13. júla 2024

Elina Siirala, hlas Leaves´ Eyes, to je môj dnešný hosť. Radia vám predstavím ich novučičký album, Myths of Fate, ale nielen to. S touto neuveriteľne milou a zábavnou hudobníčkou sme prebrali všetko možné aj nemožné. Tak sa pohodlne usaďte a prečítajte si tento zaujímavý ale aj zábavný rozhovor, alebo by som to mala nazvať ´babinec´?! 

Konečne sa nám podarilo sa spojiť, som veľmi rada, že ťa spoznávam a vidím. Ako sa máš Elina?

Rada ťa spoznávam aj ja, mám sa dobre, naozaj. Dúfam, že aj ty.

Áno, trošku zaneprázdnená, ale dobre. Toto je môj prvý rozhovor s tebou a Leaves´ Eyes a teda možno budeme trošku cestovať v čase. Dúfam, že je to v poriadku?

Určite, ty sa opýtaš a ja odpoviem na všetko, na čo môžem haha. 

Ty si tak povediac trénovaná operná speváčka. Ako si sa dostala do sveta hard´n´heavy?

Povedala by som, že sa to stalo, keď som sa presťahovala do Londýna. Pôvodne som študovala v Helsinkách, ale cítila som, že chcem niečo viac a tak som sa presťahovala do Londýna. Tam som sa dostala k štúdiu aj iných žánrov ako napríklad pop, rock či jazz. Bol to veľmi intenzívny rok. Jeden z kurzov, ktoré som absolvovala bol zameraný na rockovú hudbu a mne sa veľmi páčilo spievať túto hudbu, byť na pódiu a pamätám si, ako som hovorila, že môj hlas sa tam mimoriadne hodí. Páčila sa mi sila tej hudby. Založila som si aj kapelu volala sa Enkeli Nation, neskôr Angel Nation. Počas tohto obdobia som stretla veľa ľudí, ktorí ma zasvätili do sveta tvrdej hudby a takto som sa do nej aj zamilovala. 

Ja som čakala, že mi povieš, že máš rada túto hudbu lebo si z Fínska haha.

Jasné haha, ale nie, prepáč, tak to nebolo. 

Ale je pravda, že vo Fínsku je tak veľa metalových kapiel?

Myslím, že áno. Tiež som videla tie štatistiky, ktoré netuším odkiaľ pochádzajú, ale stavím sa, že je to tak. 

Myslím, že sme videli rovnaký obrázok, a je to neskutočné. Viac kapiel ako ľudí haha. Ale poďme ďalej. Leaves´ Eyes je kapela zameraná na mytológiu. Je to niečo blízke aj tebe osobne? 

Určite by som povedala, že témy, o ktorých kapela píše sú fascinujúce. Je to ale aj o histórii, Vikingoch, ako náš posledný album, ktorý bol koncepčný. Na najnovšom albume sa zameriavame na mystickú a magickú stránku rôznych ság, dokonca slovanských. Je tu mnoho rôznych príbehov. Koho by to nefascinovalo! Je to neskutočné, čomu ľudia vtedy verili a odkiaľ ich príbehy vlastne pochádzali. Ľudia vždy chceli mať nejakú interpretáciu toho, čo sa dialo. Je to veľmi zaujímavé a vždy keď robíme nový album, tak sa dozviem nové veci. 

om veľmi rada, že sa dostávame k novému albumu, tvojho tretieho z Leaves´ Eyes, Myths of Fate. Za mňa je to azda najepickejší album od Leaves´ Eyes. 

To rada počujem, vďaka. Bol to zámer, chceli sme veci urobiť tento krát trošku inak. Ale samozrejme, aby sme to stále boli my. Na druhej strane, takto sa to vyvinulo úplne prirodzene. Podarilo sa nám dosiahnuť neuveriteľné orchestrácie. Tie na albume priam žiaria. Všetko sa to dalo dokopy, spolu s vokálmi. Z nich som mala pocit, že sú úplne iné tento krát. Akoby sme to okorenili nejak inak. Dúfam, že to ľudia budú počuť, ocenia to a bude sa im to páčiť. Vždy je pekné sa trošku vyvinúť a to sme presne urobili. 


Veľmi rada skúmam aj významy textov, názvov a podobne. Aký je význam troch žien z artworku?

Sú to tri sestry (3 Norns, Weavers of the Fate), ktoré sú personifikáciou na vytváranie osudu, ak to tak môžem povedať. A je to prepojenie na všetko to magické a mystické a týka sa to ľudí ako aj vecí. Vo videoklipoch môžeš vidieť rôznych bohov. Je to kombinácia elementov, aj slovanských, asi tak by sa to dalo opísať. Alex prišiel s týmto vizuálom ako vlastne celým konceptom. Ja som si veľmi užila fotenie a bolo pre mňa potešením byť zobrazená na obale. 

Tomu rozumiem. Na druhej strane poviem, že mne sa tento koncept veľmi páči. Dnes zo všade vidíme len kritiku všetkého a kopu nadávok v hudbe, čomu ale samozrejme tiež rozumiem, ale tento album mi príde ako taký útek z reality, je to ako rozprávka do istej miery. 

Som veľmi rada, že to hovoríš. Bol to zámer, aby sme ľudí zobrali aspoň na chvíľu preč z normálneho života. Trafila si klinec po hlavičke. 

Ako som už povedala, budem sa pýtať aj na minulosť. Ako si spomínaš na svoje začiatky v kapele? Aké to bolo vymeniť Liv Kristine? 

Samozrejme, na všetko si spomínam, už to bolo celkom dávno. Ten čas tak letí, posledné tri roky mám pocit, že proste zmizli kvôli pandémii a podobne. Prišlo to veľmi neočakávane. Nemala som veľa času sa na to všetko pripraviť. Proste som to tejto bubliny vstúpila a snažila som sa sústrediť na to, aby som sa naučila piesne, aby som vedela, čo robiť na pódiu a jednoducho to celé vyšperkovala. Vlastne som nemala veľa času sa na to pripraviť. Ale čím viac koncertov s kapelou som mala za sebou, tým ľahšie to išlo. Mne bolo od začiatku jasné, že som iná speváčka, mám iný hlas, som iný typ osobnosti, inak vystupujem. Odmietla som byť pod tlakom toho, že niekoho nahrádzam. Tak to nebolo. Rozumiem, že tak sa to dá povedať, ale pre mňa bolo jasné, že budem sama sebou a budem to robiť mojim spôsobom. Takže žiadny tlak som necítila. Od začiatku som sa snažila robiť to, čo najlepšie ako viem. Našťastie, ľudia boli ku mne veľmi milí a veľmi oceňujem, ako ma prijali. 

To je super. Vieš, vždy keď uverejňujeme novinku o novej speváčke, nedeje sa to tak často, ale je tam vždy veľa komentárov o tom, ako jedna nemôže nahradiť druhú. Ten ´Nightwish fenomén´, že to už nebude Nightwish bez Tarji, ale očividne to môže fungovať. 

Určite, ale hlavne je to vždy iné a je úplne v poriadku mať svoj názor a povedať, čo sa ti páči a čo nie, ale nevidím tu žiadny zmysel v negativite. Je to skôr strata času. 

úhlasím a hlavne sa musíme naučiť nevšímať si tú negativitu. Neprajníci budú vždy šíriť nenávisť. Nemôžeme uspokojiť všetkých, to sa nedá. 

Presne, nikdy. 


Keď sa už rozprávame o ženách. Máš nejakú vysnívanú speváčku, s ktorou by si rada naspievala duet?

Myslím, že toto sa mi už aj splnilo. Keď sme boli na turné so Sabaton a Battle Beast, podarilo sa mi zaspievať si s Noorou, ktorú obdivujem. Noora má úplne iný hlas ako ja, ale je úžasná. Bola to skvelá skúsenosť. Ale samozrejme, je tu mnoho geniálnych speváčok. S Clémentine (Visions of Atlantis) to bolo tiež super. Veľmi sa mi na tom páči, ako sa niekedy hlasy krásne doplnia, aj keď sú možno na prvé počutie veľmi odlišné, to je úžasné. Ale samozrejme, že sú skvelí interpreti, s ktorými by som rada spievala. Vždy som mala veľmi rada Sharon den Adel z Within Temptation a možno Tarja a ja máme podobné hlasy a to by tiež mohlo byť zaujímavé. 

To by bolo veľmi zaujímavé aj pre jej fanúšikov, som si istá, nielen pre tvojich. Tak dúfajme, že toto sa podarí jedného dňa. Možno na novom albume haha. 

Ktovie haha.

Rada si čítam komentáre pod novými napríklad videami, považujem to za veľmi autentickú spätnú väzbu. Isteže tam vždy nájdeš aj nejakú tú negativitu, ako sme už spomínali, ale je to zaujímavé. Prečítam ti tri, ktoré ma pobavili alebo zaujali a som veľmi zvedavá, ako na ne budeš reagovať. 

Poďme na to. 

Prvý: ´Elina nie je princezná, ktorú treba zachraňovať, ona je skutočná bojovníčka, ktorá by nakopala zadok aj Vikingovi.´

Neuveríš, ale mám urobený screenshot presne tohto komentára. Pre mňa to bol veľký kompliment haha. Som silná, ale zároveň citlivá osoba a myslím, že tak to je aj s mojim hlasom a tým ako hudbu interpretujem. Rada prinášam tú silu a taký mám aj hlas. Hoci to samozrejme závisí od uhla pohľadu. Ale je tam aj tá krehkosť a to je veľmi pekná kombinácia. Nie som takpovediac nežná v interpretácii. Vždy prinášam silu, taká som. Ale toto bol super komentár. 

Ideme na ten druhý: ´Zdá sa, že Leaves´ Eyes urobili pôvabný prechod od gothic/symfo metalu k folk metalu.´

Toto je zaujímavé, ale ja by som nepovedala, že tento album by mal veľa folkových prvkov. Posledné dva albumy boli určite viac folkové, ako tento. Na tomto albume sme viac kládli dôraz na tú symfonickú stránku. Áno, stále používame aj folkové nástroje, ale ja by som nepovedala, že je to folkové. V každom prípade je to zaujímavé. 

A posledný: ´Je zaujímavé počuť ako veľmi sa je hlas zmenil od posledného albumu. Som ohromený.´ Máš aj ty ten pocit, že by sa ti hlas zmenil?

Jednoznačne. Je za tým dlhý príbeh a nechcem ťa nudiť, ale pred pár rokmi som mala veľkú krízu čo sa môjho hlasu týka. Našťastie som stretla speváka tu v Nemecku, keď som sa sem presťahovala a on bol schopný posunúť ma tým správnym smerom. Ukázal mi úplne odlišný spôsob spievania a od toho momentu som bola schopná opäť začať na sebe pracovať. Bol to dlhý proces, ale mala som dosť času, od posledného albumu ubehli už štyri roky. Ja tiež učím a ako som povedala, keď som začala pracovať na novom albume, už som bola niekde uplne inde. Spolu s Alexom sme naozaj môj hlas posunuli a ja som veľmi šťastná, že to ľudia počujú. Ja to jednoznačne počujem a cítim sa oveľa lepšie. 


Máš stále učiteľa spevu? Myslím niekoho, kto ti možno občas poradí. 

Viem, čo myslíš, vlastne mi pomohol tento spevák, ktorého som spomenula. Mali sme pár veľmi dlhých a intenzívnych stretnutí. Som za to veľmi vďačná, pretože ma do istej miery zachránil. Ale inak nie, nemám žiadne hodiny spevu. Naopak, ja som tá, ktorá učí spev a snažím sa odovzdať študentom, čo viem. A dáva mi to veľa. Ale aj profesionáli chodia občas za inými spevákmi, získať nové perspektívy a podobne a ja to budem robiť určite tiež, ale v tomto momente nemám žiadne pravidelné hodiny. 

Práve si to povedala, ale ja som sa na to aj tak chcela opýtať. Aké to je pre teba učiť spev?

Vlastne to robím od svojich 19 rokov. Bolo to súčasťou môjho štúdia. Teraz som úplne iný človek ako som bola vtedy. Za posledné roky som získala veľa vedomostí, ktoré teraz môžem odovzdať mojim študentom. Keď máš pocit, že vieš, čo robíš, je to jednoduchšie. Milujem tieto výzvy, stále je to o tom, že musíš byť pripravená a stále ťa to posúva. Robím to veľmi rada. Ide to ruke v ruke so všetkým ostatným, čo robím a v neposlednom rade, milujem robiť čokoľvek s hudbou. A to je veľké plus. Naozaj to robím rada.

Ako si udržiavaš v kondícii svoj hlas a to najmä počas turné?

No, tak v tomto mám vždy smolu. Takmer na každom turné som poriadne chorá. A to teda nie je dobré. Vtedy sa prepínam do takéto ´módu prežitia´haha. Ale ak som zdravá, tak robím klasické zahrievacie cvičenia. A toto je ale ďalšia vec, na ktorú som poriadne zmenila pohľad. Vôbec nie je potrebné na to tak veľmi tlačiť, hlasivky sú jemný orgán a stačí niečo ako strečing. Samozrejme sa snažím vyhýbať kriku alebo prílišnému rozprávaniu. Tiež sa snažím spať, ale to je v autobuse mimoriadne ťažké. Strava a proste všetko musí byť zdravé, jedlo, voda, celé telo, lebo moje telo a ja som ten hlas. V neposlednom rade je tu aj mentálna stránka, myseľ by mala tiež byť zrelaxovaná a preto sa snažím príliš nestresovať. Vždy je to o rovnováhe. 

Ja musím dať dole klobúk pred vami, ženami, speváčkami na turné. Zvládnuť niekedy aj dva mesiace na cestách musí byť mimoriadne náročné. Jasné, že keď ochorie gitarista je to iné, ako keď má speváčka hlas v nepohode. 

Áno, aj keď je to podobné aj pre mužov, ale áno, ako speváčka si to ty, ktorá si musí dávať pozor. 

Čakala som, že mi prezradíš nejaký tajný recept…

Ani nie. Ide o to, že poznám svoj hlas a viem, čo mám robiť. Ale zatiaľ sa mi ešte nestalo, že by som nebola schopná spievať, musím poklopať. Musíš sa poznať a vedieť, čo je pre teba dobré. 

Tiež som sa chcela opýtať, ale už si to vlastne povedala, že si sa presťahovala do Nemecka. Páči sa ti tam?

Áno. Ako som už povedala, jedna z najväčších zmien pre mňa je to, že pracujem s hudbou, učím spev. To mám vlastne aj vyštudované. Venujem sa najmä hudbe a to robí môj život oveľa pokojnejším. Samozrejme, že je to tu iné ako v Londýne, ale je to pekná zmena. Ale ten jazyk je tak ťažký haha. 

Takže sa učíš po nemecky?

No, vlastne nemecky hovorím, hoci moja plynulosť nie je stopercentná. Skôr mám pocit, že som sa zasekla na jednej úrovni a už to ďalej nejde haha. 

Do Nemecka si sa presťahovala kvôli Leaves´ Eyes? 

Vlastne som na to mala pôvodne osobné dôvody. Ale samozrejme je to naviazané aj na Leaves´ Eyes, ktorá sídli v Stuttgarte. A môj brat tiež žije v Nemecku, ale po Brexite už bolo načase Londýn opustiť. 

Čo fínske ti tam chýba?

Fínske?

A, prosím, nepovedz mi, že salmiakki haha!

Ale áno. To určite tiež. Samozrejme ľudia. Všetky moje detské spomienky sú tam, náš letný dom. Moji rodičia, ktorých samozrejme vidím, ale stále tam žijú rovnako ako moji najlepší priatelia. Ale je to ťažké to takto povedať, ja tam nežijem už veľmi dlho, skôr je to taká nostalgia. 

Máš aj ďalšiu kapelu, Angel Nation. Je to stále aktívny projekt? 

Áno, vydali sme tretí album a tiež sa nám podarilo urobiť pár koncertov. Ľudia nám pomohli, aby sa to podarilo vydať, ale po Brexite je to veľmi nákladné a navyše sa musím sústrediť na Leaves´ Eyes. Momentálne je to v takom odpočinkom režime, takto by som to nazvala. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, ale udržať dve kapely je dnes náročné. 

No tomu verím a niekedy je treba vedieť aj oddychovať, čo ma vedie k ďalšej otázke. Keď neučíš a ani nie si na koncerte, čomu sa venuješ?

Som celkom nudná. Cvičím a chodím na prechádzky do prírody, trošku vypnúť. Tiež rada sledujem Netflix a jem a varím. Mám aj šijací stroj a šijem si stage outfity. 

To som nevedela! To je super!

Nie vždy úplne kompletné, niekedy si ich len trošku pomením alebo niečo dotvorím a doplním. Niektoré som si ale ušila komplet celé ja. 

Pomaly sa blížime na záver. Je niečo, čo by si rada odkázala našim čitateľom a vašim fanúšikom, keďže tento krát u nás koncert mať nebudete. 

Či nás poznáte alebo nie, dúfam, že sa vám bude páčiť nový album. Mrzí ma, že nás neuvidíte na turné, ale verím, že v budúcnosti sa to podarí. Ďakujem vám všetkým za podporu. 

lina, musím sa ti poďakovať za túto našu skvelú debatu a naozaj dúfam, že sa stretneme aj osobne. 

Určite, bolo to super, veľká vďaka. 


Foto: Stefan Heilemann