|
|
Gothic metal je v súčasnosti veľmi populárnym žánrom, ktorý má
veľa tvárí. Radi by sme vám predstavili ďalšiu z nich. Maďarsko-srbskú
kapelu Nevergreen.
|
|
|
|
Kapela
Nevergreen je v Maďarsku pomerne populárna. Ale mohli by ste sa
predstaviť pre tých, ktorí vás na Slovensku nepoznajú.
|
|
|
|
Nevergreen je
kultová gothic metalová kapela z Maďarska. Spievame v maďarčine,
angličtine a niektoré skladby máme aj v srbčine pretože sme
maďarsko-srbská kapela. Nevergreen je populárna kapela v Maďarsku,
Rumunsku – nie len medzi maďarskou menšinou v Rumunsku/Transylvánií, ale
aj v celom Rumunsku práve kvôli našim anglickým skladbám, ktoré sú známe
aj v Srbsku, na Ukrajine, ale aj na Slovensku. Slováci o nás
nemuseli počuť, ale na tom pracujeme. Dosiahli sme popularitu vo svete vďaka
cover piesňam ako Strangelove od Depeche Mode, ktorá vyšla aj v Argentína na
DM kompilácií. Bolo ich viacero Here comes the rain again - Eurythmics, O
Fortuna Carl Orrf a tak podobne.
|
|
|
|
Pred nedávnom
ste vydali box set s názvom Imperium. Aký bol dôvod vydať práve niečo
takéto?
|
|
|
|
Dôvodom je
dostať sa bližšie k publiku. Ako napokon pri všetkých albumoch, ktoré
kapela vydá. Nové CD nebude box set, ale to bola naša posledná vec Imperium.
To bol box set obsahujúci prvé štyri albumy s mnohými bonusmi. Tieto
albumy boli len v maďarčine. Ale bonusy sú aj v angličtine či
srbčine. Po našom šiestom albume sme sa rozhodli vydávať každý z nich aj
v maďarčine a aj angličtine. Takže teraz už máme tri albumy, ktoré
sú aj po maďarsky aj po anglicky - New Religion, Strong as Death, New Empire.
Karmageddon je názov nášho najnovšieho albumu, ktorý bude tiež aj
v maďarčine aj v srbčine. Chceli by sme ho dostať aj na európsky
trh a stať tými, kým naozaj sme, vedúca gothic metalová kapela strednej
Európy a balkánskeho regiónu. Kvalita najnovšieho albumu nám dodáva
nádej na úspech.
|
|
|
|
Takže
pripravuje aj nový album?
|
|
|
|
Ako som už
povedal, Imperium vyšiel pred rokom. Teraz dokončujeme nový štúdiový album
Karmageddon v angličtine aj maďarčine. Veríme, že to bude najlepší gothic
doom album vôbec.
|
|
|
|
Pred nejakým
časom ste nahrali cover Frozen od Madonny. Prečo ste sa rozhodli prerobiť
skladbu popovej divy? Viackrát som počula, že aj metalisti uznávajú túto
skladbu, aj keď je to popová vec. Podľa mňa však táto skladba má v sebe
aj niečo temné. Súhlasíte so mnou? Ale na druhej strane uznávam aj to, že tá
vaša verzia znie vážne výborne.
|
|
|
|
Aj vo svete
pop music existuje veľa dobrých piesní. Čo máme radi my, je to, že ich
prerábame do metalových podôb. Máme viacero coverov, Frozen je len jedným
z nich. Z toho jediného Madonninho dobrého albumu. Ale to
z nás nerobí jej fanúšikov. V tejto coverke je odkaz: rock/metal je
ignorovaný médiami, televíziou a rádiom. Chceme ukázať, že popové hity
znejú skvele aj ako metalové verzie.
|
|
|
|
Čítala som,
že Nevergreen sa v roku 2004 rozpadol a neskôr v 2007 dal opäť dokopy. Aký
ste na to mali dôvod?
|
|
|
|
Táto otázka
len potvrdzuje to, ako vedia noviny podávať zlé informácie. A nemôžeš
s tým nič urobiť. Dokonca ani ty, ktorá si kapelu nepoznala pred tým,
ako si počula o tom, že sa kapela rozpadla. Nevergreen sa nikdy
nerozpadla. Len sme si v roku 2004 urobili prestávku. Boli sme unavení
a mali sme aj nejaké súkromné problémy a jednoducho sme potrebovali
oddych. Presne toto sme povedali aj médiám, ktoré z toho samozrejme
urobili senzáciu, že kapela Nevergreen sa rozpadla a ľudia tomu uverili.
Urobili sme vyhlásenie, že si berieme dvojročnú pauzu, po ktorej budeme
pokračovať. A tak to aj bolo. Dodržali sme svoj sľub. Niektoré noviny
píšu tieto hlúposti ešte dodnes. Preto si si myslela, že sme sa rozpadli.
|
|
|
|
Hrali ste už
niekedy na Slovensku?
|
|
|
|
Mali sme už
zopár pozvaní, ale zatiaľ sme nenašli ten správny termín. Možno budúce leto,
pretože sme dosť známi maďarsko-slovenským obyvateľom. Ale chceli by sme hrať
na nejakom slovenskom festivale. Ak by tu bola táto možnosť, boli by sme
veľmi vďační.
|
|
|
|
Je tu niečo,
čo by ste chceli odkázať našim čitateľom?
|
|
|
|
Ale áno. Navštívte naše stránky
www.nevergreen.hu a našu oficiálnu FB stránku, kde uverejňujeme info v troch
jazykoch, pretože sme medzinárodná kapela.
|
|
|
|
Ďakujem vám
veľmi pekne za váš čas a za tejto rozhovor…prajem všetko dobré!
|
|
|
|
Ďakujeme ti
veľmi pekne za túto príležitosť. Musíme spolupracovať, aby sme vytvorili
lepší svet rockovej a metalovej muziky. Dúfam, že zostaneme
v kontakte. Zdravíme ťa!
|
|
|
|
pridané: 30.12.2011
|
|
Pridal: Dominika Nováková
|
|
|
|
|
Všetky práva vyhradené. Materiál na tejto stránke
je dostupný každému a slúži výhradne na informačné účely. Kopírovanie,
pozmeňovanie, publikovanie bez písomného povolenia nie je povolené. * All rights reserved. The material on this site is publicly
available and used for information purposes only. Any copying, modifying,
publishing without written permission is not allowed. * Alle Rechte vorbehalten. Das Material auf
diese Seite ist öffentlich zugänglich und diene nur zu
Informationszwecken. Jede Vervielfältigung, Änderung, Veröffentlichung ohne
schriftliche Genehmigung ist nicht erlaubt.
|
|
|