Rozhovor 04.03.2023 Anarchia - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Alan Rohan

ANARCHIARozhovor se skupinou AnarchiA, rock-metal Turnov
AnarchiA je česká rock-metalová kapela hlásící se k “hard and heavy” kořenům. Obrazem kapely jsou úderné kytarové riffy a zpěvné melodické texty v rodném jazyce. Kapela byla založena v roce 2015 v Turnově a během svých začátků si prošla mnohými personálními změnami až se postupně dopracovala k současné sestavě. Od počátků do současnosti má kapela za sebou natáčení několika singlů, videoklipů a vydání 2 studiových CD “Soudný den” a “Oheň v duši”. Dále má na kontě především dlouhou řadu koncertů po celé České republice a pravidelně se účastní řady vybraných festivalů, motosrazů a dalších hudebních  akcí po boku předních českých interpretů jako jsou Dymytry, Walda Gang, Alkehol, Harlej, Komunál a spousta dalších. Současnou sestavu kapely AnarchiA tvoří na postu frontmana a kytaristy zakládající člen kapely David Koreček, dále kytarista Jan Kasl, baskytarista Martin Sova a bubeník Daniel Šabatka.

     
 

Alan – Ahoj, představovat se už nemusíte, vše je řečeno v záhlaví. Tak jen pro začátek, poslední album je vydáno v roce 2018. Na dveře by mělo klepat nové album!!


Dave – Ahoj, jak říkáš :D, od posledního CD už uplynula nějaká doba a našim fanouškům bychom jistě měly dopřát v pořadí třetí studiovou desku. Aktuálně je to tedy na pořadu dne a usilovně na tom pracujeme!!! Doufejme, že se co nejdříve všichni dočkáme :D.

Alan – První CD jste vydali rok po svém vzniku, a předpoklad je s jinými členy kapely, tak jak tomu je?


Dave – První album bylo až na bicí nástroje natočeno v původní sestavě. Původní bubeník totiž tenkrát dostal novou práci v Německu a tak s časových důvodů bohužel kapelu nezvládal, takže zhruba rok po založení kapely jsme byli nuceni najít si náhradu.

Alan – Druhé album vydáno v roce 2018, s novou sestavou? Protože Oheň v duši zní jinak nežli Soudný den. A tím nemyslím zvukovou stopáží, ale dech nástrojů.


Dave –  Ano máš pravdu, druhý CD jsme nahrávali v obměněné sestavě s novým basákem a zpěvákem. Původní basák totiž odešel na školu do Prahy a postupně mu na kapelu zbývalo méně a méně času a chtěl se věnovat svému projektu v Praze a původní zpěvák už také dále nechtěl do kapely věnovat 100 procentní energii a čas, tak jsme bohužel museli hledat nový zpěv a basu.

Alan – Vypustíme festivaly, probereme koncerty a spolu-koncerty. Na společných koncertech jste byli tedy s kým – čím? Harlej, Dymytry ..... ?


Dave – Se zmiňovanými kapelami se většinou potkáváme právě spíše v rámci festivalů, motosrazů nebo na nějakém druhu pivních či městských slavností. Co se týká samostatných koncertů, tak jsme v minulosti např. předskakovali Dymytry a Walda Gangu na jejich „Metalovým cirkusu“ nebo jsme odjeli společné podzimní „turné“ s kapelou Doga.

Alan – Na to že hrajete od roku 2015, je o vás docela dost slyšet, a jste i hodně vidět. Kdo vám pomáhá? A neříkejte, že je to ruka osudu a čirá náhoda. Ono tomu většinou tak není. Píle, propagace a …. ?


Dave – Vážně??? Tak to jsi mě potěšil :D. No v našem případě je to z mého pohledu především o tvrdé práci a úsilí celého týmu lidí. Když teď pominu práci na hudebním materiálu, tak se od prvopočátků stará o management kapely a technické zázemí můj táta, což je jistě jedním ze základních pilířů dosavadního fungování kapely. Díky němu jsme úspěšně odjezdili hromady koncertů, díky kterým jsme se, doufejme, alespoň trochu zapsali do povědomí fanoušků a posunuli se směrem vpřed. Takže, když se vrátím k původní otázce, řekl bych toto, že je o nás vidět a slyšet je z velké části díky spoustě koncertů, které jsme vždy se ctí a pokorou odjezdili a snažili se nic neodmítnout. Dále samozřejmě doufáme a naivně věříme, že je to také díky naší muzice, která se dle ohlasů fanouškům líbí. Nebudu zde ani rozvádět, že v dnešní době to samozřejmě nejde bez nějaké té propagace v on-line světě a médiích, takže se snažíme být v této sféře také alespoň trochu aktivní. Teď bychom ještě potřebovali tu pomyslnou kapku štěstí, abychom se mohli posunout o level výše a aby např. v nějakém tvém budoucím rozhovoru psala jiná kapela jméno AnarchiA, jako kapelu, se kterou někde hrála :D.

Alan – Přelom roku 2022/2023 vypouštíte do světa v celku zdařilí videoklip. Je to předzvěst další desky na letošek? Koho jste a proč oslovili právě dotyčného, ohledně natočení klipu Dotek zla?


Dave – 12.12.2022 jsme vypustili klip k novému singlu „Dotek zla“, z našeho pohledu to jistě je taková pomyslná předzvěst k nové desce, nicméně nebudema určitě slibovat jestli to stihneme ještě letos nebo až v příštím roce. Chceme do toho vložit maximální úsilí a péči, abychom fanouškům nadělili plnohodnotnou desku, která bude definovat a vystihovat současnou podobu a ducha kapely AnarchiA!!! Co se týká klipu, který jsme vypustili, tak celé natáčení i následné práce na klipu probíhaly ve spolupráci s Michalem Viečorkem a Woll Design. S Michalem se známe již z předešlé spolupráce a vzájemná kooperace funguje slovy Pepy Vojtka „líp než namazenej stroj“, takže volba byla jasná :D.

Alan – Zůstaneme u tohoto zdařilého klipu. Mini movie vám někdo ušil na míru, nebo jste dumali jak to celé pojmout a natočit tak jak to je natočené?


Dave – Základní námět klipu vzešel ode mě, vymyslel jsem, co by tam tak asi mělo být, jak by měly vypadat hlavní záběry plus nějaké dějové prostřihy, pak jsme to společně s kapelou a Michalem vše probrali a doladili potřebné detaily. Zbývalo najít místo, které by se hodilo pro natočení diskutované scény a děje a „Pekelné doly“ byly poměrně jasná první volba. Celé natáčení probíhalo, dá se říct hladce, a to především díky skvělé přípravě a práci celého týmu lidí. Jmenovitě bych asi vypíchnul Pavla Korečka, který se kompletně postaral o technické zázemí a obsluhu speciálních efektů během celého natáčecího dne, dále skvělého kameramana Dana Momanyho a nakonec Michala Viečorka, který to všechno skvěle koučoval a posléze vdechl klipu život ve střižně.

Alan – Má oblíbená otázka. Vtipné zážitky z natáčení? Přeci jen bylo tam dost kouře a ohně. Tak komu se co vtipného přihodilo?


Dave – No upřímně musím teď hodně přemýšlet, jelikož jsme měli všechno dost poctivě připravené a naplánované, takže nebylo moc času improvizovat nebo vymýšlet nějaký bejkárny :D. Možná bych zde zmínil jenom takovou pikantnost z natáčení, když jsme vymýšlely, jak natočit scénu s podpisem smlouvy krví. Bylo to dost na poslední chvíli a bohužel jsme nenašli žádnou vhodnou náhražku krve, takže se během natáčení skutečně krvácelo. Co se týká kouře a ohňů, kterých během natáčení bylo opravdu hodně, tak jsme upřímně na konci natáčecího dne byli všichni rádi, že jsme to přežili bez nějaké újmy na zdraví jenom s opálenými chlupy :D.

Alan – Až bude album, DVD, nebo cokoliv jiného dáme rozhovor směřovaný k tématu. Teď nás oblažte muzikou a hraním. Kde se všude jaro – léto objevíte?


Dave – Rádi bychom pozvali všechny fanoušky rockové muziky především na TURN-OFF ROCK FEST 2023, který se koná 8.7.2023 v Turnově. Je to celodenní rockový festival, který pořádám společně s tátou a logicky tam kapela AnarchiA nesmí chybět :D. Z dalších koncertů bych pak asi zmínil např. 6.5. Lodě na Labi v Nymburku, 20.5. Mery Motosraz v Předměřicích nad Labem, 26.5. After party po Majálesu v Liberci, 10.6. Narozeniny Českolipské pivotéky v České Lípě nebo 5.8. Rockovou Lipnici 2023 a samozřejmě spousta dalších, které naleznete na našich webových stránkách www.anarchiamusic.cz

Alan – Na kterou akci z jaro – léto se nejvíce těšíte a proč?


Dave – Myslím si, že budu mluvit asi i za kluky, když řeknu, že je to festival v Turnově, o kterém jsem se zmínil před chvílí. Je to festival, řekněme „na domácí půdě“, a vystupovat zde má pro nás samozřejmě určité kouzlo a je zde vždy velmi příjemná atmosféra.

Alan – Dobře, díky za rozhovor, a při natáčení dalšího klipu se možná i uvidíme s Viečorkem.


Dave – Taky díky za rozhovor, bylo to fajn. Tímto zdravíme všechny fanoušky rockový a metalový muziky a děkujeme za podporu, Vaše AnarchiA!!!

Návrat na obsah