23. júla 2024

Mik z Archeonic nám řekl pár slov o skupině, i o South of Heaven.

Alan – Ahoj bando. Kdy jste se dozvěděli o tomto festivale?

Mik – Zdar. Pokud budu mluvit za sebe, tak o fesťáku jsem se dozvěděl už před pár lety a to, jak jinak než klasicky přes sociální sítě.

Alan – Když jste se o festu dozvěděli, koukli jste i na předešlé ročníky? Nebo South of Heaven mapujete dýl?

Mik – Popravdě, pokud vidím plakát na nějaký fesťák, tak se mrknu jen na to, kde se koná a kdo tam hraje. Pokud mě zaujme složením kapel, tak se zajímám dál a případně zvažuju jeho návštěvu. O nějakým mapování z mého pohledu tedy mluvit nemůžu. U nás v kapele je takový „maniak“ zpěvák P.T.. Ten fesťáky, kluby a podobný věci zodpovědně sleduje, věnuje tomuto tématu spoustu času a díky tomuto „mapování“, pak máme možnost si zahrát, třeba i na vašem festu.

Alan – Tuto otázku pokládám pokaždé, u každého ročníku, tak ji položím i vám. Už jste hráli někdy v lomu? Co na to říkáte?

Mik – Pokud budu opět mluvit za sebe, já už v lomu hrál. Bylo to někdy v minulém století 😊, s kapelou Scenery a to na fesťáku Brutal Assault, toho času v Konici. Prostředí pro fesťák je myslím hodně důležitá záležitost a lom dodá atmosféře takovéto akce hodně velkou přidanou hodnotu. No už teď se k vám hodně těším.

Alan – Prozraďte nějaké zajímavé místa kde jste si už zahráli koncert, nebo festival. Třeba vlak, letadlo, loď, strž …..?

Mik – Od pasu mě teď napadl velkej fesťák v Rumunsku. Tam byla fůra nejrůznějších kapel z celé Evropy a parádně jsme si to užili. Taky bych rád zmínil koncert na Ukrajině, konkrétně na festivalu: „Black Sea Metal festival“ v Oděse. Jeli jsme tam tenkrát víc jak dva dny vlakem. Pak jsme si hoďku zahráli a zase zpátky domů. Byl to super zážitek, už i proto, že jsme se z pódia dívali rovnou na pláže a hladinu Černého moře. To se člověku hned tak nepoštěstí. Tak to je asi to nejzajímavější, co nás zatím potkalo.

Alan – Od začátku roku 2024 co u vás nového, zajímavého? Album, změna v sestavě atd ….?

Mik – Jelikož nám poslední album „Digital Pain“ vyšlo v temném období Covidu, neměli jsme pořádně možnost album představit široké vrstvě posluchačů. Proto teď věnujeme maximum úsilí právě koncertování a album se snažíme dostat co nejvíce mezi lidi. Na nových skladbách samozřejmě pomalu pracujeme, ale novou desku zatím v blízké budoucnosti neplánujeme. Co se personálních změn týče, tak ty nás, díky bohu, zatím zdaleka obcházejí a myslím, že současná sestava je natolik stabilní, že žádné změny tohoto typu u nás nehrozí.

Alan – Na South of Heaven přivezete co? Myšleno v repertoáru? A nebo i pokud s sebou povezete nějaké překvapení, ven s tím.

Mik – Jak už jsem psal, viz výše, na „South of Heaven“ si přivezeme koncertní program postavený hlavně na nových skladbách z posledního alba. Každopádně nějaké starší skladby zde samozřejmě zazní také. No a pokud si přivezeme nějaké překvapení, tak to bude překvapení a překvapíme vás až přímo na místě. 😊

Alan – Co děláte když nehrajete?

Mik – Žijeme život klasických rockerů v ČR.😊 Chodíme do práce, po práci se věnujeme rodinám, koníčkům, kamarádům … Jednou týdně zkouška, pak pivko a ráno zas práce, po práci ….no však víš. 😊

Alan – Váš kout, vaše domovina – jak se vám tam hraje? A nějakou perličku můžete říci/napsat?

Mik – Za náš kout považujeme celou ČR. Jasně jsme z Mohelnice, ale hrajeme kdekoli, kam nás pozvou. Co se týče opravdu našeho užšího okolí, není to tady až zas taková sláva. Fesťáků je u nás jak šafránu, kluby se pomalu, ale jistě zavírají, nadšení nadšenců se vytrácí … Možná, že jde jen o přechodné období a situace se v budoucnu změní… Ale ruku na srdce, v dnešní digitální době, v době sociálních sítí je pořád těžší a těžší nějaký fesťák/klub provozovat a udržet při životě delší dobu. Tím to před vámi všemi hluboce smekám klobouk. Máte mé uznání, že se do takových nejistých akcí pořád a pořád pouštíte. Tak ať vás neopouští nadšení, síla, chuť a v neposlední řadě hlavně fanoušci. Držím palce a ať se daří dlouhá léta.

Alan – Bylo by něco, co na sebe prásknete, a nikde jinde jste to ještě neřekli, nebo nenapsali?

Mik – Myslím, že my jsme tak ukecaná kapela, že už jsme na sebe vše, co se prásknout dá a může, dávno práskli. 😊

Alan – Na co (nač), nebo na koho se na festivale South of Heaven nejvíce těšíte?

Mik – Na muziku, na lidi, na atmosféru, na pivko. Mě to vždycky přijde, jako když se sejde rodina. Spousta stejně naladěných, spřízněných lidí. Potkáš tady hromadu lidí, který vůbec neznáš, ale máš si s nima dlouhý hodiny o čem povídat. Lidi, kteří mají stejný zájem o muziku, o dění na scéně, … a hlavně o tu super festivalovou nadupanou atmosféru. Prostě … taková obrovská metalová rodina. Kdo to nezažil, nepochopí. A už se zase těším. 😊

Alan – Díky za rozhovor pro nás a pro návštěvníky festivalu South of Heaven. Uvidíme se na pódiu. Se mnou určitě, já jsem ten co to vše uvádí a v čas vás z pódia vyžene kvůli prostoru pro další kapelu.

Mik – Jasně, pořádek musí byt. Nevím, jestli jsem to už říkal, ale už se k vám těším. 😊 A to nejen já, ale i kluci z Archeonicu. Tak že těšíme se na vás a vy se těšte na nás. Metalu, metalovým nadšencům, pořadatelům, fanouškům a fanynkám a skvělé muzice třikrát až čtyřikrát zdar. 😊

Mik&Archeonic


Alan Rohan