rozhovor_2016-02-18_Welicoruss - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
WelicoRuss. Kapela o ktorej sa v poslednej dobe mnoho hovorí a získava si mnoho fanúšikov. Keďže sa blížia dva slovenské koncerty tejto kapely pripravila som si pre nich moje zvedavé otázky.  V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať nielen o nadchádzajúcich koncertoch, ale aj o symbolike nového albumu.


1, Prvá a najdôležitejšia otázka – čo je Vašou inšpiráciou pri tvorení Vašej hudby? Čo Vás fascinuje a oslovuje, keď tvoríte?

Inspiraci můžeme najít v absolutně různorodých věcech. Například, mě kdysi umřel dědeček a on byl jak pro mě, tak i pro celou moji rodinu velice váženou osobou, a já pod vlivem všech těch pocitů, jsem bez zbytečného přemýšlení za jeden den složil skladbu Fly, kterou můžete najít na našem albu Wintermoon Symphony. Další příklad – když vydali hru Skyrim a ja (stejně jak mnozí z nás) jsem jí hrál celkem hodně, jeji virtuální svět mě natolik ohromil, a následně vznikla skladba Sons Of The North. Ale hlavně čerpám nápady z filosofie, mého vnitřního pohledu na svět – moje myšlenky, cítění světa a přírody. Moje hudba – to je především koncentrace mého vnitřního pohledu na svět.

2, Na covery nového albumu „Az Esm“ je zvláštny symbolický obraz. Čo tento obraz symbolizuje?

O čem je vlastně album Az Esm, je strašně těžké popsat slovy nebo obrazně, tak jsem dlouho na tuto otázku nemohl odpovědět. Potom mi pomohla s tímto složitým úkolem moje žena (stejně tak je to i stylistka naší kapely, maskérka a kostymérka) Anastasia Kriger, která to vysvětlila celkem lakonicky v podobě textu pro úvodní píseň, kde vše vlastně vysvětlila, a co je nejdůležítější, tak namalovala také obraz, který jsem hned bez přemýšlení schválil. Az Esm – to je vnitřní duchovní podstata člověka, jeho nejvyšší bod,a esence a to co bylo a bude vždy. Tato esence se neustále znovu rodí, a vyvíjí se ze stavu zvířete do stavu božského, a přesně to je znázorněno na obale desky – tři stádia vývoje a energie, kterou živí. To je klíčové a velice důležité téma tohoto alba. Ja doposud věřím, že hudba dokáže měnit a rozvíjet svědomí lidí, a deska Az Esm, je pouze malý příklad toho.
 
3, Prečo sa Váš nový album volá práve „Az Esm“ teda „Ja som“?

Na tuhle otázku jsem již odpověděl v předešlé otázce. Az Esm je nejvyšší stupeň uvědomění, kdy si člověk uvědomí jeho božskou podstatu. Když tento moment nastane, člověk začíná mnohem jasněji vnímat tento svět a uvědomovat si podstatu věcí, že vše je mnohem složitější a zároveň jednodušší v tomto světě

4, Vo vašom novom videoklipe ku piesni „Az Esm“ je dievčatko sediace na vysokej stoličke, ku ktorému bytosti pod ním vzhliadajú. Čo to symbolizuje?

Když jsem přemýšlel o natáčení nového klipu Az Esm – jako bych chtěl poukázat na toto téma – v hlavě se mi začali hned promítat obrazy, které jsme postupem času zrealizovali. Při tom jsme toto téma prozkoumávali z opačné strany, což bylo na druhou stranu velice zajímavé.

Děvče na vysoké židli symbolizuje avatar naší planety – nejvyšší božskou esenci, která hlídá naší planetu, a vede jí k pokroku. Je to trochu divná interpretace avatara (nebo-li Boha) v podobě malé bezmocné holky, ale tím to je o to zajímavější. Při tom, když sedí na vysoké židli, jakoby řídí dav lidí se zavřenýma očima a zalepenými rty, který se hemží pod ní. Zde se objevují vysoké esence bezforemní formy s maskami na obličeji, kteří symbolizují mimozemské esence, a chtějí holčičku jakoby vzít s sebou do jiných světů, říkajíc při tom, že tam nemá co dělat, tento svět je potopen v hříchu a tak dále.Dívka, ale i přesto zůstává na místě, otevírá při tom truhličku, odkud vyndavá zlatý prach a sype ho na dav dole. Poté co na lid dole dopadá zlatý prach, dav je tím ozářen a holčičce se otvírají oči a rozlepují ústa. No prostě takový nápad

5, Aké bolo nátáčanie tohto klipu? Myslím, že pri natáčaní si človek môže užiť mimo driny aj veľa zábavy. Spomínate si na nejaký úsmevný alebo naopak hrozný zážitok?

Ano, nátačení videoklipu je vždy zajímavé, je to zábava a seznámíš se s množstvím nových lidí. Az Esm jsme natáčeli ve velkém koncertním sále v Novosibirsku, Tak se sešli okolnosti ale natáčeli jsme přes noc, protože přes den byl koncertní sál v provozu. Natáčení trvalo š dny a za tuto dobu jsme byli schopni natočit velké množství materiálu. Zůčastnilo se natáčení cca 50-60 lidí (muzikantů, tanečníků atd.) Nejvíce zabavné bylo sledovat holčičku (to je dcera naší známé, která je velkou fanynkou naší kapely, stejně jako její dcera) a lidi na berlích (mimozemšťany). V sále byla velká zima a to bylo celkem obtížné pro lidé v komparzu, kteří po dobu skoro celého natáčení museli být skoro nazí. Velmi zajímavý byl experiment s fluorescenčním make-upem. Tenhle nápad mi hned přišel hodně zajímavý ale v provozu velmi složitě realizovatelný, protože k tomu bylo potřeba mnoho fluorescenčních velice výkonných žárovek a ty bylo velmi obtížné někde sehnat. Co se týče montáže a postprodukce klipu – trvala přibližně 2 roky, protože mě podvedli hodně lidé, kterým jsem důvěřoval. Potom později v létě 2015 jsem se rozhodl odevzdat práci k dokončení jinému studiu a výsledek můžete shlédnout už teď.

6, Kedy začali vznikať úplne prvé nápady k vytvoreniu vašeho nového albumu a ako to šlo počas tvorenia a nahrávania albumu?

Nápady pro album Az Esm začali vznikat ještě v roce 2009, po tom co vyšlo album Wintermoon Symphony, nápadů bylo dost, a všechny byli dosti různorodé. Proto některé z nich jsem si nechával do budoucna, abych z nich poté vytvořil nový koncept, a druhá část songů šla na CD Apeiron. Album jsme skládali strašně dlouho, a všechny songy byly několikrát předělávány, protože na jejich vytvoření přiložilo dílo několik muzikantů, všechny obecné nápady byli nakonec vytvořeny mnou. Kromě toho jsme měli problémy se sestavou, a to bylo taky důvodem proč jsme tak dlouho nemohli vydat album. Nahrávání začalo ještě v Novosibirsku, ale poté jsme vše nenahrávali v Praze s novými muzikanty. Mix a mastering dělal Alexey ze studia DRYGVA v Bělorusku a jsme strašně spokojeni s výsledkem. Dostali jsme skutečně skvělý a čistý zvuk, celý orchestr a nástroje jsou slyšet a to bylo pro nás velmi důležité!

7, Veľmi ma zaujal dizajn Vašeho bookletu, ktorý je podľa môjho názoru skutočne prepracovaný. Ako ste spokojní s dizajnom bookletu a albumu celkovo vy?

Jsem strašně spokojen se vším. 5 let, které jsem věnoval na vytvoření tohoto alba se vyplatily, vložili jsme do něj celé tělo i duši a také všechnu sílu. Na celou tvorbu jsem striktně dohlížel, každý element se dovedl do dokonalosti. Počítám do toho i design, na rozpracování jehož jsme požádali MAYHEM design studie v Saint-Petěrburgu (Rusko) a myslím si, že úplně přesně vystihli podstatu celého alba.

8, Keď porovnáte vaše albumy „Wintermoon Symphony“ a „Az Esm“, kde vydíte vy, ako hudobníci a tvorcovia, hlavný rozdiel?

Hlavní rozdíl v různorodosti, podání, propracování aranží, vokálu. Az Esm je na rozdíl od Winter Moon Symphony velmi zralá a podle mého názoru profesionálně odvedená práce. Každý element je na správném místě a skvěle sedí. Nad aranží jsme dlouho přemýšleli a vyčišťovali i zbytečné noty či zvuky.

9, Čo vás ako kapelu drží pohromade? Ako sa vám spolu skúša a koncertuje?

Nás všechny drží pohromadě touha po tvoření hudby, vytváření něčeho nového a pak to předvádět společně na koncertech. Kromě toho rádi spolu trávíme čas, paříme a bavíme se.

10, O živote úspešných hudobníkov asi každý čo-to počul. Čo je podľa vás na takom živote najlepšie a čo najnáročnejšie?

Nejlepší ze života hudebníka – vytváření nových songů a následné hraní na koncertech, a poté dostávat feedback od fanoušků, kteří rozdělují tvůj názor a tvoji vkus. Taky máme velmi rádi ten pocit z jízdy na koncerty, tour v mnoha evropských městech a zemích, potkávat a seznamovat se s novými lidmi.. Všechno toto je velmi zajímavé a skvělé. To nejhorší? Asi to, že když odjíždíme na tour, musíme nechávat svoje milované a rodinu na dlouho dobu samotnou. Abych se přestěhoval do Prahy, byl jsem nucen opustit svoje rodiče v Novosibirsku a setkáváme se s nimi velmi málo.

11, Texty vašich piesní na novom albume sú dosť komplexné a zaujímavé. Je v nich isté posolstvo, ktoré by ste chceli, aby svet počul?

Ano texty to je velmi důležitá část alba, a je to taky jeden z bodů, čím se liší Az Esm od ostatních našich desek. V minulosti jsem vůbec neřešil texty, a nechával je velmi jednoduchými. Na albu Az Esm jsme hodně přemýšleli nad tím, o čem vlastně ty texty budou, a myslím, že se to vyplatilo. Ve vytvoření textů mi strašně pomohla moje žena Anastasia Kriger, která napsala právě většinu textů a ja jsem je pak jen odsouhlasil.

12, Čo by ste chceli, aby vaši fanušíkovia cítili a vnímali pri počúvaní vašej hudby?

Ja bych strašně chtěl, aby naši fanoušci opravdu pociťovali tu transcendenční atmosféru, kterou jsme se snažili předat v našem albu, ponořili se do ní a pocítili tu barevnost celého obklopujícího světa. Všechny, kteří sledují váš webzine chceme srdečně pozvat a pocítit tu atmosféru jak se říká „naživo“ na naše dva slovenské koncerty -19.2. v Martině v klubu Kozel a 20.2 v Banské Bystrice v klubu Tartaros.

Ďakujeme!

Pridal: Andrea Boksová
Pridané: 18.02.2016
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky