rozhovor_2016-10-06_Lordi - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

  

Monštrá spoza polárneho kruhu sa opäť dožadujú pozornosti a tento krát to bude dosť tvrdé. To predznamenalo aj prvé video s názvom „Hug you Hardcore“, ktoré vyvolalo obrovskú diskusiu. Mr.Lordi nám opäť bez zábran povedal všetko, čo mu prišlo na um. A že to bola často krát poriadna sranda sa môžete dočítať aj vy ...
 
 
Vydávate nový album s názvom Monstereophonic. Mohol by si nám poodhaliť viac informácií o tomto kúsku?

Jasne. Je to vlastne album pozostávajúci z dvoch polovíc. Prvá polovička je presne taká na  akú si u Lordi zvyknutý. Keď som na albume začínal pracovať, chcel som, aby bol robený úprimne, pretože keď píšem skladby, neriešim, čo mi na to povedia kritici. Vlastne seriem  aj na to, čo mi povie vydavateľstvo a v konečnom dôsledku je mi jedno aj to, čo povedia fanúšikovia. Je to vyjadrenie mňa samotného a robím to hlavne pre seba. Potom to nahrám, dokončím všetky práce súvisiace s finalizáciou albumu a až vtedy začnem riešiť, čo si o tom vlastne budú ľudia myslieť. Prvá časť albumu je teda zložená z klasických skladieb Lordi, druhá je koncepčným kúskom, ktorý som napísal dosť dávno. Hudobne to budú Lordi, ale s prímesou niečoho nového, nakoľko s každým albumom by som sa chcel posunúť o čosi ďalej. Citeľne sa veci napríklad zmenili hlavne pri bicích. Sú podstatne zložitejšie a to hlavne preto, že to tak konečne môže byť. Za éry Kitu sme nič komplikovanejšie robiť nemohli, lebo Kita by to proste neodohral. Potom tu bol Otus, ktorý ale umrel a až potom, čo prišiel Mana som mohol bicie robiť kovanejšie, lebo Mana to odohrá.

Mohol by si nám povedať niečo viac o druhej polovici albumu? Mohol by si nám povedať jeho príbeh?

Príbeh sa odohráva vo fiktívnom meste pred nejakými 200 rokmi. Toto mesto je miestom, kde žijú posledné 4 monštrá. Zaujímavosťou ale je, že sú všetci poslednými svojho druhu a žijú v jednom a tom istom meste. Máme tam upíra, vlkolaka, čarodejnicu a jej syna, ktorý je zombie. Snažia sa spolu žiť a dohodnú si stretnutie, kde si majú vymedziť teritóriá a dohodnúť sa na spolunažívaní, no strhne sa medzi nimi bitka. V tej chvíli prídu mešťania, ktorí prišli upáliť bosorku. Celé je to príbehom odohrávajúcim sa od večera do rána.

Máte takú menšiu tradíciu, ktorá sa volá SCG, čo je vlastne akýsi hororový úvod k tvojim albumom. Čo pre teba tieto krátke vsuvky znamenajú?

Presne to, čo si povedal ... sú úvodom, ktorý ťa má navodiť na atmosféru albumu alebo jeho prvej skladby. A robíme to vždy. Neurobili sme to len raz, na albume To Beast or Not to Beast, kde sme namiesto toho spravili bubenícke sólo ako poctu Otusovi, ktorý vtedy umrel.

Na stránkach deklarujete, že nový album je novou érou kapely. Čo by si nám povedal k tomuto?

Pre mňa je každý album novou érou, pretože prichádza s novou hudbou, novou pódiovou show, novými kostýmami. Všetko je nové. S každým novým albumom prichádza nová éra a to je kolobeh, ktorý ide neustále dokola. To je to, čo to skutočne znamená.

Z môjho pohľadu nová éra začína vo chvíli, kedy začnem písať materiál na nový album. Pokračuje s nahrávaním, tvorbou kostýmov, pripravovaním obalu albumu a jeho finišovaním. Potom príde deň, kedy album uzrie svetlo sveta a následne turné, ktoré je vrcholom každej z týchto ér. Potom máš posledný koncert, posledný letný festival a potom to začne celé nanovo.

Ako sa tak bavíme o nových kostýmoch ... ako som ich zbadal, uvedomil som si, že každá jedna postava má dve tváre ...

V tomto máš absolútnu pravdu. Keď sme sa rozhodli, že album bude mať dve tváre, Theaterror & Demonarchy, povedali sme si, že všetko by mohlo mať dve tváre. Takže ich dostali aj postavy, ktoré predstavujeme. To pri niektorých vypálilo vynikajúco, napríklad tak pri Helle. Má polovičku, ktorá je mierne desivou psycho metalovou bábikou a tá druhá polovička je ... veeeeeľmi ale veeeeľmi sexy bábika s holým zadkom a odhaleným prsníkom.

Vydali ste videoklip k skladbe „Hug you Hardcore“. Keď som ho videl po prvý krát, pomyslel som si „Čo do ...?!“ Ako som ho neskôr pozeral a čítal komentáre pod klipom, dospel som k domnienke, že mal do určitej miery vytriediť skutočných fanúšikov od tých ostatných ...

Áno, tiež si myslím. A dosť ma štve, keď to ľudia nechápu. Dokonca niektorí starší fanúšikovia ... počul som o chlapíkovi, ktorý hovorí, že prestal kapelu po 12 rokoch kvôli tejto skladbe milovať. Čože?? Miluješ nejakú kapelu a kvôli jednému klipu s tým prestaneš? Dobre, tak sa maj. Chceli sme spraviť niečo tak, ako sme chceli. A keď som sa prvý krát rozprával s režisérom, povedal som mu, že to môže robiť pod jednou podmienkou – bude úplne srať na to, čo bude hovoriť nahrávacia spoločnosť a spraví to tak, ako mu to povieme my. Povedal mi OK. A presne takto sme to spravili. Ak ma niekto pozná, pozná skladby od Lordi a pozná texty, bude vedieť, že presne toto sú Lordi. Možno to bolo trocha príliš vizuálne presné, ale bolo to presne tak, ako sme to chceli. Uvažovali sme, čo sme ešte nespravili a je to niečo ako Saw – nie je to celkom horor, je to skôr dosť nechutný triler. A určite poriadne vizuálne.

Čo ma ale dokáže poriadne dožrať je, keď sa niekto snaží siahať na tvoje umelecké vyjadrenie a keď sa ťa snaží cenzúrovať. Pretože keď sa bavíme o tomto videu, zjavne je OK ak ukážeš kanibalizmus, zjavne je OK ak držíš ľudí v pivnici a píliš ich motorovou pílou. Ale ako náhle dáš ženskej pripínací penis a ona ho narve chlapíkovi do zadku, všetci idú zošalieť. „Nieeee ... čo do boha, to tam nemôžeš dávať!“. A v konečnom dôsledku ide o jedinú vec z celého videa, ktorá nie je násilným trestným činom. A každý z toho šalie. To je na tom celom to zvrátené. Áno, je to násilné znásilnenie ... ale môžem ťa uistiť, že keby to nebol chlap, keby tam bola žena, všetci by boli v pohode. Ale takto to je „Čo to PRE BOHA dávate tomu chlapovi do zadku?!!!“ Chápeš, nie?

Ďalšou vecou je fakt, že dnes už nemáš rozpočet na natáčanie videoklipov. V minulosti si na to dostal kopu peňazí, naše najdrahšie video stálo viac ako pol milióna Eur. Dnes si rád ak dostaneš desať tisíc. A s týmto rozpočtom to potom vyzerá tak, že máš kopec klipov, kde vidíš kapelu headbangovať na cintoríne alebo v starej fabrike. Doslova každý týždeň vychádza stovka videoklipov, kde niekto niekde headbanguje. Videoklip k „Bite it Like a Bulldog“ sme natáčali na pásku a mali sme tam kopec efektov. Tak sa to ale dnes už nerobí, už proste nenatáčaš na pásku. Z tohto klipu sme vyťažili maximum a sám môžeš vidieť, koľko sa o ňom hovorí. Každý ho niekde spomína a ja už dva týždne odpovedám neustále na otázky súvisiace s týmto klipom.

Po tom, čo som si teda pozrel video, nahliadol som aj do komentárov a fakt by som rád počul tvoju reakciu na niektoré perly ...

Číslo jedna: „Lordi sa práve stali kapelou divnejšou ako Rammstein.“

(Výbuch smiechu) Ten sa mi fakt páči. Ako môžeš porovnávať dve kapely, ktoré sa v hudobnom priemysle nachádzajú na úplne inej pozícií? Ako môžeš porovnávať dva odlišné žánre a koncepty? Proste nemôžeš! Chápem čo bolo na Rammstein divné a keď vydali video k skladbe „Pussy“, vlastne som im celkom závidel, lebo niečo také by som rád nahral aj ja. Ale spravili to oni a my to už proste zopakovať nemôžeme. Ale myslím, že to beriem ako kompliment. Takže s týmto som vlastne celkom spokojný.

OK ... dajme si ďalší: „Kde môžem zohnať také dievča?“

(Smiech) No, je to vlastne manželka producenta toho klipu Pera Bussmanna. Takže túto konkrétnu asi mať nemôžeš, už je obsadená ... alebo teda ... vydatá. Som si ale istý, že takú ženskú niekde nájde.

„Toto je kombinácia Steel Panther a Cannibal Corpse.“

Uh ... Steel Panther, OK. Cannibal Corpse, uhm, OK, uhm. Steel Panther mám rád, ale Cannibal Corpse nie je zrovna moja šálka kávy, vieš.

„Toto je veľké Fuck you hipsterom.“

Čooo?! (Smiech)Tento song som rozhodne nemyslel ako nič podobné pre hipsterov alebo niekoho iného. Je to vlastne skladba o fistingu análu, ale rozhodne to nie je vyjadrenie niečoho ako „po*eb sa“. Ale ak to niekto berie ako vyjadrenie pojmu „po*eb sa“ hipsterom, dobre, nech sa páči. Ja vlastne mám aj pár priateľov, ktorí sú hipstermi. A sú to skvelí priatelia. Áno, sú trocha chorí na hlavu, ale sú skvelí.

Po všetkom tom rozprávaní o novom videu sa musím priznať, že sa trocha bojím opýtať, ako bude vyzerať nová pódiová show ...

Vieš, určite to nebudú umelé ani pripojiteľné penisy. Tieto veci nepatria k lordi a nepatria na pódium. Možno po koncerte, ale nie na ňom. (Smiech) Pracujeme na pódiovej show a ešte neviem, čo bude za dva týždne, takže si dovolím povedať, že uvidíme na turné.

Bavili sme sa o tradíciách a napadá ma ešte jedna, ktorá sa volá Lordi kalendár. Pripravuješ niečo také aj pre rok 2017?

Áno! Pracujem na to aj v tejto chvíli. Bude na predaj počas turné. A ak si o tom počul, mali sme v roku 2016 s kalendárom nejaké problémy, ktoré sa ale teraz určite opakovať nebudú. Bolo to prvý raz, čo nám kalendár robil niekto iný. Vždy nám to totiž pripravovala rovnaká fínska spoločnosť. Minule sme sa ale dali dohromady s niekým mimo Fínska. A vyšla prvá verzia a bola úplne pohnojená. Tak sme im dali lepšie špecifikácie, vyšlo to a ... bolo to na hovno. Takže sme to museli ešte raz pustiť. A to sme im dali presne také isté špecifikácie ako predošlej firme.

Tento krát to bude kalendár, ktorý bude mať dve strany – jedna strana bude klasickým kalendárom a druhá strana bude pin-up kalendárom na ktorom bude len Hella. Máš jednu stranu, ktorú budeš mať zavesenú, keď bude tvoja priateľka doma a druhú, keď odíde.

Nové kostýmy sú ešte vecou, ku ktorej by som sa vrátil. Čo pre teba tento krát bolo najväčšou výzvou?

To, čo vždy – prísť s niečím novým a zároveň si byť istý, že neposeriem postavu, pretože naše postavy sú pre nás poznávacím znamením. Pre Hellu a Manu to bolo jednoduché, pretože v minulosti mali len dva kostýmy, takže priestoru som mal na to dosť. Ale keď došlo na mňa a Amena, už sme mali 8 kostýmov a je fakt ťažké prísť s niečím originálnym.

Keď hovoríme o Helle, s ňou to bolo najjednoduchšie, pretože ona sama chodila za mnou s nápadmi ešte pred tým, ako som sa stihol pýtať. Chodila neustále s otázkami ako „Čo keby sme spravili ...“ alebo „Čo keby to bolo ako ...“. Bola najaktívnejším členom Lordi, čo sa týka kostýmu, zo súčasných aj minulých. A bol to jej nápad, aby sme postavu Helly spravili viac sexy. Bol to jej nápad, aby sme ukázali trocha zadku a bradavku. Keď sa nad tým skutočne zamyslíš, celkom rada ukazuje svoje telo.

Ľudia hovoria, že nie je dobré nútiť ju nosiť niečo také, ale celé to bol jej nápad. Nikoho nenútim do ničoho, čo by nechcel robiť. Toto na mňa nezvalíte.

Vo Fínsku práve prebieha výstava s názvom „ExtraLORDInary“. Neuvažoval si, že by si niečo podobné priviezol mimo Fínsko?

Uvažoval a strašne rád by som to spravil, ale na to, aby si niečo také spravil potrebuješ spraviť strašne veľa. Všetko privezieš v kamiónoch, potrebuješ ľudí, ktorí ti to pripravia, je to viac ako týždeň príprav, aby si to urobil tak, ako naozaj chceš a potrebuješ galériu a tony papierovačiek. Napríklad ... Abba múzeum zo Švédska ma požiadalo o prenájom kostýmu z Eurovízie. Nevieš si predstaviť, koľko papierovačiek som musel podstúpiť, aby sa to podarilo. Neviem zákony a pravidlá jednotlivých krajín na to, aby sa mi to podarilo uskutočniť. Ale samozrejmosťou je, že ak by sa našiel niekto, kto by sa do toho chcel pustiť, budem rád ak kontaktuje manažment kapely. Pre mňa to momentálne nie je realizovateľné, ale ak by sa to podarilo, bol by som nadšený.

Pridal: Samuel Sámel
Pridané: 06.10.2016
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky