13. júla 2024

TARJA – Dark Christmas Tour 2023

20.12.2023 Brno – Sono Music Club


Hoci je doslova pár hodín pred Vianocami, tento rok akosi nemám tú správnu sviatočnú náladu. Čo iné by to mohlo zmeniť ako vianočný koncert? Možnosť vidieť unikátny temný vianočný album, ktorý len pred pár týždňami vydala jedinečná Tarja, naživo sa predsa neodmieta. 

(Ne)vianočné Brno nás privítalo chladným a sychravým počasím a neuveriteľnou zápchou na D2. Po krátkej prechádzke, počas ktorej sme nevideli takmer žiadnu výzdobu – teda aspoň v časti Žabovřesky, sme sa rozhodli zamieriť už radšej do Sono Music klubu. Je to moderný a príjemný priestor a myslím, že tento koncert bol preň ako stvorený. 

Koncert začal presne na minútu odbitím 20 tej hodiny skladbou, ktorá rovnako otvára album Dark Christmas, The First Noel. Set bol akoby rozdelený na menej temnú časť, kde bola Tarja oblečená v bielom. Počas prvých 40 minút odznelo aj pár skladieb z prvého temného vianočného albumu from spirits and ghosts ako Together, O Come O Come Emmanuel či majestátna verzia piesne O Tannenbaum. Okrem tých sme si mohli vychutnať jej poslednú vlastnú vianočnú tvorbu Dark Christmas, ktorá znela za doprovodu Moravské Filharmonie Olomouc naozaj veľmi pekne. Prvú časť koncertu uzatvorila inštrumentálna Amazing Grace, kde sa mohol naplno prejaviť aj gitarista Julian Barrett. Okrem neho sa a orchestra Tarju doprevádzali aj ďalší dvaja argentínski hudobníci – Martin Mazzon a Guillermo de Medio na klávesoch, ktorí koncert doplnili o všelijaké zaujímavé zvuky a efekty. 

Po približne 20 minútovej pauze sa celý ansébel vrátil na pódium, aby mohol koncert pokračovať druhou, tou temnejšou, časťou, ktorú otvorila inštrumentálna verzia známej Pie Jesu. Tarja to celé podporila krásnou čierno-bordovou róbou, ktorú poznáte z videí. Táto kapitola koncertu svojou energiou miestami pripomínala rockovú show. Orchestru to hralo, Tarji to spievalo a bolo zjavné, že si svoje vystúpenie naplno užíva. To isté musím povedať aj o publiku. Jingle Bells, Rudolph the Red-nosed Reindeer, Jingle Bell Rock či Frosty the Snowman zneli absolutne magicky. Všetci sme si užívali každú sekundu a vychutnávali tieto alternatívne verzie typických vianočných ´odrhovačiek´, z ktorých väčšinu by som si dobrovoľne zrejme nikdy nepustila. Záver setu patril impozantnej verzii O Holy Night, ktorá mi doslova zobrala dych. Po dlhom potlesku Tarju fanúšikovia zaplavili kyticami a keďže potlesk neutíchal, štvorica hudobníkov sa vrátila, aby zahrala ešte 2 prídavky, Walking in the Air, čo publikum mimoriadne potešilo a Tichú noc, ktorú sa Tarja odvážila zaspievať po česky. Hoci jej čeština je, slušne povedané, nič moc, miestami ju používala aj počas koncertu pri komunikácii s publikom, čo bolo veľmi milým krokom. Za veľkého potlesku sa Tarja s úsmevom od uchu k uchu za doprovodu skladby Let it Snow odtancovala z pódia tak, ako to vie len ona. 

Či už mám skutočnú vianočnú náladu, to nemôžem povedať, ale koncert to bol veľkolepý. Klobúk dole pred všetkými hudobníkmi, ich výkonmi, Tarja žiarila. Ak sa vám ho tento rok nepodarilo zúčastniť, určite si to v budúcnosti, teda ak ešte bude táto možnosť, nenechajte ujsť.

Touto poslednou reportážou roka 2023 vám v mene celého tímu Hellmagazine želám krásne Vianoce a rok 2024 nech je plný zážitkov! Ďakujeme vám za priazeň a podporu a budeme sa vás opäť o všetkom podstatnom z rockovej a metalovej scény snažiť informovať aj v novom roku. Ten, ako sa zdá, bude ešte nabitejší akciami ako bol ten, ktorý práve končí. 


SETLIST

The First Noel

O Come O Come Emmanuel

White Christmas

Together

O Tannenbaum

Last Christmas

Dark Christmas

Angels We Have Heard on High

Amazing Grace

Pie Jesu

Jingle Bells

Wonderful Christmastime

Frosty the Snowman

Rudolph, The Red-nosed Reindeer

All I Want for Christmas Is You

Jingle Bell Rock

O Holy Night

Walking in the Air

Tichá Noc

Let it Snow (Outro)


Foto: Pavel Šimo & Dominika Šimová