rozhovor_2017-10-17_Mignith_Scream - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Kapela Midnight Scream sa už môže radiť ku legendám tuzemskej metalovej scény. Na svojom konte má niekoľko úspešných albumov a tiež aj, ako jedna z mála kapiel úspešne reprezentovala našu krajinu na festivale Wacken Open Air. Po troch rokoch v piatok trinásteho vyšiel zbrusu nový album Dark Blood a tak som bol samozrejme zvedavý na to čo sa za posledné roky udialo v kapele a samozrejme aj na nový album. Moje zvedavé otázky teda nemohol zodpovedať lepšie nikto iný, ako samotný zakladateľ a hnací motor kapely, gitarista Pali Ďuriš.

 
Naposledy sme robili interview pred tromi rokmi po vydaní albumu Flammarion. Taká sporadická otázka na začiatok: Čo sa zmenilo v kapele za tie tri roky?

Pali: No zmenilo sa toho pomerne veľa. Najzásadnejšou zmenou, ktorá nás zastihla počas príprav albumu DarkBlood bolo, keď nás po vzájomnej dohode začiatkom leta 2015 opustil basgitarista Marek Jamber a prešiel natrvalo k Peter Cmorik Band, spevák Jaro Šajgalík sa tiež v tom období pridáva k novovzniknutému hudobnému projektu-kapele Into The Zoid, kde funguje súbežne popri MS, odkiaľ vlastne prichádza v auguste 2015 basgitarová náhrada Martin Kliment, s ním sme dokončili finálne prípravy a aj nahrali nový album, ktorý bol v podstate plánovaný zpočiatku len ako 5.skl. EP. To malo obsahovať 3.vlastné skladby a dve coververzie. Nakoniec však nápadov bolo toľko, že sme to všetko prehodnotili a rozhodli sa vydať plnohodnotné album s 8. vlastnými skladbami. Samozrejme, covery sme si nechali v zálohe, jeden z nich sa už objavil aj na youtube - Annihilator - Alison Hell a v zálohe máme ešte jeden kus, nie úplne dokončený, ale časom na to určite príde a posledná novinka je tiež taký náš bočný projekt ( pomenovaný MotorscreaM) zostavený koncom roka 2016 na počesť Lemmyho Kilmistera, kde hráme pre zábavu staré skladby Motorhead.

Nový album Dark Blood vychádza v týchto dňoch. Boli už zverejnené aj nejaké skladby z albumu, tak prezraď s akými reakciami od fanúšikov si sa stretol ?

Pali: Áno, v predaji je od piatku, 13. októbra 2017, zatiaľ sú ohlasy veľmi dobré, povedal by som, že ak to mám porovnať s Flammarion (2014), tak ten záujem je tu intenzívnejší-väčší , ako to bývalo zvykom. Určite tomu napomáha aj skutočnosť, že CD vychádza pod hlavičkou SMA (Slovak Metal Army), ktorí už časť propagácie zvládali dopredu a my sme im za všetko veľmi vďační. Tak isto sme sa snažili postupne pridávať info o novom albume, skladby na stránky k posluchu, vyšli aj dve oficial audio ukážky na youtube, máme v príprave, vo výrobe videoklip ku skladbe Armorius, ku ktorej nám slovenský text napísal gitarista zo zvolenskej kapelky Mäso - Ľuboš Kubiš, za čo sme mu nesmierne vďační, ešte to bude mať dohru niekde pri bare he he...samozrejme, vždy sú nejaké tie obavy, ako sa to všetko bude hýbať, ako to budú brať fans, ako sa im budú páčiť nové skladby, čo všetko si v nich budú môct nájsť-vziať z toho pre seba...hoci v prvom rade tú muziku robíme pre svoj pocit naplnenia naších predstáv, nejaký ten komerčný-predajný faktor v malom merítku tam samozrejme je, ale akosi  sme naň nemysleli viac ako to bývalo doteraz, nezakladali sme si na tom...záujem tu je, čo nás veľmi teší samozrejme, tak uvidíme teda, všetko ukáže čas.

Hudobná kritika už zverejňuje a aj bude zverejňovať subjektívne názory v podobe recenzií. S akými reakciami si sa stretol na novinku od hudobnej kritiky?

Pali: Zatial ešte nevyšli žiadne recenzie. Boli nejaké kratšie interwiev  a prvá zmienka o novinke, ako o muzike a skladbách bola na web stránke nášho vydavateľstva SMA, kde to bol ako inak veľmi kladný článok, neviem, či to nazvať doslova recenziou...veď koniec koncov, keby sa im to nepáčilo, tak to nevydávajú-neinvestujú do toho pod svojou značkou, takže na nejakú inú odbornú kritiku si ešte počkáme.

Zaujíma ťa názor recenzentov, alebo radšej si vypočuješ názor od fanúšikov?

Pali: Zaujíma ma každý jeden názor, akékoľvek reakcie...pokiaľ je na tom skutočná pravda, beriem to na vedomie a snažím sa z každého názoru si niečo vziať, ak ten názor má skutočne nejakú hodnotu samozrejme, či je už dobrý alebo zlý, u mňa bez výnimky. Robíme muziku, prezentujeme to verejne, tak vlastne ideš tzv. s kožou na trh ako sa povie a určite nebudú padať len samé pozitíva, to sme sa už naučili z minulosti nebyť nejak zvlášť naivní, tiež nemať hneď veľké očakávania. Hlavne si uvedomovať potrebu stále na sebe makať, aj ako celok-kapela, aj ako jednotlivci-muzikanti, pokiaľ to chceme udržať na nejakej úrovni, čo sa mne osobne s tým makaním-cvičením na gitare posledné roky už moc nedarí he he...neviem, či som sa mal priznať,..skutočne už necvičím ani prd, hrám len na skúškach  a koncertoch, hádam to nejak veľmi nek.rvím ha ha.

Poďme k novému albumu. Čo ťa ovplyvňovalo či inšpirovalo pri jeho skladaní?

Pali: Tak autorsky tu nie som jediný člen, čo skladá muziku, výnimkou boli v minulosti dva albumy - The Stor Is Just Comming a Shadowplay, kde som drvivú časť muziky-nápadov skladal sám...teraz tu má veľký podiel aj druhý gitarista Michal Černák a znovu ako aj na Flammarion, nejaké gitarové nápady priniesol aj bicmen Renato Sanda. V podstate teraz si tu každý člen následne dorobí vlastnú linku do skladby, ktoré sa ešte postupne spoločne aranžujú. Texty a spevové linky-melodie už tiež patria tradične-výhradne len spevákovi Jarovi Šajgalíkovi. Máme to v celku podelené, ale nakoniec je spolupráca všetkých na konečnej-finálnej podobe. Inšpirácií je mnoho zo všemožných strán života, je tam história, fantasy, vlastné predstavy-prežitky, skúsenosti zo života...sú to aj nálady, neviem to nejak dobre definovať, že fakt čo-ako konkrétne, proste ťa kopne múza a ideš, niekedy urobíš v krátkom čase nápady aj na dve tri skladby, ak fungujú aj s odstupom času, tak idem na to a dám dokopy song, inokedy sa môžeš snažiť, cielene to väčšinou nevydá, že teraz si  sadnem a idem urobiť skladbu...dá sa možno aj tak, ale aspoň u mňa to tak nikdy nefungovalo.

Jeho názov je pomerne temný. Prečo práve Dark Blood? Mali ste aj inú variantu názvu?

Pali: Nemali, v podstate už pri prvých veciach ktoré sme zložili na novinku sme vedeli, že to bude všetko trochu inde, viac ponuré-temnejšie tématicky, hlavne aj titulná skladba Dark Blood má taký námet aj text, proste to vychádzalo z tých skladieb, ako by sa v nás nejako zhromažďovala tá temná krv pri ich tvorbe he he, tak som navrhol názov a ujalo sa to, hlavne cover to potom už dorazil, pár ľudí si myslelo, že je to nejaká maľba, alebo niečo podobné...je to v podstate upravené foto skutočnej krvi, mojej vlastnej krvi...kto si kúpi to CD tak zistí pointu.

Predstav nám tématiku jednotlivých skladieb bližšie?

Pali:  Môžem, ale budem stručný. Tak titulná aj úvodná vec DarkBlood je vlastne...no jednoducho povedané človek Vs. príroda - harmónia aj chaos-veľakrát zbytočné devastovanie-neúcta nás ľudí voči nej a tak...Born In Bitterness - rýchly thrashový nášup s textom o ľudskej zatrpknutosti, o vplyvoch prostredia-spoločnosti, v ktorom ľudia žijú...The Ma´at je taká naša odpoveď na MercyfulFate štýl,  stredné tempá,  gitarové vyhrávky...egyptská tématika o božstve spravodlivosti, pravdy a harmónii s vesmírom, samozrejme je tam veľa metafor v texte, ďalšia vec je pomerne tiež rýchla skladba Lesson Learned s textom o človeku, ktorý sa chce nejako zmeniť v správaní, v živote ale, stále nakoniec ide len tým svojím zabehnutým smerom, neženie sa.  Pomalá trochu B.Sabatovská vec Giant je o ľudskej obmedzenosti a predsudkoch, je to stvárnené prirovnanie, akoby rozprávka o Obrovi a zlomyseľných ľuďoch ... Hanged God je pomalá, ale klasicky metalová balada, kde sa to v polke skladby pekne rozbalí do drajvu o nechcení pravdy v texte o ľahostajnosti ju vysloviť a bojovať zaňu...Armorius je taká naša "radiovka", motorkárska hymna by som povedal he he, melodická heavymetalová záležitosť s textom o motorkách a pocite, ktorý asi úplne dokonale pochopia len tí "obrnenci" na dvoch kolesách...a posledný rýchly thrashový zásek na albume je  Palindrome, tex je v podstate o osamelosti-starnutí a o spomienkach. Tak snáď na priblíženie to bude stačiť, koniec koncov, texty sú v booklete, tak si možno každý bude mať možnosť utvoriť svoj obraz.

Po jeho vydaní plánujete aj nejaké koncerty, resp. mini turné?

Pali: Áno, pár koncertov pod záštitou V.I.P Metal Comcerts tu je v pláne, najbližše konkrétne 21.10. Martin - Rock Pub á 27.10 Banská Bystrica - Tartaros Klub, pomedzi to ešte niečo môže prísť (25.11. Handlová RockChopper club) a v decembri 22. tradičný koncert doma vo Veľkom Krtíši, kde by sme radi oficiálne krstili náš album...

Na hudobnej scéne si už dlhú dobu. Ako vnímaš dnešnú domácu scénu? Je lepšia v súčasnosti, alebo bola lepšia v minulosti? Poprípade spomeň pozitíva a negatíva.

Pali: Myslím, že sa stále niečo deje, pomerne sa aj dosť veľa koncertuje, stále sú tu kapely, ktoré sa snažia hrať naživo-koncertovať, tak oproti minulosti zrejme posun k lepšiemu. Ešte na tých niektorých festivaloch by sa mohla viac prezentovať širšia domáca scéna, ale sem tam sa aj tu v tomto smere niečo pohne, takže myslím, že šance sú. Je aj viac možností, aj viac ľudí tzv. od fachu-médií-vydavateľstiev , ochotnejších pre túto scénu niečo urobiť, podporiť  naše SK kapely...sú dostupnejšie informácie-technika, vybavenie a tak. Kluby sú v celku fajn vyriešené a je ich celkom dosť po sk, kde sa dá hrať live, takže určite to nejak nezaspalo oproti minulosti, hoci nejaké ustrnulé-prechodné obdobia vždy boli, ale potom následovala zasa nejaká činnosť, myslím, že rocková/metalová scéna funguje a stále sa tu niečo deje vo všetkých štýloch...bolo už aj horšie ;)

Tak ako mnoho kapiel aj vy ste vydali novinku pod hlavičkou nového vydavateľstva SMA. Ako si s novým vydavateľom spokojný?

Pali: Tak bola to vzájomná dohoda, vyhovovali nám spoločné veci-požiadavky, tak sme to "upiekli" s SMA. Zatiaľ sme sa na všetkom v pohode dohodli, vieme kam a ako to chceme tlačiť všetko, tak uvidíme časom, aké budú výsledky. Juro Haríň je zodpovedný týpek, vie čo a ako, nie je to na metalovom poli žiaden nováčik a celý jeho tým v SMA sú fajn ľudia, vybral si veľmi dobre, tak myslím, že bude naša spolupráca vo všetko fungovať.

Vďaka za tvoj čas na moje otázky a na záver máš ešte niečo na srdci čo by si rád fanúšikom odkázal?

Pali: Aj tebe vďaka Michal za priestor a rozhovor a odkaz pre fans...tak ako inak teraz môžem, také klišé proste he he - kúpte si náš nový album "Dark Blood" a príďte na koncerty, podporujte domácu metalovú scénu...a žite!... robte si radosť a opatrujte sa priatelia! Ďakujem všetkým!

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 17.10.2017
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky