23. júla 2024


THERION, Satra
Leviathan Tour 2024
14.3.2024 Bratislava, MMC


Už je to nejaký čas, odkedy som jednu z mojich najobľúbenejších symfo-metal kapiel, Therion, videla naposledy. Pandémia im do istej miery pomohla vydať tri nové albumy, Leviathan I, II a III a konečne nastal čas vydať sa s ňou na turné. 

Cestu do hlavného mesta nám krátil a sprevádzal nás naozaj úchvatný západ Slnka a relatívne pokojné cesty, čo zas na štvrtok asi nebolo až tak nevídané. Poloprázdny Majestic sa chystal na otvorenie večera v podobe fínskej zostavy Satra, ktorá bola predstavená ako special guest. Nuž, neublížili, neurazili, no ani neohúrili. Publikum sa im pekne poďakovalo, ale pozornosť sa v momente presunula na hlavnú hviezdu večera, chcela som napísať švédskych Therion, ale je už celkom ťažko geograficky ich zaradiť, keďže aktuálna zostava číta snáď päť krajín. Ale pravdou je, že mastermind, Christofer, je švéd, tak švédska. Pár minút sme čakali na prípravu pódia, MMC-čko sa nakoniec celkom zaplnilo a za zvukov intra to kapela odpálila peckou Blood of Kingu. Aktuálna spevácka zostava je na svojom vrchole, zostavu opätovne obohatila aj Lori Lewis, ktorá je pre mňa ikonická speváčka kapely posledných minimálne desiatich rokov. Po jej odchode sa mi Therion akoby na pár rokov vzdialil, teda mám na mysli živé koncerty. Tých jednak nebolo veľa, no najmä mi niečo chýbalo, ale Lori je našťastie tam, kde má byť a spieva jej to ako nikdy.

Kapela publiku predvádzala nové skladby, ktoré majú skvelé live aranžmá, no nešetrilo sa ani na klasikách a prešli sme pomaly celú symfo éru kapely. Jedna legendárna skladba striedala druhú (viď setlist). Priamo pred očami sa nám odohrávalo metalovo-operné divadlo tej najvyššej kvality. Miestami som sa len dívala snažiac sa všímať všetky tie detaily. Náš fotograf zas nejak nevedel prestať fotiť, toľko sa toho na pódiu dialo. Každý presne vedel, čo robiť, zvuk bol fantastický a prítomný dav sa, myslím si, bavil výborne. Koncert splnil všetky moje očakávanie, asi ich aj prekonal. Nové skladby znejú naživo ešte lepšie ako na nahrávke, ale to asi vždy všetko. Metal je o koncertoch, to viem určite. Therion je o koncertoch, vidieť celú zostavu, ako sa nádherne dopĺňa je zážitok. Ja verím, že na ďalšie koncerty nebudeme musieť čakať dlho. Klobúk dole, páni hudobníci.

SATRA


THERION

Foto: Pavel Šimo