23. júla 2024

CRADLE OF FILTH, Wednesday 13, Sick´n´Beautiful, Drift – Necromantic Fantasies Beyond the Pale 2024 e.h.

7.3.2024 Bratislava, MMC & 8.3.2024 Košice, Collosseum

Do 2 slovenských miest zavítali legendárni CRADLE OF FILTH, aby nám predstavili ešte stále aktuálny album, ktorý si aj kvôli padnemickým rokom musel na našu zastávku počkať. Cradle of Filth si so sebou vzali aj poriadnu nálož kapiel a náš tím pri tom nemohol chýbať.

Bratislava bola predposlednou zastávkou tohto turné. MMC, ktoré bolo takmer vypredané, sa stalo miestom činu tohto skvelého večera. Kapela DRIFT, atmospheric industrial rock z Los Angeles, otvorila svoj set plný prilieb a čiernej farby, aby navnadila miestny dav. A ja myslím, že sa podarilo a to aj vďaka merchu, ktorý lietal klubom hlava nehlava. Po kratučkej prerábke pódia sme sa z čiernej prelinuli do zelenej. To sa už na stage zakrádala talianska kapela SICK´N´BEAUTIFUL. Ich set bol plný efektov, rozbrusovačiek, kostýmov… Na pódiu ste videli, čo ste len chceli, ale aj tak si myslím, že mužov najviac upútala speváčka Herma, ktorá je naozaj beautiful a nezaostávala ani bubeníčka. Výborná show, highlightom pre mňa osobne bola cover verzia skladby God of Thunder od Kiss, ktorú som v ženskom podaní ešte nepočula. Kapela pridala aj bonus, a síce grátis meet&greet po koncerte, čo využilo voacero nielen mužov.

Wednesday 13, hudobník, ktorého asi netreba špeciálne predstavovať, ale ak náhodou, tak myslím, že stačí, ak poviem Murderdolls. No a teraz je už asi všetko jasné a keďže kapela hrala set práve Murderdolls, tak tu opäť nič nechýbalo. Mali sme sliny, prostredníky, fuck snáď 300 krát a prišlo aj na spomienku na Joeyho Jordisona či White Wedding od Billy Idola. Show ako sa patrí.

Ja osobne som sa ale nevedela dočkať toho, prečo som do nášho hlavného mesta prišla hlavne a síce CRADLE OF fucking FILTH, aby som konečne po dlhých mesiacoch a pár live streamoch vzhliadla naživo ich posledný opus Existence is Futile. A len konštatujem, že existencia márna nie je kým tu máme takéto koncerty. Tá energia, ktorou celý Majestic vo štvrtok žil, bola priam vibrujúca. Cradle zahrali prierez tvorby, novinky ako aj najväčšie pecky (viď foto setlistu vo fotogalérii). Fantasticky ozvučené aj staré skladby, ktoré ožili akoby v novom šate, hudobníci užívajúci si hranie, skvelá show so všetkým, čo ku kapele ako je Cradle of Filth patrí. Snáď jediné mínus je trošku skrátený set a fakt, že neodznel posledný prídavok v podobe pecky From the Cradle to Enslave. Dôvodom bola zrejme aj migréna klávesačky a speváčky Zoe, ktorá kvôli nej nemohla absolvovať ano poobedné meet&greet. V každom prípade, myslím, že sa nemýlim, ak poviem, že bratislavské publikum odchádzalo domov spokojné a kultúrne vyžité. Ja áno. Už sa teším na nový CoF album a ďalší koncert.  

Dominika ŠimováS heslom keď už, tak poriadne som sa vybral na tretí koncert za tri dni. Nedostatok spánku, ponocovanie a bolesti v krku a chrbta si začínali vyberať svoju dať, ale aj tak som sadol do auta a vybral sa cez pol republiky do metropoly východu – Košíc.

Koncert prvej predkapely – amerického DRIFT začal len pár minút potom, čo klub otvorili, takže hrali pred pomerne prázdnym publikom. Z môjho pohľadu mierne tragicky nazvučený spevák to trocha zvyšku kapely kazil, ale zachraňovali to desiatkami tričiek, ktoré vyhádzali fanúšikom, ktorí sa stihli dostať dnu. Inak ale maskovaní futuristickí bojovníci veľa vody nenamútili a boli skôr vyplnením priestoru, kým sa zaplní sála.

Šokovou terapiou večera pre mnohých zúčastnených bola mimozemská úderka SICK´N´BEAUTIFUL, ktorá okrem perfektnej show pohladila oko aj vzhľadom vokalitsky Hermy a ucho okrem vlastnej tvorby aj coverom notoricky známej skladby Kiss – God of Thunder. Keď sa pri skladbe „Drop it 2 the B“ súčasťou show stala aj flexka a kovová gitara, prekvapených pohľadov pribúdalo. Bonusom pre všetkých zúčastnených bola ponuka odfotiť sa s kapelou, na čo sa po koncerte doslova chvíľu stála rada.

Pred hviezdou večera, na ktorú čakali desiatky pomaľovaných fanúšikov sa ešte pódia zhostila legenda horror punku – WEDNESDAY 13, ktorý týmto turné vzdával hold svojej pôvodnej kapele Murderdolls a jej kapelníkovi, zosnulému Joeymu Jordisonovi. Neviem čím to bolo – či až detinskou radosťou hudobníkov z toho, že sú na pódiu alebo neustálymi kúskami frontmana, ale tento koncert bol proste zábava. Celý pozostával výhradne zo skladieb spomínaných Murderdolls a tak sme sa dostali k skladbám ako „197666“, „Die My Bride“ – pri ktorej mu veľmi efektne pomáhalo vypredané Colosseum, „Drag Me to Hell“, „Nowhere“ ale aj cover Billyho Idola „White Wedding“ a uvoľňujúce „I Love to Say Fuck“. Highlightom (alebo traumatickým zážitkom, ako sa to vezme) večera bolo, keď sa počas „Love at First Fright“ na pódium vyvalil Dani Filth a Donny Burbage v kostýmčekoch roztlieskavačiek a pozorné oko mohlo (hoc i nedobrovoľne) zhliadnuť spodné prádlo Danniho. Dovolím si teda tvrdiť, že fanúšikom v Košiciach sa dostalo niečoho špeciálneho. Úžasná, energická show by bola skvelou bodkou za večerom, ale bodka ešte mala len prísť.

Pre mnohých jedna z ikon black metalu CRADLE OF FILTH sa zhostila pódia, otvorila show „Existential Terror“, po ktorej sa rovno Dani priznal, že je to posledný koncert turné a on už proste nemá hlas a bude potrebovať pomoc. Najväčšiu porciu playlistu zabral najnovší album Existence is Futile, podľa ktorého singla – „Necromantic Fantasies“ bolo pomenované aj celé turné. Koncert mal všetko, čo sa od black metalového koncertu očakáva – corpse paint, silnú pózu (ktorá silne kontrastovala s „vystúpením“ frontmana počas Wednesday 13), moshpit aj miestami nezrozumiteľné škreky namiesto príhovorom publiku. Mimo novinky sa dostalo na prierez albumami, kde každý dostal jednu skladbu a dostali sme sa ku klasikám ako „Nymphetamine“ alebo záverečnej dvojici „Her Ghost in the Fog“ a „From the Cradle to Enslave“.

Suma sumárum – koncert dopadol na výbornú, možno by sa žiadalo trocha predĺžiť set headlinera, ktorý stihol len slabých 13 skladieb (rovnako ako Wednesday), ale inak išlo o vydarenú akciu, pri ktorej si nejeden fanúšik zaspomínal, nejeden objavoval nové kapely a nejeden dostal konečne príležitosť vidieť kapely tohto formátu u seba doma. Skvelý večer zakončila ešte cesta naspäť, našťastie podobne úspešná ako koncert a verím tomu, že čo sa výletov do Košíc týka, nebolo to naposledy.

Samuel SámelFoto: Pavel Šimo