|
V našich
končinách neznáma kapela Stala & So. po trinástich rokoch fungovania
konečne vydáva album. Viac nám povie spevák Stala, mnohým známy aj ako bývalý
bubeník kapely Lordi - Kita...
|
|
|
|
Stala & So. Je v našich
končinách neznámou kapelou. Mohol by si nám predstaviť kapelu, ako aj žáner,
ktorý hráte?
|
|
|
|
Ja a Nick sme kapelu založili
v roku 1997. Pôvodne sme sa volali len So. Chcel som vydávať sólo album, no
nakoniec sme sa rozhodli, že budeme pokračovať, no s názvom Stala & So.
Hudbu, ktorú hráme možno označiť za veľmi melodický rock. Je to niečo ako
kombinácia glamrocku a hardrocku.
|
|
|
|
Každý člen kapely má prezývku
pod ktorou vystupuje. Prečo?
|
|
|
|
Vieš, ak hráš v rockovej
kapele, mal by si mať rockové meno. V tejto kapele je každý chlapík
samostatným charakterom.
|
|
|
|
Image kapely mi dosť pripomína
glamrockové kapely. Trafil som to, odkiaľ ste sa inšpirovali? Prečo práve
tam?
|
|
|
|
Máš pravdu. Snažíme sa
kombinovať prvky glamrockových kapiel 70tych a 80tych rokov. Vždy som
tieto kapely považoval za zaujímavé a cool. Chceme dať publiku niečo
špeciálne.
|
|
|
|
Hrali ste výhradne naživo.
Dodnes ste nevydali žiaden album, čo je vlastne už 13 rokov. Prečo?
|
|
|
|
Vydali sme niekoľko
samostatných EPčiek. Vždy sme chceli vydať disk a teraz po prvý raz
nadišiel ten správny čas. Samozrejme, ja a Nick sme boli aj
niekoľko rokov v Lordi, takže sme nemali čas na to, aby sme nahrali celý
album.
|
|
|
|
Čo spôsobilo, že ste zmenili
názor? Čo vás priviedlo k tomu, aby ste album vydali teraz?
|
|
|
|
Ako som už povedal, teraz je
ten správny čas. Bolo to proste niečo ako teraz alebo nikdy.
|
|
|
|
Aké máš pocity z tohto
albumu? Mohol by si nám popísať piesne, ako aj album ako celok?
|
|
|
|
Som z tohto albumu riadne
nadšený. Väčšinu z neho sme si spravili sami, takže pri tom nebol nik
z nahrávacej spoločnosti, kto by sa nám do toho vŕtal. :)
|
|
|
|
Sú tam piesne od našich
začiatkov až po dnes. Je to o všetkom, čím je Stala & So. A som
naň právoplatne hrdý.
|
|
|
|
Celý album je “výberovka z
toho, čo sa napísalo za posledných 10 rokov”. Znamená to, že budú z tohto
materiálu z posledných 10 rokov nahrané ďalšie albumy?
|
|
|
|
Je tu stále ešte niekoľko
obľúbených piesní od So., budeme však písať hlavne nový materiál. Plánujeme
vydať ďalší album tak do roka. Už mám pár skvelých piesní, ktoré len čakajú
na vydanie.
|
|
|
|
Napísal si väčšinu piesní
Stala & So. Kde berieš inšpiráciu?
|
|
|
|
Tak všade. Ženy, párty,
peniaze, väčšinu som už menoval. So. je skvelá kapela, v ktorej môžeš
hrať akúkoľvek hudbu.
|
|
|
|
Plánuješ turné na podporu
nového albumu?
|
|
|
|
Samozrejme. Chceli by sme
turné okolo sveta. Nie je to však vždy možné. Peniaze hýbu svetom, veď vieš.
Chceli by sme vydať album v čo najviac krajinách a potom tam aj
zájsť s turné.
|
|
|
|
Na stránke kapely máte motto
fínskeho komika – “Základom je baviť sa.” Čo pre teba znamená tento citát?
|
|
|
|
Znamená to, že sranda musí byť
ak robíš čo robíš. Byť rockovou kapelou by mala byť stranda. Nemôžeš to brať
príliš vážne. Život je jedna veľká žúrka.
|
|
|
|
Stala & So. sa prihlásila
do Ceny Eurovízie 2011 ako jeden z finalistov za Fínsko. Čo od tejto
súťaže očakávate?
|
|
|
|
Nemôžem od toho očakávať
nejako veľa. Pôjdeme tam
a spravíme to najlepšie ako vieme, ostatné už nie je na nás. Samozrejme,
verím, že ľudí naša pieseň nakopne a zahlasujú za nás. Viem, že za nás
zahlasujú :)
|
|
|
|
Za posledné roky si si mohol
užívať veľkú slávu. Dokonca po tebe pomenovali mládežnícke centrum v
Karkilla. Môžeš nám popísať, ako si sa cítil, keď sa ti dostalo tejto pocty?
|
|
|
|
Vždy je príjemné zistiť, že
tvoj úspech niekto zaregistruje. Ale nemôžeš robiť hudbu pre toto.
A mimochodom, je to Karkkila :)
|
|
|
|
Vráťme sa teraz k faktu, že
pred pár mesiacmi si opustil Lordi. Aké boli dôvody, aby si skončil s týmto
desaťročným kontraktom?
|
|
|
|
Ako som už povedal, pre mňa to
bolo teraz alebo nikdy s tým albumom. Bol som rozhodnutý to spraviť či
už s alebo bez Eurovízie. Desať rokov v jednej kapele je pomerne
dlhý čas. Faktom však zostáva, že v Lordi som nemal správny nástroj. Som
hlavne spevák, až potom bubeník. Som hrdý, že som bol pri tom, keď Lordi
dosiahli všetok svoj úspech. Prišiel však čas na to, aby som robil niečo iné.
|
|
|
|
Nemal si príležitosť vyjadriť
sa k svojmu odchodu z Lordi (alebo aspoň ja som nikde nenašiel žiadne
vyjadrenie). Mnoho fanúšikov bolo z toho sklamaných. Chcel by si sa k tomu
vyjadriť teraz?
|
|
|
|
Chápem, že niektorí
fanúšikovia sú sklamaní. Na druhej strane, niektorí fanúšikovia sú radi,
že sa konečne venujem naplno So. V tomto musím
počúvať svoje srdce. Dúfal som, že by som mohol hrať v oboch kapelách,
no ľudom z Lordi sa to nepáčilo, tak sa stalo, čo sa stalo.
|
|
|
|
Vďaka za tvoj čas. Chcel by si
ešte niečo povedať svojim fanúšikom?
|
|
|
|
Chcel by som sa vám poďakovať
za podporu. Šírte naše slová a my spravíme to najlepšie čo vieme, keď k vám
prídeme hrať. Sľubujem, že to bude riadna sranda :)
|
|
Rock On! – Stala
|
|
|