13. júla 2024Jean-Michel Jarre & Brian May: Bridge from the Future

Starmus Festival Opening Concert

12.5.2024

Incheba Open Air, Bratislava

Otvárací koncert vedeckého festivalu Starmus Earth mal tento rok pod taktovkou legendárny hudobný mág Jean-Michel Jarre a jeho špeciálny hosť, Sir Brian May. Podujatie bez nutnosti kúpy vstupenky prilákalo do areálu bratislavskej Incheby viac ako desaťtisíce návštevníkov, medzi ktorými bola aj naša pani prezidentka Zuzana Čaputová či viacerí známi slovenskí herci a osobnosti spoločenského života.

Brány areálu sa otvorili približne o 18tej hodine. Hudobní nadšenci tak pomaly začali zapĺňať priestor, ktorý bol podľa organizátora pripravený na kapacitu 30 000 divákov. Zvyšný dav obsadil priľahlú ulicu, na ktorej musela byť odstavená aj doprava. Táto kulisa mala byť svedkom show, akú naša krajina ešte nevidela. A to sa aj stalo. Show, ktorú tento francúzsky majster synterizátorovej hudby pripravoval 15 rokov, otvoril vesmírny hudobný doprovod, ktorý divákom skracoval chvíle čakania. Jean-Michel Jarre totiž nahral elektromagnetické vlnenie planét slnečnej sústavy a pretavil ho do hudobnej skladby. Planéty našej sústavy sa tak stali predskokanom tejto futuristickej show. 

Na minútu presne, o 21:00 sa začal tento monumentálny koncert, plný laserových efektov, ohňostrojov, dronovej show, všakovakých hudobných nástrojov, veľkolepých svetiel a predovšetkým fantastického zvuku. Tomuto všetkému dotváral bratislavský hrad a most SNP dokonalú kulisu. Jean-Michel Jarre zostavil setlist z jeho najväčších hitov, ale aj nových skladieb, všetkým však pripravil nezabudnuteľný a neopakovateľný šat. Špeciálnymi hosťami boli členovia slovenského filharmonického orchestra a zboru, ktorí si s ním zahrali Dvořákovu New World Symphony, už aj spolu s Brianom Mayom a jeho gitarovými kompozíciami. Jarre a May prepojili dva odlišné hudobné svety a dali dokopy neuveriteľnú hudobnú lahôdku. Myslím, že na svoje si prišli všetci. Ja ako čistokrvný metalhead som si išla oči vyočiť, uši vyušiť a sánka mi počas celého vystúpenia padala až po zem.

Ale čo budem zbytočne plytvať slovami. Celú show si môžete v plnej dĺžke a kvalite pozrieť tu https://www.youtube.com/watch?v=GzjG95rB96Q   

Publikum, tvorené naozaj celou škálou hudobných fanúšikov od malých detí cez rockerov a metalistov až po seniorov. Mne sa táto noc zapísala veľmi hlboko pod kožu a nikdy na tento veľkolepý, magický a neopakovateľný zážitok nezabudnem. Skutočne, tento jedinečný večer bol oslavou vedy, pokroku ale aj umenia a slobody, čo je najmä v dnešnej dobe obrovský odkaz. Ctime si vedu a pokrok, skúsme skĺbiť technológiu a ekológiu a vytvorme spoločne bezpečný svet pre nás a našich potomkov.Foto: Pavel Šimo, Dominika Šimová, Starmus FB, ESET FB, Vivien FB