rozhovor_2016-11-09_Hammerfall - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

  

Pri príležitosti vydania nového albumu “Built To Last” som vyspovedala sympatického švéda Joacima Cansa, speváka powermetalových HAMMERFALL. O novom albume a nielen o ňom sa dočítate v tomto zaujímavom a veľmi príjemnom rozhovore.

 
Ako a čím si myslíte, že sa Vám podarilo preraziť v tak obrovskej metalovej konkurencii, aká vo Švédsku nepochybne je?

V podstate vyrastal som na hudbe 80tych rokov a počúval som tú hudbu. Bola to staršia hudba a staršie kapely. Vtedy bol populárny metal ale aj melodická hudba, ľudia chceli oboje - silu metalu a tóny melodickej hudby a práve vtedy sme prišli s niečím novým - iným. Prišli sme s našim "Power-melodic metalom" a ľudia sa z toho išli zblázniť. Bolo to úžasné, nové rýchle silné a melodické. Bolo to .... Myslím, že to bolo kľúčové, čím sme prerazili na metalovej scéne.

Je ešte nejaká kapela po ktorej boku si chcete zahrať, poprípade akej spolupráce si najviac ceníte?

Viete... Keby som mohol zorganizovať ideálne turné, chcel by som hrať zo Slayerom. Myslím si, že to by bola najväčší ťahák na vypredanie celého turné. Obrovské množstvá by si prišli vypočuť a vidieť tieto kapely naživo. To je to, čo by som chcel zrealizovať.

Prezraď nám, ako si udržuješ hlas v kondícii? Pretože veľa fanúšikov je toho názoru, že je čím ďalej tým lepší .

(Smiech) Neviem ako, ale je to tak. Vážne mám stále lepší hlas. Zistil som to časom. Poviem Vám to takto: Každý hudobník by sa mal starať o svoj nástroj. Gitarista o gitaru, bubenník o bubny a ja sa starám o moje telo, pretože môj hlas je môj hudobný nástroj o ktorý sa ja naozaj starám. Som vegetarián, chodím do posilovne a veľa cvičím, zdravo sa stravujem a hlavne "nepaříme" toľko, koľko si ľudia môžu myslieť. Taktiež máme rodiny, zamestnania, naše bežné životy... ved viete, ako to chodí. Štandartne sa vekom hlas nezlepšuje, ale aby ste tomu rozumeli, hlasivky sú sval. Môžete ho trénovať. Mám veľa bočných projektov, veľa spievam, robím taktiež v divadle a podobne. Je to veľa projektov, veľa práce a hlavne si to užívam.

Hráte radšej koncert, či festival? Aký rozdiel mezi tým kapela pociťuje?

Koncert alebo festival? Keď hráš na pódiu rozdiel je, povedzme to takto.. Turné je viac o biznise, práci a peniazoch, pretože viete, že ľudia prídu výlučne kvôli Vám a Vašej hudbe, prídu si pozrieť a vypočuť nás a nikoho iného. Musíme byť pripravení, fit a vždy dať do toho to najlepšie, čo vieme, nechať na pódiu 110% zo seba. A festival? Povedzme, že je tiež o hraní, užití si to na pódiu, ale je to viac zábava, je to viac párty než ako práca. Užívame si to spolu zo všetkými fanúšikmi. Sme tam už od prvého či nultého dňa a užívame si atmosféru dáme si pivká a drinky zo všetkými fanúšikmi. A potom si zahráme nejaké naše skladby, vychutnáme si to na pódiu - To je samozrejme najlepšia časť. (smiech) A potom pokračujeme v pivkovaní s fans a priateľmi. O tom to celé je, užívať si to, čo robíte. Turné je viac o práci, cestovaní, hraní a nieje príliš času na relax či oddych. je to tvrdá práca, je to o naj fans a naozaj silnej hudbe a všetkom, čo robí našu fanúšikovskú základňu silnejšiu a väčšiu ako kedykoľvek predtým, pretože v konečnom dôsledku je to o Vás. Vás fanúšikoch, ktorí sú pre nás najviac. Bez Vás by sme boli nikým. Ešte raz - Je to o Vás.

Aký je Váš názor na rôzne "HammerFall Revival"?

Ako? Hamerfall revival..? Tých nie je veľa, viem o dvoch či troch, ktoré za niečo stoja, je ich nebodaj viac?  

Jasné, istotne ich je viac!

Ooo naozaj? To je super, je vždy dobré vedieť, že niekto má vašu hudbu tak rád, že ho inšpiruje na toľko, že chcú dosiahnuť to isté či niečo podobné ako my. A keď je ich viacej, to znamená, že asi hráme dobrú hudbu, že inšpirujeme ľudí s niečím, čo im dáva pôžitok radosť a energiu. Ale to, čo by som chcel kapelám poradiť, k tomu, aby boli úspešné, v prvom rade musia byť original. Musia do toho dať vlastnú hudbu, dať do nej SEBA. Nieje to o tom, že zavolám chalanom s kapely, ideme do štúdia, akože poďme spraviť nejakú hudbu a keď prídeme na miesto začneme o veci premýšľať... Nie. Je to o tom robiť veci, ktoré milujete. Proste sme v štúdiu a hráme. Musíte hrať, spievať, stále a veľa a potom snáď zložíte nejakú dobrú hudbu.

Čo by si odporučil kapelám idúcim vo Vašich šľapajách? Na čo sa majú sústrediť?

Ako som  povedal, veľa hrať, dať do toho všetko, hrať srdcom, byť inšpirovaný, ale byť originál.

11 Novembra uzrie svetlo sveta Váš v poradí desiaty dlhohrajúci album pod záštitou Napalm Records "Built to last" ako by si ho priblížil fanúšikom?

Tento album sme zostavili z hudby, skladieb, ktoré sme vytvorili ako posledné. Proste robíme to, čo milujeme, hráme a keď je dostatok dobrých skladieb, vydáme album. Nie je to tak, že potrebujeme vydať nejaký album, tak si zavoláme, aby sme sa stretli v štúdiu a začali skladať.

Z pripravovaného CD ste ako ochutnávku do sveta pustili skladbu "The Sacred vow" skladba začína španielkou a potom nastúpi nárez na aký sme zvyknutý. Čím je pre Vás práve táto skladba výnimočná?

Sacred vow nie je ničím špeciálna. Je to len titul. Len skladba, ktorá sa nám zdala dobrá. Nie je tam skladba, ktorá by bola niečo ako titulná, ktorá by predstavila album ako taký. Každá zo skladieb je jedinečná a je niečím iná, rozdielna. Takže keby ste chceli niečo vedieť o celom albume, musíte si ho vypočuť celý. Celý preto, že v každej skladbe je niečo iné, čo Vás zaujme. Túto skladbu sme proste pre fans vybrali ako prvú z tohto albumu, ktorú si fanúšikovia môžu vypočuť.

Obal nového CD sa drží línie Hamerfallovskych obalov. Kto prišiel s námetom? Aké posolstvo je v ňom skryté?

Andreas Marschall. Vždy sme s jeho prácou boli spokojní, vždy to bolo tak, že prvý návrh, ktorý urobil podľa hlavnej myšlienky albumu bol skoro perfektný, pretože on Hamerfallu rozumie. Pozná nás. Znova sme zmenili len niekoľko detailov v pozadí. Každopádne na takýchto obrázkoch nemôžete urobiť príliš veľa detailov. Je to škoda, ale keď sú vytlačené na veľkosti CD nieje ich vidno. To je veľká škoda, pretože jeho umenie je perfektné. Je mi ľúto, že ľudia nemôžu vidieť precíznosť každej jeho myšlienky.

Na Slovensku máte pomerne veľkú fanúšikovskú základňu. Spomínate si na nejaký konkrétny zážitok, poprípade nám chcete niečo odkázať?

Viete, je vždy skvelé hrať vo Vašej krajine, aj prvý krát, čo sme hrali na Slovensku sme nečakali tak silné zastúpenie metalových fanúšikov v neposlednej rade aj fanúšikov Hammerfall. Boli sme príjemne šokovaní koľko fanúšikov máme u Vás. To je jeden z dôvodov, prečo sa k Vám radi vraciame naplniť halu fanúšikmi a naplno si to s nimi užiť.

Aké kapely počúvate v súkromí a kto Vás inšpiruje?

V podstate toho veľa nepočúvam, nemám na to čas. Ale ak chcem robit veci dobre, kvalitne tráviť čas zo svojou rodinou, tak musím aj relaxovať a vtedy počúvam vačšinou klasickú hudbu, inštrumentálnu, old school metal, rock a podobne.

Môžeš nám povedať, ako si Ty osobne predstavuješ ďalších 20 rokov Hammerfall?

(Smiech) No 20 rokov ťažko, niesom síce veštec, ale ... veď vieš, nikto nevie čo bude o 20 rokov. Viem Ti však povedať toľko, že najbližšie roky, v podstate pokiaľ nás to bude baviť budeme hrať, koncertovať, tvoriť novú hudbu a robiť všetko pre to, aby Vás, našich fanúšikov bolo stále viac. Pretože ako som povedal. Celé je to o Vás, pretože keby niet Vás, neboli by sme ani my.

Pridal: Monika Ziková & Viktor Uhlárik
Pridané: 09.11.2016
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky