rozhovor_2016-01-23_Signum_Regis - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

Tuzemská hudobná scéna posledné roky mimoriadne prekvapuje. Hlavne čo sa týka mladých kapiel dávajú do svojich počinov veľa profesionality. To je aj prípad melodickej metalovej kapely Signum Regis, ktorá na sklonku minulého roku vydala v tichosti svoj štvrtý album. Po jeho vypočutí som ostal príjemne prekvapený a tak som si pripravil niekoľko otázok na ktoré odpovedal spevák Mayo Petranin.Signum Regis je na tuzemskej scéne pomerne mladá kapela. Stál si pri zrode kapely tak prezraď ako dnes spomínaš na jej začiatky?

SIGNUM REGIS ako meno, figuruje na hudobnej scéne už od roku 2007. Vtedy ešte skôr v podobe akéhosi projektu s hosťujúcim spevákom (Goran Edman ex-Yngwie Malmsteen).

Transformácia do plnohodnotnej a fungujúcej kapely nastala niekedy v roku 2013 po vydaní albumu Exodus, ktorého som bol súčasťou aj ja. Takže svojím spôsobom sa dá povedať, že som stal u zrodu aktívnej a súčasnej podoby kapely.

Keďže sa nejedná o veľmi vzdialenú minulosť mám spomienky na to stále v živej pamäti.
Na jednej strane mi pozvanie byť plnohodnotným členom imponovalo, na druhej strane som vedel, že budem čeliť porovnávaniu s ďaleko zvučnejšími spevákmi svetového ranku.

Nakoniec si myslím, že to dopadlo dobre a nielen kapela, ale hlavne fanúšikovia SIGNUM REGIS ma prijali.

Ktorí hudobníci resp. kapely boli vaše vzory?

Táto otázka je tak široká, že by sme pri nej mohli stráviť hodiny a hodiny, a aj tak by sme nevymenovali všetkých. Vždy by sa v tom nekonečnom množstve zoskupení a mien našiel niekto na koho sme zabudli :-).

Za mňa osobne, čoby speváka ako inšpirácia poslúžili veľké hlasy rockovej a metalovej scény: Ronnie James Dio, David Coverdale, Bruce Dickinson, King Diamond. Zo súčasných spevákov môžem spomenúť mená: Jorn Lande, Russell Allen, Hansi Kursch.

Vždy som inklinoval k melodickým kapelám so silnými, dominantnými hlasmi.  
Medzi moje najobľúbenejšie patrili a stále patria napr. IRON MAIDEN, ICED EARTH, BLIND GUARDIAN, KING DIAMOND, DREAM THEATER, YNGWIE MALMSTEEN, IMPELLITTERI. Posledný dvaja interpreti sú asi  inšpiráciou i pre kapelu.

Koncom minulého roku ste vydali svoj štvrtý album. Album je na veľmi vysokej úrovni či už po grafickej, ale aj po hudobnej stránke. Toľko môj subjektívny názor, ale ako si s ním spokojný ty?

Nové počiny kapiel/umelcov sú tak trochu „zapeklitá“ záležitosť. Stovky muzikantov ti v rozhovoroch prezradia, že je to najlepšie čo z nich v danom období vypadlo, to najúžasnejšie čo stvorili. A keď s nimi robíš rozhovor, za povedzme rok - dva povedia, áno na predošlom albume sme urobili pár prešľapov, dostali sa tam skladby, ktoré by sme tam dnes nedali, ale ten ďalší album bude fakt to najlepšie čo sme kedy dali dohromady! Takže vyjadriť sa na margo nového, čerstvého materiálu chce vždy trochu času na usadenie, roztriedenie dojmov a pocitov z nahrávky. Novinku sme tvorili takmer trištvrte roka, od prípravných fáz skladania, písania materiálu, cez samotné nahrávanie až po proces mixu a mastering a grafické spracovanie. A poviem ti, že to nebol jednoduchý proces. Museli sme pristupiť na mnoho kompromisov a úprav. Mastering prebiehal vo švédsku u svetoznámeho Jensa Bogrena (OPETH, KATATONIA, SOILWORK, JAMES LABRIE atď.).Nakoniec sa nám podarilo dosiahnuť očakávaný výsledok. Niekoľkokrát sa muselo zapracovať na výslednom zvuku, ale stálo to za to, a za novinkou absolútne stojím!

S akými ohlasmi ste sa stretli od hudobnej kritiky a ako naň reagovali fanúšikovia?

Album v prevažnej väčšine recenzii bodoval dosť vysoko, až som bol milo prekvapený, že mnohé európske média nás oznámkovali vyššie ako etablované, ďaleko známejšie spolky. Samozrejme našli sa aj tvrdšie, kritickejšie hodnotenia, ale tých bolo len pár.

Pri komponovaní ste sa na ňom podieľali všetci alebo je celá jeho idea je záležitosť niektorých členov?

Kompozičnú a textovú stránku má na starosti náš kapelník Ronnie, keďže kapela je jeho dieťa. Následný aranžérsky a realizačný proces už prebieha s prispením všetkých členov. Každý  má možnosť a priestor sa realizovať a pokiaľ sú jeho doplnenia prínosné pre lepší výsledok, prečo ich nepoužiť?

Čím sa inšpiruješ pri písaní textov?

Ako som vyššie spomenul, hlavným tvorcom textov je Ronnie, predtým to bol Ronnieho brat Tommy. Takže lyrická stránka celého konceptu leží v na ich ramenách.

V textoch sa snažíme vymaniť zo zavedeného metalového klišé, preniesť do našej tvorby niečo neštandardné, nie tak úplne pre metal typické.

Mnohí nás radia do škatuľky „christian metal“, čo však neznamená, že v každej skladbe, kompozícii musíme nevyhnutne ospevovať Krista. Reflektujem skôr širšie, univerzálne odkazy, posolstvá. Samozrejme mnohé inšpirácie pre texty  čerpáme z histórie,  Biblie, či už z Nového alebo Starého zákona, ale aj zo správ, alebo z klasickej poézie.

Každá skladba má svoju vlastnú myšlienku a atmosféru. Predstav album po jeho lyrickej stránke.

Novinka narozdiel od predchádzajúceho počinu Exodus, nie je koncepčný album v pravom zmysle slova. Je tam určitá jednotiaca myšlienka; hľadania pravdy, ale každá skladba rozpráva svoj vlastný príbeh.

Lost and Found
je o hľadaní a nachádzaní pravých hodnôt, o domove.
The Secret Of The Sea - epický song, vychádzajúci z starej básne.
The Voice In The Wilderness
príbeh Jána Krstiteľa a jeho svedectvo o veciach budúcich.
Prophet of Doom
je taká parafráza na tému, ak sa vám nepáči správa, neviňte za ňu posla.
The Magi
príbeh o putovaní a odkaze Troch mudrcov z východu.
Quitters Never Win
o sile a výdrži, pretože iba tým, ktorí bojujú, idú za cieľom, bude dopriate víťazstvo. Tí čo sa prestanú v živote snažiť, nebude dané vychutnať si odmeny.
Tempter Of Evil
ďalší biblický príbeh, tentokrát na tému pokúšania Krista v púšti diablom.
When Freedom Fails
reakcia na súčasný stav sveta; prenasledovanie, kontrola ľudí, strata slobody. Je to trochu netypický textový koncept vymykajúci sa bežným témam SIGNUM REGIS.
The Kingdom Of Heaven
Kráľovstvo nebeské, k tomu netreba nič viac dodávať :-)
Bells are Tolling
určité zhrnutie toho o čom je celý album; nádej, sila, svetlo.
Tento text je mnohoznačný. Každý si ho môže vysvetliť po svojom.

Album určite nezostal len na tuzemskom trhu a kapela má určite ambície získať si priazeň vo väčšom okruhu. Plánujete aj nejaké turné či už ako predkapela alebo klubové mini turné?

Vzhľadom na to, a tiež vďaka tomu, že máme švédskeho vydavateľa, album a skupina je v určitých kruhoch vo svete celkom známa.

Radi by sme náš nový album čo najviac podporili živými vystúpeniami. Máme na tento rok potvrdených niekoľko koncertov v zahraničí (Nemecko, Holandsko, Česká Republika). Miniturné s nejakou väčšou kapelou je v plane už minimálne 2 roky, zatiaľ to ale ostáva v teoretickej rovine.
Plánujeme aj nejaké vizuálne stvárnenia našich skladieb prostredníctvom videoklipov.

V najbližších dňoch uzrie svetlo sveta nové video k skladbe Quitters Never Win, ktoré ukáže inú, trocha odľahčenejšiu tvár kapely.

Chystáme vydanie našej novinky i na vinyle a mnoho ďalších...prekvapení :-)

Ako spevák musíš dbať na svoj hlas. Počas koncertov je to pomerne náročné tak nám prezraď ako sa udržuješ v kondícii prípadne aké rituály máš pred koncertom?

Priznám sa, že nie som úplný ideál starostlivosti o hlas :-). Ale snažím sa dodržiavať akú-takú hlasovú hygienu, hlavne keď máme viacero vystúpení po sebe: dostatok spánku, príjem tekutín, obmedziť alkohol, a vokálna rozcvička pred každým vystúpením. Pôsobí to dosť komicky keď polhodinu “hmmkáš“ a rôzne “lalákaš“, ale mne to pomáha.

Okrem muziky máš aj nejaké iné záľuby? Čomu sa rád venuješ vo svojom voľnom čase?

Hudba vypĺňa väčšiu časť môjho dňa, ale nedá sa venovať iba tomu, že?

Rád si zašportujem, v lete cyklistika, plávanie, hory. V zime lyžovanie. Medzitým posilňovňa.
Keďže teraz nežijem na Slovensku a nie som ani pracovne viazaný mám viac času na svoje záľuby ako varenie a čítanie.

A samozrejme sa venujem svojej rodine ako sa len dá.

Koniec minulého roku nás opustil Lemmy Kilmister a začiatok nového roka odišla ďalšia ikona David Bowie. Ako teba zasiahli úmrtia týchto muzikantov?

Obaja boli veľké hudobné osobnosti, síce každý z trochu iného súdka, ale dopad ich tvorby na ľudí bol obrovský. Je to nepredstaviteľná strata. Obaja títo páni ešte mohli dať svetu kopec skvelej muziky, priniesť ešte viac zábavy i nejakých tých pikantností a historiek.

Obaly albumov Motörhead ma fascinovali už ako dieťa. Pamätám si ako som sa snažil prekresliť onú povestnú motorovú hlavu na obaly zošitov. V svojej zbierke mám mnoho ich Cds.

Ďakujem za tvoj čas venovaný mojim otázkam. Máš na záver ešte niečo na srdci čo by si rád odkázal fanúšikom?

Ďakujem za mediálny priestor. Prajem všetkým fanúšikom aby v sebe našli chuť a prostriedky na podporu svojich obľúbených kapiel, aby navštevovali koncerty a nezabudli sa dobre a hlasno baviť.

Stay heavy!

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 23.01.2016
Foto: Michal Roháč

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky