reportaz_2016-07-12_Brujeria - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
 BRUJERIA
 EAT THE TURNBUCKLE, STERCORE, EMBOLISM
 12.júl 2016, Bratislava, klub Randal
 

Neznášam letné koncerty v Randale! Akonáhle vstúpite do jeho útrob, obleje vás pot a pri predstave, že sa počas koncertu budete chcieť aj trochu hýbať, obleje vás druhý raz. Avšak dnes Bratislavu navštívi mexická legenda BRUJERIA, takže frflanie na teplo a dusno musí ísť bokom. Nie podmienky, ale význam koncertu je rozhodujúci!

Úvod dnešného večera patril slovenským kapelkám EMBOLISM a STERCORE, ktoré spájajú gitaristi Peťo a Michal hrajúci v oboch formáciách. Takže dnes to bola pre nich dvojitá fuška. Deathgrindový EMBOLISM majú na scéne zaslúžené miesto a ich koncerty vždy poriadne nakopnú. Ani dnes tomu nebolo inak a aj napriek tomu, že osadenstvo klubu sa len zľahka zahrievalo, páni mali silnú podporu. Hralo sa zo všetkých albumov, niektorých potešili staré skladby a iných zasa materiál z nového proma, ktoré majú už cez pol roka vonku. Charakteristický je vokalista Michal (tiež ATTACK OF RAGE), ktorý huláka naozaj z plných pľúc, čo naznačujú navreté žily a oči takmer vyliezajúce z jamiek. Inak zvuk super, kapela na výbornú. Bol to zdatný štart večera, v ktorom pokračovali aj STERCORE. Chalani dnes večerpredstavili čerstvé posily v kapele, bubeníka Michala (COLDBLOODED) a basáka Maja (DEVOID), tak dúfajme, že v tejto zostave čoskoro zmútia vody našej scény aj nejakým novým materiálom. Niekoľko skladieb už majú v rukáve a dnes večer zaznela aj jedna úplne nová vec. Dnes páni nadelili kvalitný set, zvukár im dožičil vynikajúci zvuk a koncert plynul bez problémov. V základoch ich hudby je možno štipka deathgrindu, ale mnohopočetné breakdowny, sekanice a stredné tempá ich posúvajú skôr k deathcoru, čo je pre našu scénu prínosom, keďže takýchto formácií tunie je veľa. Na živo znie takáto zmes luxusne, rýchle pasáže sa neúprosne striedajú s pomalšími a kde tu sa naskytne nejaký tanečný rytmus. K tomu ešte Matúšov vokál s niekoľkými polohami posúva hudobnú rozmanitosť oveľaďalej. Milujem ten vysoký ukričaný vokál. Ten do tohto žánru náležite patrí. K dokonalosti dnes chýbal už len poriadny mosh vpredu, ktorý by skvelú atmosféru z pódia preniesol aj za jeho hranice. Avšak ľudia zjavne prišli len na BRUJERIU.

Nasledovali EAT THE TURNBUCKLE, ktorý Bratislavu už raz navštívili a podobnú šou ako predviedli vtedy U Očka asi mnohí z nás nevideli. Chlapi ako hora so zjavom drevorubačov hrajúci rýchly crust ’n’ roll zmiešaný s HC, či grindom sa okrem hudobného obsahu preslávili hlavne wrestlingovou šou priamo na pódiu. Jednoducho povedané, počas alebo medzi skladbami sa chlapi rôznymi spôsobmi mlátia, kaličia, krvácajú a na to používajú množstvo ostrých rekvizít. Keďže bol Randal dnes dosť plný, nevidela som každý detail ich setu. Ale aj tak, aby som sa neopakovala, ak chcete prečítajte si report z minulého roka. Myslím, že koncept ich brutálneho divadla zostáva rovnaký, možno s malými obmenami rekvizít. Hudobne to bolo zversky dynamické, rýchle a veľmi pestré. Občas znel šťavnatý rock ’n’ rollový crust na štýl MALIGNANT TUMOUR, potom našliapaná HC pasáž, trochu death metalu a k tomu dva vokály. Čistá rozbíjačka, väčších šialencom som na pódiu asi nevidela. Po prvý raz to bola väčšia pecka, keďže po druhýkrát som už jemne tušila čo príde, ale aj tak boli skvelí.

Legendárnych Mexičanov BRUJERIA som zatiaľ videla len festivalovo, preto som sa na koncert v klube veľmi tešila. Pri prvom preskenovaní pódia som postrádalakučeravé hniezdo ShaneEmburyho, ktorý však hrá v toľkých projektoch, že jeho absencia veľmi neprekvapuje. Kolosálna postava Nicholasa Barkera za bicími neušla zrejme nikomu aj napriek šatke cez tvár a ostatok zostavy tvorili tradične Juan Brujo a El Sangron vokály, na gitare Patrik Jensen a basu obsluhoval novší člen Anton Reisenegger. Výrazná zmena oproti predchádzajúcim formáciám nastala v ozvučení. Ja nie som žiadny audiofil, ale zvuk sa mi nezdal vôbec v poriadku, všetko strašne hučalo. A ako mi bolo neskôr tlmočené väčším znalcom, nebol to len môj pocit a naozaj to bolo zlé. Takže prvá polovica koncertu z môjho pohľadu plynula tak, že som sa s nastraženými ušami a zamračeným výrazom snažila prísť na to, či to čo počujem, tak má byť. No čo už, keď je človek triezvy.S niekoľkými pivami by mi to možno bolo jedno. Ale postupne sa nedostatky eliminovali a druhú polovicu setu s najväčšími hitmi tejto deathgrindovej legendy som si užila spolu s početným osadenstvom klubu. Na skladby ako „Brujerizmo“, „Anti-Castro“, či „Revolución“ sme sa tešili asi najviac. Fanúšikovia vytvorili úžasnú atmosféru, zvuk nikto neriešil, ale tak to má byť, keď sa chce človek zabaviť. Skalný fanúšikovia dokonca vedeli odpoveď na tie španielske výkriky a otázky z pódia. Ja som vôbec netušila o čom je reč. Zazneli aj nejaké novinky z nadchádzajúceho albumu, ktorý by mal vyjsť v septembri u velikánov Nuclear Blast. Jedna vec, ktorá mi trochu vadila až liezla na nervy, bola tá ženská, ktorá z času na čas trafila svoj vokál tak ako mala, ale inak len jačala, hučala až mi krvácali uši. Čo už, keď je členkou kapely.BRUJERIA sa rozlúčili s bratislavským publikom skladbou „Matando Güeros“ a na úplný záver prišla na rad aj vtipná cover verzia na skladbu Macarena, kde sa namiesto toho spieva ako inak „Marijuana“. Z pohľadu celého osadenstva klubu a skvelej atmosféry, akú tu vytvorili sa koncert naozaj vydaril. BRUJERIA sa sem bude isto rada vracať. Veľká vďaka Cyprusovi (Rest of Noise) za jeho výdrž v organizovaní podobných koncertov!

Pridal: Petra Šrámková
Foto: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky