reportaz_2015-03-31_Eat_the_Turnbuckle - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

EAT THE TURNBUCKLE, ATTACK OF RAGE, ENEMA SHOWER
31.marec 2015, hudobný klub U Očka, BratislavaPracovný týždeň koncertom nepraje a ak sa nejedná o veľké hudobné meno, pracujúci lenivci zostávajú radšej v práci alebo v pohodlí domova. Dnes sa v bratislavskom klube U Očka nechystalo vystúpenie žiadnej mega kapely, dokonca aj to meno EAT THE TURNBUCKLE sme mnohí počuli prvýkrát, a preto sa nízka účasť dá pochopiť. Väčšina z nás tu bola beztak zo zvedavosti a dve slovenské predkapely, grindová stálica ATTACK OF RAGE a gore maniaci z Komárna ENEMA SHOWER, nám v podstate spríjemnili a ozvláštnili inak celkom obyčajný utorkový večer.

Gore grindová stálica z okolia Komárna ENEMA SHOWER sa v Bratislave neukázala už dlhú dobu. Pokiaľ mi neušli nejaké UG garážové vystúpenia, tak to bolo 4 roky dozadu ako support KATALEPSY. Niečo sa mi marí, že aj vtedy boli bez basy, ale nie som si istá, no dnes im rozhodne basáčka na pódiu chýbala. Nevadí, páni v maskách, ktorý nepochybne obľubujú latex, sado maso a všetky tie fetišistické vtákoviny si vystačili aj v trojici. Okrem toho gitara mala taký hutný mäsitý sound, že s basou to musí byť už poriadne blato. Gore grind, to je pre mnohých poriadna úchylárna a dnes ich vystúpenie asi nezainteresovaní moc nepochopili, ale pre gore priaznivcov je to skvelá zábava a tancovačka, no a úchylné a nechutné texty k tomu proste patria. ENEMA SHOWER sú už na scéne nejaký ten rok, a predsa až v tomto období im vychádza albumová prvotina „She Asked For It“ u Bizzare Leprous, čo je v tomto žánri dosť veľké vydavateľské meno. A samozrejme aj im vďačia za nadchádzajúce tohtoročné vystúpenie na pódiách festivalu Obscene Extreme. A to je veru česť, preto by si páni mali vstúpiť do svedomia a poriadne si nacvičiť setík. Dnes to malo veľa chýb, zvuk tiež nebol bohviečo, a preto odporúčam cvičiť cvičiť cvičiť, lebo aj keď sa zdá, že tu ide len o tancovačku a zábavu, na OEF predsa len nevystupujú žiadni amatéri.

Ďalšími suportujúcimi boli naši obľúbení ATTACK OF RAGE, dnes aj oni bez najšialenejšieho člena, basáka Šampóna. Po úvodnej skladbe im kvôli prasknutej strune vypadla aj jedna gitara, ale žiadne siahodlhé čakanie na gitaristu sa nekonalo. Chlapci proste hrali ďalej s jednou gitarou a hotovo. Pred vymretým klubom zahrali svoj štandardný set s dynamikou a nasadením im vlastným, ale chýbali tam fanúšikovia, ktorí by sa vpredu zabávali. Na koncerte ATTACK OF RAGE to proste musí byť. Fanúšikovia tvoria v ich prípade polovicu úspechu a dnes akoby páni z Bánoviec boli neúplní, niečo tomu jednoducho chýbalo. Ale aj napriek tomu sú ATTACK OF RAGE profíci, nenechajú sa vyviesť z miery a hrajú ako o život. Majú odohratých nespočetne veľa koncertov a ak by ste zobudili napríklad Hoyasa o polnoci a povedali by ste „Deštrukcia“, tak tú skladbu zaručene začne bubnovať J. Trochu mi vadilo, že vokalista Michal uvádzal skladby otočený chrbtom k publiku, ale dnes to má odpustené, keďže si všetci prítomní držali odstup od pódia. Dúfam, že nabudúce sa s ATTACK OF RAGE stretneme na koncerte, kde budú mať plno fanúšikov, ktorí by ocenili ich skvelý grind core, nasadenie a profesionalitu nielen rozpačitým potleskom, ale aj poriadnym moshom pred stejdžom.

Očakávaná hviezda večera EAT THE TURNBUCKLE z americkej Philadelphie sú páni, ktorí sa zopár rokov venujú okrem spoločného hrania na hudobných nástrojoch aj vzájomnému kaličeniu sa a to rovno pri živom vystupovaní na pódiu. A v prvom rade táto ich wrestlingovo zameraná šou ich preslávila. Predstavte si päť až šesť (nie som si istá, kto všetko patril do kapely J) chlapov ako hora, s pivnými pupkami, drevorubačskými bradami a s do pol pása odhalenými potetovanými telami, proste čistý old school hard core. A ešte chvíľu by som ostala pri ich zjave. Hlavný vokalista bol v bielom saku so strapcami ala Freddie Mercury a s blonďavou parochňou, basák v ošúchanej rifľovej veste a gitarista s bubeníkom s maskami na ksichte. Bolo to rôznorodé, ale šialené, zverské a samozrejme aj komické. A keď spustili rock’n’rollom nasiaknutý crusto/grindo/dbeato hard core tak ma ako prvá asociácia napadli ostravský MALIGNANT TUMOUR. Tiež u nich figurujú kostýmy, parochne, rock’n’roll, skvelá zábava, akurát sa na pódiu neprznia ako títo dnešní maniaci. Veru, dnes tu tiekla krv potokom, rozbíjalo sa, strúhalo, krájalo, pichalo, ale nešlo o žiadnu zeleninu, ale o samotných protagonistov a najobľúbenejšie boli práve pomôcky z kuchyne. Basákova hlava dobodaná vidličkou bola len nevinným začiatkom. Najhoršie bolo čelo postrúhané struhákom na syr, či dorezané nožom na pizzu. Boli aj päste, neónky rozbité o hlavu, či skvelý wrestlingový kúsok s dverami rozpolenými samozrejme aj spolu s ležiacim muzikantom. Ale celé to divadlo okolo, ako sa dokázali „vyprovokovať“, škriepiť a robiť si naschvály, to bolo fakt úžasné. Neviem, či bola krv autentická, lebo ak si predstavíte, že toto robia na turné takmer každý večer, asi by to neustáli. Ale celá šou aj s hudbou, ktorá je proste energická, rýchla a ten rock’n’rollový nádych jej dáva tú správnu šťavu k sebe pasovali a tvorili fakt skvelú atmosféru. Všetci sme sa bavili, smiali, kričali a skandovali. A kvôli totálnej rozbíjačke pánov na pódiu aj pred ním som sa čudovala, že práve pri ich koncerte prišli fanúšikovia tak blízko. Ja som naopak stála obďaleč, aby som náhodou neutŕžila nejakú ranu, či neónkou do hlavy. Ale robím si prdel, bolo to bezpečné, aj keď stať sa môže hocičo. Jediným mínusom bolo krátke trvanie tejto hudobne fighterskej šou, ale bolo to pestré a verím tomu, že aj fyzicky náročné, takže nám to muselo stačiť.

Všetci čo ste zostali kvasiť doma, môžete ľutovať! Za úplne smiešne vstupné ste prišli o totálne jedinečný zážitok, lebo banda akou je EAT THE TURNBUCKLE sa nevidí každý deň. Takže opäť musíme poďakovať Cyprusovi a Rest Of Noise za skvelý koncert a popriať viac šťastia, lebo uspokojiť nás nevďačných a furt hundrajúcich fanúšikov nie je ľahké. Keď neni koncert, všetci sú nasratí a keď je, tak všetci sedia doma. Tak sa uvedomte už, vy rite!

Pridal: Petra Šrámková
Foto: Martin Mayer

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky