13. júla 2024

Lord / Prague Queen Tribute Band / Zvýšený riziko – 28.6.2024 hrad Švihov

Zakladatelem hradu Švihov, který je poprvé zmiňován v roce 1375, byl rod pánů z Rýzmberka ze Skály. Během husitských válek byl v majetku Viléma III. Švihovského z Rýzmberka, který spolu s bratrem Janem, sídlícím na hradě Rabí, patřil k předním odpůrcům husitů v západních Čechách. V rámci odvetné operace proti Rýzmberkům byl roku 1434 obléhán husitským vojskem a jeho posádka se vzdala až po vypuštění hradních příkopů.[3] Vilém se pak na hrad roku 1436 navrátil a patrně zde také dožil. Nejznámějším pánem tohoto hradu je snad Půta Švihovský z Rýznberka. To jen na okraj – kde se lokalita nachází. Na hradě Švihov se točila krom jiných filmů i top pohádka Tři oříšky pro Popelku, a má i své strašidla – jedním z nich je zazděný mnich, ale toho jsme neviděli a ani další.

V podhradí Švihova se pořádá několik letních koncertů nebo festivalů. 28.6.2024 tomu nebylo jinak. Uskutečnil se zde koncert skupin Lord / Prague Queen tribute band / Zvýšený riziko kteří odehráli i v tomto pořadí. Nádherná lokalita která umocňuje podvečer a večer přítomnost spoustu komárů, jde o vodní hrad, takže dobře obléci. Akci požádala skupina Lord, která si pozvala Luďka Blovského ohledně focení a dalším hostem (dobře byl jsem to i já) který nesměl chybět – Pája Junek. Jsem už teď zvědav a natěšen jak celý videoklip bude vypadat.

Ti kdož ještě skupinu Lord neslyšeli jde o velmi dobře provedený rock. Co hraje Prague Queen tribute band nemá asi cenu říkat. Závěr patřil Klatovské punkové mladé bandě. Takže by se dalo říci, že si každý přišel na své.

Foto: Luděk Blovský