13. júla 2024


Švédska partička Mister Misery sa nám predstavuje s tretím počinom, ktorý nesie názov kapely. Zvedavosť mi nedá a hneď z kraja je to ako kopanec do brucha. Tvrdé, agresívne, prekvapivé, ale na rozdiel od kopanca je to vynikajúce a chcete ešte. Root of All Evil nastoľuje náladu, ktorá chytí a nepustí. Cítiť z toho jemne hororovú atmosféru a screamy miešané miestami až s detským hlasom ponúkajú skutočne zaujímavú zmesku. Hororová hudba je dokonalým opisom toho, čo sa valí s každým ďalším kúskom, či už je to Erzsébeth alebo Eye of the Storm. Po hudobnej stránke sa na albume mieša power, thrash a death metal do modernej zmesi, ktorú môžeme opísať ako nechcené dieťa Avataru a Deathstars. Aj to teda nechcené len pre drzý a arogantný postoj. Keďže sme sa už dostali do rýchleho tempa, Hand of Death pre zmenu prinesie rádiový hit, ktorý nás úplne vyvedie z miery. Atmosférovky The Doomsday Clock Crooked Man dostanú do deja výraznejšími intrami, zožujú a vypľujú.


Dokonale zvolený singel Survival of the Sickest ukazuje plnú silu kapely – dynamický song s perfektne vyváženými čistými vokálmi a screamami, ktoré akoby boli vytiahnuté z raných albumov Children of Bodom trocha jatria rany vo fanúšikoch Alexiho Laiha. Apokalyptická Until the End sa strieda s ďalším hymnickým Haters, ktorá je pomyselným zdvihnutým prostredníkom. Sinner or Saint a Rippper sú vyzretými skladbami, ktoré sa ale pri kvalite ostatných mierne strácajú, na kope iných albumov by ale rozhodne boli klenotom tracklistu, čo tiež dosť veľa vypovedá o albume samotnom. Záver patrí najdlhšej zo skladieb, viac ako 5 minútovej Dark Legacy – gradujúcej, rytmickej a energickej, následne až baladickej bodke za týmto skvostom.

Okrem spomenutého Survival of the Sickest sa cti stať sa singlom oprávnene stali aj skladby Root of All Evil, Erszébeth, The Doomsday Clock, Hand of Death či Eye of the Storm, a tak si veľmi dobrú predstavu o albume vie každý spraviť už dnes, nakoľko celá jeho polovica bola vydaná pred samotným vydaním.

Rovnomenný album kapely Mister Misery je nutnou jazdou pre fanúšikov kapely moderného metalu, úplnou nevyhnutnosťou milovníkov hororov a skvelou inšpiráciou pre tých, ktorí hľadajú niečo nové, neokukané a kvalitné. Vyvážený album prináša skvelé riffy, chytľavé melódie, prekvapivo široké spektrum vokálov a pre nás, čo to máme v hlave trocha pomiešané aj skvelé odreagovanie. Veď nie všetko, čo je choré musí byť zákonite aj zlé.9/10