13. júla 2024

Po sto rokoch tour 2024 – Iné kafe & Horkýže slíže

Tipsport aréna Banská Bystrica – 10.5.2024Takmer vypredaná bašta bystrických Baranov, Tipsport aréna, hostila druhý májový piatok jedinečný co-headline koncert slovenských legiend, Iné kafe a Horkýže slíže spolu s ich hosťom Zoči Voči. Ani šou Milujem Slovensko či Ruža pre nevestu neodradili rockových nadšencov uprostred Slovenska v tom, aby si túto zaujímavú fúziu prišli pozrieť. 

Po približne pol hodinovej zahrievacej šou kapely Zoči Voči, ktorá bola trošku divácky poznačená prvým vystúpením slovenskej reprezentácie na Majstrovstvách sveta v hokeji, sa bystrický zimný štadión zaplnil takmer do posledného miestečka. Iné kafe s nie uplne bezchybným zvukom previedli miestny dav svojou tvorbou od ranných čias až po súčasný zvuk. Musím sa priznať, že ma celkom prekvapilo, koľko fanúšikov tu majú. V hľadisku bolo zloženie tiež pestré, Iné kafe majú radi mladší, ale aj tí narodení ešte za čias Československa. Kapela strúhala jeden hit za druhým. Úspešne zapojení, Leto, Čumil, Spomienky na budúcnosť, Ružová záhrada, ale aj cover od kapely Elán a na záver vystúpenia sa spievala, pre mňa trošku à la Stužková, pieseň Záverečná. 

Po krátkej príprave pódia už bolo všetko pripravené na, za mňa, jednu z naj kapiel akú doma aktuálne máme. Muži odetí v dobových oblekoch a parochniach nám dali na známosť, že koncert je 18+, plný vulgarizmov, násilia či dokonca sexu a nahoty, skoro ako v telke po 22:00. Horkýže slíže sú známi svojimi nevšednými úvodmi a inak tomu nebolo ani teraz. Ale to, že Kuko príde ako kráľ so žezlom a gigantickým penisom, to prekvapilo aj mňa. Každopádne s už vyladeným zvukom, ktorého horšiu kvalitu spôsobila zrejme akustika v hale, kapela odpálila koncert v štýle ´mám v p***´ na lehátku a divákom sa to mimoriadne páčilo. Hala skákala, spievala, nálada bola vynikajúca, texty poznali všetci a celkovo atmosféra bola veľmi dobrá a myslím, že tak to cítili všetci. Kapela do svojho setlistu zapojila všetko, čo tam malo byť, všetko, čo priaznivci týchto nitrianskych hudobníkov očakávajú a to je zábava a fakt, že nie vždy treba brať veci príliš vážne. 

Určite by sa dalo vytknúť pár detailov, ale návštevníci sa bavili na jednotku s hviezdičkou a to je to podstatné a to, na čom záleží. 

Foto: Pavel Šimo