23. júla 2024

24.3.2024 – LORDI, ALL FOR METAL – Dom kultúry ŽSR, Zvolen


Po nejakej dobe sa opäť otvorili brány Domu kultúry vo Zvolene pre tvrdú hudbu. Tento krát sa na pódiu mali predstaviť len dve kapely, ale o to zaujímavejšie. Spolu s famóznymi a notoricky známymi príšerami z Fínska – Lordi sa prvý krát na Slovensku predstavila aj nemecko-talianska kapela All For Metal. Takmer hodinu pred otvorením sály už postávali prví nadšenci pred dverami. Sála sa otvorila načas, ale malo nasledovať nekonečné hodinové čakanie na začiatok celej show. Bez tak malá sála kulturáku vo Zvolene bola oklieštená ešte obrovskými reproduktormi vpredu a priestranným zvukovým pultom vzadu. To, čo zostalo ale bolo zaplnené takmer do posledného miesta.

Hodinka ubehla ako voda a do svojej premiéry sa pustil ALL FOR METAL. O úvodné prekvapenie sa postarali hneď pri nástupe – gitaristka Ursula Zanichelli chýbala a na pódiu namiesto nej stál Tim Hansen (Induction). Inak ale prekvapenia prichádzali výhradne pozitívne, najmä pre tých, ktorí túto true heavy metalovú zostavu videli prvý krát. Svojou typickou energiou a radosťou z hrania prevalcovali dav. Ten bez potreby akéhokoľvek zahrievacieho kola okamžite explodoval do podobnej nálady ako aktéri na pódiu a začala sa tá pravá oslava heavy metalu. Okrem skladieb z albumu Legends sa dostalo aj na horúcu novinku Gods of Metal, chémia aj s Timom (ktorý sa celý set naučil za 10 dní!) fungovala perfektne a atmosféra v sále sa aj napriek okliešteným počtom v publiku dala krájať. Všetko dobré ale raz musí skončiť a tak po (veľmi zábavnej) hodine skončila aj show All For Metal.

Aj napriek tomu, že prestavba pódia sa stihla pomerne rýchlo a v predpokladanom čase 20:30 bolo všetko pripravené, LORDI si dali mierne načas. Zhruba s desaťminútovým oneskorením sa konečne zotmelo a začalo hrať intro – „God of Thunder“ od legendárnych a Mr. Lordim milovaných Kiss. To akoby mierne vypadávalo a nevyzeralo to úplne plánovane. Na pódium sa privalil Nosferuiz a uviedol celú show. Set bol oproti tradičnej show Lordi mierne iný – okrem novinky Screem writers Giuld sa najväčšia porcia skladieb ušla druhému albumu The Monsterican Dream, ktorý tento rok oslavuje okrúhle dvadsiate narodeniny. Okrem toho sa postupne vystriedali so sólom všetci hudobníci. Mr. Lordi si nezabudol spomenúť ani na to, že je nedeľa a teda nasledujúci deň je pracovný a (pomerne nepravdivo) oznámil ľuďom, že prácu či školu riešiť nemusia. Oznámil totiž ich šéfom a učiteľom, že majú voľno. Neviem, neviem, či by som to osobne riskoval 🙂 Spomínaný The Monsterican Dream popri „povinnej“ Blood Red Sandman zastupovali aj My Heaven is Your Hell, The Children of the Night, Wake the Snake, Kalmageddon, Shotgun Divorce. Tradične show plná efektov, kulís a divadelných trikov najlepšie popisuje bezhlavá klávesáčka Hella a Kone levitujúci nad pódiom. Komickým špecifikom koncertu bola absencia zábrany, vďaka čomu bomba s tekutým dusíkom pre „pištoľ“ Mr. Lordiho ležala ľuďom pod nohami a keď pri Who´s Your Daddy došlo k potrebe jej použitia, chtiac-nechtiac musel bedňák kapely zliezť do davu, pretlačiť sa ľuďmi a bombu otvoriť natlačený medzi ľuďmi. Čo sme oproti klasike nedostali sú krídla Mr. Lordiho počas Devil is a Loser. Aj tak pestrej show to ale neublížilo a publikum vo vytržení spievalo aj napriek tomu. Čo by to bol za koncert Lordi, keby sa nedostalo na koniec aj toho, čo všetci čakali – bonus zakončoval jeden z najväčších hitov Would You Love a Monsterman? a bezkonkurenčne najznámejšie Hard Rock Hallelujah.

Kto bol z All For Metal nadšený tak ako my, mohol využiť skutočnosť, že celá kapela viac ako hodinu po koncerte Lordi strávila fotením a komunikovaním s fanúšikmi, čo bolo už len krásnou bodkou za výborným koncertom. Obidve kapely podali na koncerte skvelý výkon, osobne by som ale povedal, že to nebol koncert s predkapelou, ale koncert, kde boli headlineri dvaja. A obaja účastníci to zvládli na výbornú. Jedinou škvrnou koncertu bol oneskorený začiatok, čo sa ale neodrazilo na dĺžke setu a tak môžeme len konštatovať, že skvelá hudba sa opäť dostavila aj na stredné Slovensko.

Report: Samuel Sámel

Foto: Pavel Šimo