13. júla 2024

Ve čtvrtek 18.04.2024 v Lucerna Music Baru v Praze vystoupila jedna z kultovních kapel české hudební scény – UDG. Zkratka pro původní název Useless Demi-Gods, volně přeloženo jako „Nepotřební polobozi“, již na první pohled evokuje atmosféru nekonformity a rebelského ducha. Inspirací pro tuto pop-rockovou formaci se staly texty velšských kytarových ikon, Manic Street Preachers.Nyní, po více než dvaceti letech existence, UDG stále brázdí vody české hudební scény a momentálně proplouvá českými městy v rámci svého jarního turné. Minulý čtvrtek zakotvili v Lucerna Music Baru a toto setkání se proměnilo v bouřlivou party. A já byla se svým foťákem u toho.

Úderem osmé hodiny, na minutu přesně, jak je v Lucerna Music Baru zvykem, se za zvuku intra na pódiu objevil talentovaný zpěvák a nositel Českého slavíka v kategorii Objev roku, Petr Štolba, známý pod pseudonymem Pekař. Jeho vystoupení nezklamalo, přineslo skvělou atmosféru a interakci s fanoušky. V průběhu svého setu Pekař neváhal zapojit publikum a při písni „Tančím“ udělal něco nezapomenutelného – pozval jednu ze svých fanynek na pódium, která s ním odzpívala jednu ze slok této oblíbené skladby.

Díky Pekařovu vystoupení byla atmosféra v Lucerna Music Baru dokonale rozehřáta a publikum se těšilo na hlavní hvězdu večera – kapelu UDG.

Už od prvních tónů panovala v sále pozitivní energie, kterou kapela přenášela do davu. Fanoušci se tomu poddali, tancovali, zpívali a užívali si každou vteřinu. Interakce mezi kapelou a lidmi v klubu byla prostě úžasná.

Mezi skladbami Prach a dým a Magnety, členové UDG překvapili všechny přítomné a uvolnili pódium svému kamarádovi, který chtěl „něco říct“. Předčil očekávání všech, když požádal svou přítelkyni o ruku. Atmosféra v sále byla napjatá, a když ona souhlasila, nebylo v převážně dámském publiku suché oko.

Po romantické vsuvce šlapalo vystoupení ve svižném tempu dál. Trochu se to zadrhlo před písní Chimer a kiss, kdy mixážní pult vypověděl službu. Kapela s humorem a vtipem okomentovala situaci, a dokonce vyzvala publikum, aby zahnalo ticho a zazpívalo pro zvukaře.

Po závěreční písni Kurtizána opustili hudebníci pódium a nechali publikum v euforii zavrčet požadavek na přídavek. Krátká pauza byla jako nadechnutí před songy Motýl, Zvědavá a Éterická. Finále večera byla píseň Hvězdář, kterou jen za zvuku kytary zazpívali s předskokany Pekař.

Koncert pop-rockové kapely UDG byl pro mě nejen hudebním zážitkem, ale i emocionální jízdou plnou nečekaných událostí a kdo se ho účastnil, určitě nelitoval.