervou, přece jen už máme zkušenosti a umíme odhadnout kolik čeho vzít. To se týká především triček a CD, magnetky a nášivky zas tolik místa nezaberou. 🙂

Alan – Položím otázku která je pro mě top. Letošní hraní. Zahraničí, ase tam docela pár států. Jak jste se k tomu dostali? Kde všude v zahraničí budete? A ase očekávání?

Jakub – Pro tento rok jsme navázali spolupráci s několika zahraničními kapelami, s některými z nich se známe léta. Jsme rádi, že také díky tomu můžeme našim fanouškům nabídnout zahraniční hosty na našich akcích. No a potom jsou tady ještě zahraniční festivaly, jako Mittsommernächte Bärenstein, to je festival řekl bych vyloženě s pohanským zaměřením a ke všemu kousek za hranicemi, tak doufáme že se tam potkáme i s českými příznivci. Tam se opravdu těšíme a řádně si užijeme atmosféru celého festivalu.

Alan – Abychom nezapomněli i na tuzemsko. Jaro/léto koncerty a festivaly. Jasně mohou se lidi kouknout na váš FB tam to vše je. No asi by to chtělo k tomu napsat trochu více.

Jakub – Fanoušci v našem rodném městě se samozřejmě mohou těšit na koncerty v oblíbených klubech Vagon a Modrá Vopice. V tuto chvíli máme za sebou takový akert, který jsme pořádali s kapelami Thanallian a Falcar právě v Modré Vopici. Co se týká nadcházejících akcí, chtěl bych všechny pozvat 5.4. do klubu M13 v Brně, kam se opět po letech vracíme tento rok hned dvakrát :D. Zde vystoupíme s kapelami Poludnica (SK) a Winds of Yore a den na to míříme do Slovenské Levice kde vystoupíme na již tradiční akci Metal Unleashed po boku kapely Achsar. Dále v druhé polovině dubna, konkrétně 23.4. zahrajeme s kapelou Noises from the Swamp v Pražském Vagonu a v květnu máme v podstatě čerstvě potvrzený akert 23.5. Jedná se o Pražskou zastávku Finské melancholic death metalové kapely As the Sun Falls, kde vystoupí ake místní melodic death metalová kapela Hole of Sin. Na tuto akci vás zveme do Hospody Brouk. No a pak se už těšíme na léto a festy!

Alan – Má omšelá otázka, ale oblíbená. Vtípky, srandičky. Stalo se vám příkladně že jste vzali krabici v domnění že jde o merchandise a když jste ji otevřeli byli tam ponožky do prádla?

Petr – Ty jo, tak to jsi mě zaskočil. Žádné prádelní faux pas se asi nekonalo, ale možná mam jen blbou paměť 😀

Alan – Je teprve začátek roku, takže vše asi ještě není potvrzeno. Máte rozjednáno další vystoupení?

Jakub – No, budeš se divit, ale když se podíváš na programy klubů tak to pomalu vypadá, že je rok 2024 uzavřen 😀 Nedávno jsme zveřejnili data a lokace našich vystoupení do konce roku a pracuje se pomalu na sezóně 2025, takže asi tak…

Alan – Příprava něčeho dalšího u Odreadir? Obrazový yrical? Existujete od roku 2009, a krom yric video, nevidím žádné miniMovies. Chápu, není to nejlevnější. Ale přeci jen. Nechce to už nějaký klip?

Petr – Je to tak, otázka klipu se u nás skloňuje čím dál častěji takže nelze vyloučit, že se něco objeví 🙂

Alan – Držím palce v dalším tvoření, pokud to takhle půjde dál, tak stále posouváte, laťku – svou příčku dál a dál.

Jakub – Děkuju. Jsem rád, že je práce vložená do naší hudby tak patrná a vždy potěší pochvala za dobře odvedenou práci :). Drž nám palce a těším se na příští rozhovor s tebou nebo se zase uvidíme na nějakém českém festivalu!