13. júla 2024

Dnes vám prinášame rozhovor s českou gothic heavy kapelou, ktorá si hovorí LADY KATE. Prečo majú v názve ženské meno a prečo ich očarila gothic scéna, aj na to sme sa pýtali. Tak poďme na to.


Zdravím vás Lady Kate, ako sa máte?

Ahooj, no máme se fajn, ale teď se zrovna potíme na zkušebně 😉

Čo máte nové?

Novinek je spoustu. Od koncertů pro r.24 až po práci na nových skladbách 😉. Teď navíc nová ohňová A bubenická show, na které zrovna pracujeme a pomalu připravujeme i besedy pro školy které jsou spojeny s knihou o kapele Lady Kate, kterou napsal Plešoun a ve které je i jeho zpověď. V knize se vypráví o zákulisí, muzikantech, jak se chovají na pódiu, ale i v backstage. Kniha se jmenuje Zpověď rockera a projevili o ní zájem školy pro II.stupeň, tak jsme zvědaví, jak se s tím popereme  😉

Dúfam, že nebojujete so slovenčinou haha. Ale vážne, mladá generácia na Slovensku už má trošku s češtinou ´problémy´, ako sú na tom české deti so slovenčinou?

Tak je pravdou, že i naše děti, když pustíme nějaký film ve slovenštině, také tápají a kolikrát nerozumí. Třeba Plešoun (bici) má nejstarší děti ( 20 a 24 let ) a ti to ještě dávají, ale mladší generace už bohužel moc ne.

Skúste sa predstaviť pre čitateľov, ktorí by vás ešte nepoznali. 

Za mikrofonem stojí zpěvačka Aneta Anett Nosková, baskytara – Stanislav Stanley Habich, sólová a doprovodná kytara – Jarda Jaris Jelinek a bicí nástroje – Ondřej Plešoun Němec

Čo vás inšpirovalo hrať práve metal a možno tak trošku ´šmrncnutý´ gothic štýlom?

Tak hlavně nás nakopla muzika stylu Nightwish, nebo Xandria, které se v roce 2007 tak nějak v ČR začaly objevovat. Ten styl se nám líbil, a dokonce s Xandrií jsme v roce 2009 koncertovali. A v r. 2012 jsme se videli i na Masters of Rock s kapelou Nightwish, kam nás pozvala společnost Pragokoncert a i když jsme vystupovali v sobotu od 10:00 hod, tak to byl nezapomenutelný zážitek a spousta lidí pod pódiem. Ale postupem času se kapela vyvíjela a dnes bychom se spíš řádili do Symphonic metalu. 

Prečo Lady Kate? Žiadna Katarína aktuálne v zostave nie je, mám pravdu? Ale mám pocit, že bola. Je ale kapela pomenovaná podľa nej?

Ano první zpěvačka se jmenovala Kateřina a proto Lady Kate. A když Kateřina skončila v r.2011 ze zdravotních důvodů, rozhodli jsme se jméno kapely neměnit.

Ako skladáte a tvoríte? Kto píše texty? Ako vypadá tvorivý proces, keď má Lady Kate nápad? 

Muziku děláme tak nějak všichni v kapele, vždycky přijde někdo s nápadem, zakousnem se do toho a děláme na tom společně. Texty nám píše naše kamarádka z Anglie Lucie Shee a je fakt, že mají hloubku a ví dopředu, že nás to chytne u srdce. Umí to…. No a klávesové sekce nám momentálně připravuje již na posledních dvou CD Petr Doldy Dolének ( bývalý zpěvák z Kreyson memorial).

Skladby máte aj v češtine aj v angličtine. Prečo? Je to výhoda? 

Ano máme na každém CD jednu skladbu v Češtině, jinak vše v AJ. Výhoda to asi je, jelikož se naše muzika prodává všude v Evropě a dokonce se zasílalo cca 30 nosičů i do Japonska. A to bychom s Češtinou asi nezvládli. A navíc nemusíme řešit zpěváka pro zahraniční koncerty a zpěváka pro koncerty v Čechách 😉.

My jsme vše v jednom 😁😁😁

Začínali ste s operným spevom, dnes už ste od toho trošku upustili. Prečo? Je to len novou speváčkou alebo ste chceli hudbu trošku posunúť niekam inam?

Ano jak jsme už na začátku říkali, kapela se za těch 17 let vyvíjela a i když Anett zvládá operní zpěv, tak jsme od něj postupem času upustili. A revivalů zmiňovaných Nightwish už je dost v Evropě i u nás 😉

Čomu sa venujete okrem hudby? 

Anett: mám malou dceru, tak hlavně jí a mému partnerovi, ale ráda peču a teď mě začalo bavit i tetování, no a samozřejmě muzika 

Stanley: mě baví práce se dřevem a rybaření ale loni jsem moc času neměl, na prvním místě je muzika a té podřizuji vetšinu svého volného času. 

Jaris: já rád jezdím na bruslích a baví mě Jóga. Jinak samozřejmě muzika je moje nej zábava.

Plešoun: mám rád nohejbal, ten mě jako sport baví, pak moje vnouče, kterého si s mojí ženou užíváme, ale i pro mě je muzika láskou a asi bych to bez ní dlouho nedal  😉

Hráte pomerne dosť, ale aké by ste mali sny do budúcna? Je nejaké vysnené miesto či mesto, kde by Lady Kate chcela niekedy vystupovať?

Ano hrajeme a to nás prostě baví a žene dál. Letos nás čeká tour v Anglii a to je pro nás priorita, ale sen máme všichni společný a tím je Hellfest ve Francii a snad se nám to jednou povede.

Posledný album vyšiel v roku 2022, tesne na konci pandémie. Ovplyvnilo ho to nejak?

To bylo predposledni album a je fakt, ze na nej jsme meli asi nejvic času právě diky pandemii, ale přineslo to své ovoce. Skvělé umístění v Liverpoolském rádiu Bloodstream a tím pozvánka do Anglie. Poslední album vyšlo teď na konci roku 2024 a to sice – Best of 2024.

Pracujete už aj na novom materiály? 

Ano už se pracuje na novém CD a producentem desky se stal opět Petr Doldy Dolének. On prostě ví co chceme a deska vyjde až v r. 2025

Čo chystáte pre fanúšikov v novom roku? 

Tak hned z kraje roku nás čeká klubové tour s názvem Epocha tour 2024, které odstartujeme 12.04. V Trenčíně v klubu Lúč, společně se slovenskou kapelou Eufory a kapelou Marabu a další koncerty tohoto klubového tour jsou Jihlava, Pelhřimov, Vsetín a Vrútky. Pak už se chystáme na festivaly po ČR a na Anglii. Bude to pěkná sezóna a těšíme se na ní. Více o koncertech najdete na stránkách kapely www.ladykate.cz

Kde vás naši čitatelia budú môcť vidieť najbližšie? 

Na Slovensko se dostaneme už 12.04. Ale startujeme už 24.02. koncertem s kapelami Salieri a Manual v Jihlavě.

Je niečo, čo by ste na záver chceli čitateľom odkázať?

Přejeme všem úspěšný rok 2024 a přejeme všem spoustu zdraví a skvělých akcí, na kterých se budeme mít možnost třeba i potkat. Ahoj  😉