rozhovor_2015-09-30_Leaves_Eyes - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

Hellmagazine mal opäť raz tú česť vyspovedať očarujúcu Liv Kristine, ktorej sme sa rozhodli položiť pár otázok týkajúcich sa najnovšej nahrávky z dielne Leaves´ Eyes, King of Kings.Ahoj Liv. Veľmi sa teším, že mám opäť možnosť rozprávať sa s tebou. Ako sa máš?

Veľmi dobre, vďaka. Som dosť zaneprázdnená pretože sa prakticky nonstop venujeme promotion, ale to je veľmi dôležité, keďže King of Kings vyšiel len pár dní dozadu.

Novinka je teda na svete, si spokojná s výsledkom?

Som super šťastná! Urobili sme obrovský krok dopredu čo sa týka práce v štúdiu a navyše sme sa posunuli aj ako kapela a sme nadšení z obrovskej podpory, ktorú máme od nášho nového vydavateľstva AFM Records. Práve v dobe, keď vydávame tento medzník v histórií kapely je to veľmi dôležité. Som hrdá, že sme stále jeden tím v našom štúdiu Mastersound a že je tam stále to jadro, akým sme boli v začiatkoch.

Poďme tento nový počin trošku rozobrať. Na úvod poviem len, že ma v podstate zaujíma všetko, čo sa ho týka. Mohla by si nám povedať a priblížiť vznik názvu, textov a vlastne všetko, čo je podstatné a čo sa skrýva za týmto príbehom?

Koncept albumu je založený na špeciálnej udalosti v nórskej histórií, ktorá sa udiala v deviatom storočí. A čo je viac, stalo sa to práve tam, kde som sa narodila a kde som vyrastala. Miesto môjho narodenia hrá dôležitú úlohu v pôvode samotnej kapely. „Vyrastala som pri mori a hrávala som sa pod slnkom“ - toto sú prvé riadky básne a skladby nazvanej "Norwegian Lovesong", ktorú som napísala len tesne pred tým, ako sme v roku 2003 založili Leaves´ Eyes. Tieto riadky zabrali významnú rolu v histórií kapely. Od nášho debutu "Lovelorn“ som cítila hlboké spojenie z históriou, kultúrou a prírodou s mojou rodnou krajinou, Nórskom.

Narodila som sa v Hafrsfjord jedného mrazivého februárového dňa. Hafrsfjord je fjord alebo zátoka nachádzajúca sa v samosprávach miest Stavanger a Sola v Nórsku, a rozpína sa na území deviatich kilometrov. Historicky vzaté, Hafrsfjord je spájaný s bitkou, ktorá sa tam odohrala. Príbeh albumu má v centre pozornosti práve bitku pri meste Hafrsfjord a nórskeho kráľa Harald I. Bola to rozhodujúca bitka a sláva Haraldovho víťazstva bola odvtedy najpopulárnejšia téma kronikárov v Stredoveku. Bitka Haraldovi vydláždila cestu za prevzatím kontroly nad väčšinou západného pobrežia Nórska a následne aj jeho postaveniu kráľa. Do každej provincie potom umiestnil grófa, aby jej vládol. Kráľ Harald I. Krásnovlasý je spomínaný a oslavovaný stredovekými historikmi ako prvý kráľ Nórska. "King of Kings", čo bol vlastne Alexov nápad, je fantastický a dych berúci soundtrack Haraldovej histórie,  prvého kráľa, ktorý zjednotil veľkú časť Nórska.

Zaujímaš sa aj o históriu Vikingov?

Samozrejme. V mene mojej rodiny "Espenæs" je dokonca aj znak runy. Espenæs bola rodina z vikinského obdobia. Od detstva som veľa počula a čítala o Stredoveku, Vikingoch, ságach a podobných témach týkajúcich sa histórie. Samozrejme je to ovplyvnené aj miestom, kde som vyrastala. Roky som zbierala informácie o Haraldovi. Už pri vydaní nášho albumu "Symphonies of the Night" sme Alex a ja prišli s myšlienkou urobiť soundtrack venovaný Haraldovi. Som rada, že nikto iný nemal tento nápad, aj preto, že to miesto, ten fjord je so mnou prepojený aj osobne.

Povedala by som, že si sa konečne vrátila ku svojím koreňom. Mám pravdu?

Je to spôsob, akým môžem vyjadriť svoju lásku k mojej rodnej krajine, mojej rodine, dedičstvu a špeciálne k prírode.

Na albume ste spolupracovali s dvomi veľmi zaujímavými hudobníčkami: Simone Simons z kapely Epica a Lindy-Fay Hella z kapely Wardruna. Povedala by si nám viac práve o tejto spolupráci? Prečo ste sa rozhodli spolupracovať práve na tomto albume a podobne.

Bolo fantastické pracovať s obidvomi. Sú to úžasné dámy s nádhernými hlasmi!

Poznám Wardrunu a ich excelentné vikinské kompozície. Milujem jej hlas a bola som veľmi rada, že sme sa stretli v meste Bergen počas mojej poslednej cesty v Nórsku. Má jemný no zároveň magický hlas. Akoby víla odpovedala na môj jemný hlas. Bola to skvelá spolupráca!

Spolupráca so Simone bola fantastická. Naše návyky v speve sa spojili úžasným a silným spôsobom. Pre skladbu, ktorú spolu spievame sa proste perfektne hodí! Som šťastná, že mala čas prísť do štúdia Mastersound, keďže je z nej v týchto dňoch aj veľmi zaneprázdnená mamička ako som aj ja. Naše hlasy sa ku sebe perfektne hodia!

Ďalšie mimoriadne zaujímavé hosťovania na albume sú aj London Voices Choir a White Russian Symphony Orchestra. Obidve dosť známe mená pre milovníkov hudby. Ako sa vám spolupracovalo?

Najprv by som chcela povedať, že sme si zbory, ktoré voláme „Full Moon Choirs“ nahrávali sami. Tento zbor tvorím ja a zopár talentovaných priateľov. Spievali sme na všetkých našich albumoch a všetci z nás sa zaujímame aj o zborové spievanie. Aby sme tento album urobili ešte pôsobivejším, rozhodli sme sa naň nahrať aj profesionálny zbor ako prídavok k nášmu zboru. Práca s London Voices (Starwars, Pán prsteňov, Harry Potter) v štúdiu Angels v Londýne bola unikátna skúsenosť! Alex a ja sme do Londýna leteli v Apríli so 14 kilami papierov s notami v našej príručnej batožine!

Spolupráca s White Russian Orchestra, pod vedením Viktora Smolkeho, bola jednoducho neuveriteľná. Viktor je veľkým znalcom, okrem metalu, aj klasiky. Všetci sú fantastickí hudobníci a rovnako zbor a orchester pridali ten špeciálny zvuk soundtracku, ktorý sme do našich skladieb potrebovali.

Bolo náročné dostať sa k nim nahrávať? Predpokladám, že sú dosť vyťažení.

Obidve zoskupenia sú extrémne zaneprázdnené, avšak my sme mali šťastie a podarilo sa nám nájsť vhodný dátum ešte pred finálnym mixom!

„King of Kings“ je vašim najväčším albumom, čo sa týka produkcie, súhlasíš?

Absolútne! Bolo nám to jasné už od úplných začiatkov, že tento album bude našou najväčšou a najintenzívnejšou nahrávkou. Nahrávka podobná soundtracku a tento koncept bolo to, čo sme nasledovali už od samotného začiatku. Naše skúsenosti a umelecké cesty sa spojili. Tento album má aj prepojenie s našim druhým albumom, Vinland Saga. Predsa len King of Kings má najlepší, najpôsobivejší a epický zvuk ako žiadny iný album, ktorý sme doteraz vydali.

O pár dní štartuje turné na podporu nového albumu. Pripravujete aj niečo špeciálne k tomuto špeciálnemu albumu?

Celá show je zatiaľ tajomstvom, no záležať to bude na tom, koľko miesta bude na pódiu a samozrejme aj na finančných zdrojoch, ak mám byť úprimná. Keby nás pozvali hrať s orchestrom, zborom, folkovými hudobnými nástrojmi a mečmi na pozadí veľkej skaly z môjho rodného miesta s obrovskou pyrotechnikou a animáciami na pódiu, určite by sme do toho išli!

Plánujete aj zastávku na Slovensku? Radi by sme vašu show videli aj my.

Áno, plánujeme. Tak si už len držme prsty! Veľmi radi by sme prišli! Máte skvelé a bláznivé publikum!

Pred pár dňami ste svetu ukázali, aké veľké máte srdcia! Hovorím o tej nádhernej iniciatíve na pomoc Celine, malému dievčaťu, ktoré má leukémiu. Ako ste ju spoznali a ako sa to celé vlastne odohralo?

Ďakujem ti veľmi pekne. Ja sama som matka a tak hneď ako nás primátor nášho meste oslovil a požiadal nás o pomoc pre Celine a jej rodinu, okamžite sme prišli s plánom veľkej maľby, ktorú by sme vydražili a pomohli tak Celine. O pár dní, osoba, ktorá ponúkne najviac peňazí, maľbu dostane spolu so špeciálnou edíciou King of Kings. Je to  moja povinnosť a česť pomôcť matke kdekoľvek môžem. Chcem Celine pomôcť, aby sa aj jej sny stali skutočnosťou!

Máte už aj nejakú spätnú väzbu o tom, koľko peňazí sa vám podarilo vyzbierať?

Áno a ide to dobre, som veľmi vďačná mojim metalovým fanúšikom a priateľom. Viem, že ste veľmi milí, priateľskí a dokážete podporiť dobrú vec. Stojíte pri mne už viac ako 20 rokov. Moje sny spojiť rodinu a hudbu sa splnili a dĺžim vám to najväčšie poďakovanie z môjho srdca pre mojich fanúšikov po celom svete.

Chcela by si odkázať niečo našim čitateľom a tvojim fanúšikom na Slovensku?

Ďakujem vám za podporu a dúfam, že sa vám páči King of Kings! Dúfam, že sa čoskoro vidíme! Bozkávam vás,

Liv

Pridal: Dominika Nováková
Pridané: 30.09.2015

  

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky