rozhovor_2016-07-08_Satyricon - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Mať príležitosť pohovoriť si s niekým tak významným ako je Frost je privilégium. Ja som to šťastie mala a spolu s Frostom z kapely Satyricon sme rozobrali nie len znovu vydanie jednej z najzásadnejších nahrávok vo svete black metalu, Nemesis Divina.

 
Zdravím Satyricon. Je pre mňa česť mať možnosť pohovoriť si s tebou. Nemôžem začať inak než otázkou ako sa máš?

Ja sa mám dobre, vďaka za opýtanie. Som zaneprázdnený prácou na výročných koncertoch s albumom Nemesis Divina a tiež pracujeme na novom albume...takže všetko je tak, ako má byť.

Opätovné vydanie albumu Nemesis Divina je za vami. Aký je to pocit?

Skvelý a možno trošku zvláštny. Predsa len oslavujeme dvadsiate výročie albumu, ktorý má zásadný význam nie len pre nás, ale aj pre svet hudby, ktorej sme súčasťou.

Čo vás viedlo k tomuto kroku?

Nemesis Divina bol pre nás zásadný album. Album, vďaka ktorému máme svoje miesto ako hlavný hráči na scéne. Tiež musím povedať, že je to album, ktorý dokázal mnohé z našich kvalít, ktoré stále samotný Satyricon tvoria – dobývajúci duch, vôľa a odhodlanie ísť cestou úsilia a jedinečného vyjadrenia. Bezpochyby je to album, ktorý majú mnohí ľudia v srdci. Teraz, po dvadsiatich rokoch, je ten správny čas uctiť si jeho význam.

Ako vyzeral proces znovu vydania albumu?

Chceli sme znovu vydať zvuk, vzhľad a ten pôvodný pocit, len o niečo lepšie a nadčasovejšie. Mám pocit, že sme zosilnili pôvodné prvky a dali sme im možno trochu jasnosti a to je všetko.

Aj ste nanovo niektoré časti nahrali?

Nie. Zámerom nebolo zmeniť to, čo by sme dnes mohli urobiť lepšie, ale zvýrazniť to, čo bolo dobré na pôvodnej verzií a dodať jej lesk. Chyby a nedostatky albumu sú súčasťou jeho ducha. Keby sme niečo pozmenili, ukradli by sme tejto starej nahrávke srdce.

Koľko času vám teda zabrali samotné prípravy na vydanie tejto re-edície?

Vyžadovalo si to nejakú prácu (práca na detailoch je niekedy náročnejšia ako na tých zjavných veciach), ale čo si naozaj vyžiadalo veľa úsilia bolo nájdenie všetkých tých starých fotiek a grafík z pred dvadsiatich rokov. Veci sa vtedy ešte neukladali do počítačov – všetko od fotiek až po samotné nahrávky bolo uložené a skladované fyzicky a počas toľkých rokov sa stane, že fyzické predmety sa stratia alebo zničia.

Aký to bol pocit prechádzať všetky tie archívy a hľadať fotky a všetko, čo ste potrebovali k samotnej re-edícií? Predpokladám, že sa vynáralo veľa spomienok.

To teda áno. Silné spomienky z veľmi vzrušujúceho obdobia. Pred vydávaním práve tohto albumu sme nemali žiadnu naozajstné fotenie promo fotiek – teraz mi prišlo na um, že vtedy to bola veľká vec.

Mohol by si sa s nami podeliť o nejaké zaujímavé momenty zo štúdia, keď ste v roku 1996 album nahrávali?

Do výkonu sme naozaj dali srdce, pretože sme cítili, že tento materiál má veľký potenciál. Počas obdobia pred samotným nahrávaním, kým sme len tvorili, písali a skúšali materiál, som cítil intenzitu a energiu, ktorá zďaleka preskočila skorší materiál. Tak som tvrdo pracoval na tom, aby sa tento pocit odrazil na mojom hraní. Dnes si uvedomujem, že som investoval veľa pozornosti do agresívnych prvkov a nevšimol som si ďalšie kvality, ktoré tá hudba mala. Napríklad skladbu Mother North som sa snažil hrať tak agresívne ako sa len dalo, čo pre zvyšok kapely nebolo najlepšie. Neskôr som si uvedomil, že so všetkými tými aranžmá, bola tá skladba veľká, epická a melancholická a potrebovala oveľa viac než len agresiu a intenzitu. Vieš ako je to, skúsenosťami sa učíš.

Ako ste sa vy ako hudobníci zmenili a vyvinuli za tých dlhých 20 rokov od vydania albumu Nemesis Divina?

Odpovedať na to a opísať to je ťažké, ak nie nemožné. Zmeny a vývoj je čokoľvek, čo sa prirodzene deje neustále. Je to honba za zlepšovaním sa a to je súčasť našich životov.

Počas výročnej show v Osle, ktorú ste odohrali ešte vo februári, ste odohrali celý album Nemesis Divina. Môžu vaši fanúšikovia očakávať to isté aj počas festivalov, ktoré toto leto hráte?

Áno. Budeme hrať album Nemesis Divina ako celok na viacerých festivaloch tento rok.

Vráťme sa ešte nachvíľu k show, ktorú ste odohrali v Osle. Povedala by som, že to bol jeden z najšpeciálnejších koncertov, aké ste kedy odohrali. Aké to bolo?

Cítili sme vzrušenie, očakávanie – a nakoniec – entuziazmus a vďačnosť. Myslím si, že to bolo veľmi odmeňujúce, ale ako to už chodí aj veľmi náročné. Čo však bolo najdôležitejšie, kapela a dav spolu zdieľali veľmi silný moment.

Počas koncertov hráte rôzne skladby. Podľa akého kľúča si vyberáte skladby na jednotlivé koncerty?

Do rovnice vstupuje veľa faktorov. Je to kombinácia toho, čo považujeme za podstatné, aké publikum máme pred sebou, ako sa v tej chvíli cítime a tak ďalej. Vždy sa snažíme vytvoriť setlist, ktorý za daných okolností dáva zmysel tak nám ako aj publiku.

Medzičasom ste začali s prácami na novom albume. Môžeš prezradiť nejaké detaily?

Materiál je veľmi rozmanitý a nedá sa popísať v skratke. Ale prezradím, že znie kreatívne, inšpirujúco a je duchaplný. Som z toho veľmi vzrušený a teším sa ako to všetko dopadne.

Vaši poslucháči cítia a počujú odlišné smerovanie vašej hudby. Keď napríklad porovnáme posledný album Satyricon a predchádzajúcu tvorbu, znie veľmi odlišne. Čo teda môžeme očakávať od nového materiálu?

Niečo dosť odlišné opäť. Každý album, ktorý robíme má svoj vlastný zvuk a výraz.

Môžeme očakávať nejaké ukážky aj počas letných festivalových koncertov?

No, uvažovali sme aj nad tým, ale nemáme žiadne konkrétne plány. Budeme proste musieť počkať a uvidíme, čo sa stane...

Môžu vaši slovenskí fanúšikovia očakávať v dohľadnej dobe váš koncert na Slovensku?

Predpokladám, že sa vrátime, keď pôjdeme ďalšie európske turné. Naposledy v Bratislave to bol skvelý zážitok.
Rád by si na záver niečo dodal?

Nie, poďme sa sústrediť späť na hudbu.

Ďakujem veľmi pekne za tvoj čas. Opatrujte sa a užite si leto!

Pridal: Dominika Nováková
Pridané: 08.07.2016

  

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky