rozhovor_2015-10-07_Gazdasgrind - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

Banskobystričania Gazdasgrind bola známa svojim hudobným štýlom široko-ďaleko. Avšak nastali zmeny a novinka „gazdov“ je tentoraz niekde inde. Zmena štýlu po niekoľkých zmenách je pochopiteľná a nový členovia priniesli do kapely čerstvý vzduch. Toľko moje konštatovanie a na šéfa gazdovcov som si pripravil otázky. A tak Gazda Jozef Vám už prezradí viac o novinke, ale aj o pripravovanej Gazdovskej veselici.Nový album uzrel svetlo sveta. Trochu to trvalo pokiaľ dostal podobu cd. V čom bol problém?

No problém bol v tom, že sa nám nepodarilo zohnať regulárneho vydavateľa ktorý by nám toto naše dielko vydal na fyzických nosičoch. Potom prišla ponuka na spoluprácu na fyzickom vydaní od Miríka RC TARTAROS, OZ URPÍN ktorý toto samo vydanie  podporili. Takže to viazlo na financiách, keďže sme chudobníci haha a výroba vydanie takéhoto nosiča nestojí 5 korún. Dosť sme vrazili do nahrávania a ťažko sa to všetko ťahá z vlastného vrecka a vrecka zopár malých sponzorov.

V jeho digitálnej podobe bol už dlhšiu dobu. Prečo ste sa rozhodoli pre takúto novodobú formu?

Tak ak mám pravdu povedať doba si nevyberá a treba využívať možnosti aké nám dáva. Táto digitálna forma je dobrá aj na účel prezentácie a propagácie diel ktoré kapely vydávajú a môže sa to ľahšie dostať do sveta, keďže oficiálna distribúcia samo vydania fyzického nosiča  je viac menej nereálna a koho to zaujme môže si zaobstarať fyzický nosič a nebodaj ak by sa nám nepodarilo zohnať financie na fyzický nosič, tak by to bolo vonku aspoň nejako.

Aký úspech zatiaľ zaznamenal?

Neviem presne kam si smeroval túto otázku tak odpoviem obšírnejšie. Myslím, celkovo ohlasy čo som/sme dostali a počuli boli viac pozitívne. Boli aj negatívne hlavne od niektorých skalných fans a to kvôli zmene štýlu a smerovaniu kapely, ale to je pri takýchto zmenách bežná vec.  Bude toho určite viac, lebo sa stále pracuje na propagácii. Pribudnú aj nejaké recenzie, ktoré recenzenti ktorých sme oslovili nechceli recenzovať len elektroformu tak sa čakalo na nosič. Pozitívne ohlasy  určite potešia  v dnešnej dobe, kde sa kapely a ich muzika ráta na kvantá.  Je to čistý Undergound tak nemyslím, že by bola poslucháčska základňa obrovská, ale aj to málo čo sa nájde je super, keď vieš, že to čo robíš pre vlastné potešenie poteší aj niekoho iného.  Čo sa týka elektroformy priznám že sme na tom žiadny majland nezarobili. Ak sa to ľudom páči tak radšej počkajú kým si to môžu stiahnuť ako by za to platili, alebo si to vypočujú priamo tam, keď je to prístupné. Veď vieme aká je doba.  CD nie je ešte tak dlho vonku aby sa po ňom zaprášilo, ale záujem je aj keď nie obrovský. UG kapely to majú ťažké v dnešnej dobe aj preto, že ich valcuje mainstream, ktorý má veľa lóve a s tým spojenú reklamu propagáciu atd . Ľudia radšej mainstream poväčšine.

V kapele boli aj isté zmeny v zostave. Povedz nám čo boli príčiny na zmeny a predstav aj nových členov.

Odišli  Pajko (Vokály) a Motaj (Gitara). Prišli Falusoid (Vokály) a Kubo (Gitara). S Pajkom sme si nejako prestali rozumieť po ľudskej, ale aj hudobnej stránke, tak sme sa spolu rozišli. Konkrétne dôvody nechcem veľmi rozmazávať verejne, už je to uzavretá kapitola. Poviem, len to, že sme našli spoločne znovu spoločnú reč a objaví sa a zabliaka nám aj na krste CD Zlo na Gazdovskej Veselici 16 v B. Bystrici 17.10.2015. Tak isto si tam s nami zahrá aj Motaj, ktorý sa možno dočasne, možno trvalo rozhodol odísť od aktívneho hrania v kapelách (odišiel aj z kapely ABSTRACT),  že potrebuje oddych od muziky. Po 19-tich rokoch (v Abstracte) a po 17 (-6 prestávka u nás) aktívnej činnosti v dvoch kapelách sa mu ani nečudujem. Niekedy to príde, že už to človeka prestane baviť. Falusoida poznám, dlhšiu dobu. Pôsobí v Revúckych kapelách PSEUDOSAPIENS a BLOODY REDEMPTION. Vedel som o jeho kvalitách tak, keď nastali problémy som ho oslovil či by to nechcel s nami skúsiť. Dal sa na to nahovoriť a po pol roku čo je s nami to myslím funguje výborne. Kubko je neznáma osoba na UG scéne. Pred pôsobením u nás sa až na nejaké malé výnimky neangažoval v žiadnej kapele a pred hraním s nami absolvoval len jeden koncert. Je to šikovný gitarista. Poznáme sa už roky, je to náš kamoš, takže dieru po Motajovi nebolo až také zložité zapchať.

Po hudobnej stránke ste sa tiež posunuli trochu iným smerom. Prečo?

Prišlo to, tak nejako samovoľne v r. 2010 po odchode gitaristu Froda , vydaní Gazdovskej Veselice a následnom odchode speváka Gazdu Boba (Bol najväčší srandista) Ostali sme, len z jednou motajovou gitarou na dlhší čas a spolu sním sme robili my dvaja nové veci ktoré toho už s Grindom nemali veľa spoločné a vyšiel s toho viac menej Death Metal aj keď Death Metal bolo počuť v našej tvorbe vždy tu je to už v väčšej časti, len o ňom a keď sme pred troma rokmi sme prijali medzi seba mladíka gitaristu nazývaného Martinus a to sa v kapele tiež prejavilo, lebo on je skoro čistý Death Metalista. Samozrejme ešte sme sa aj podladili z Éčka na Béčko čo dáva tej zmene ešte väčší ráz.

Recenzie určite sleduješ. S akými reakciami si sa na „Zlo“ stretol doteraz?

Ako som už vyššie spomenul ešte ich veľa nebolo, lebo stále sa pracuje na propagácii s recenzentmi, časopismi, webmi. Určite toho bude viac, ale treba na to trochu času, kým sa to vyplaví na povrch zemský a internetový. Tie čo zatiaľ vyšli boli myslím pozitívne.

A čo texty? Povedz nám čo ťa ovplyvnilo pri skladaní.

Texty na albume sme písali traja. Ja - Zlo, Budúcnosť, Bolesť.  Pajko – Zem Nikoho, Nenávisť. Falusoid - Karmotrasenie, Kaleidoskop Klamstiev,.   Môj vtedajší, ale aj predchádzajúci život bol plný negativizmu a čiernych myšlienok. Dnes som sa s tým, už pomerne úspešne popasoval a moje myslenie je úplne inde, názory na veci však nemením, ale beriem to z iného uhla pohľadu. Toto všetko sa samozrejme prejavilo aj na albume Zlo. Ostatný členovia nejako výrazne neprotestovali, viac menej súhlasili s týmto textovým  smerovaním a máme na veci podobné názory. Falusoidove texty myslím úplne zapadli do konceptu. Témy sme vyberali spoločne. Toto naše Zlo treba brať tak že to nie je Zlo ako Zlo a nie je šírenie negativizmu aj keď na prvý pohľad to tak príde. Nie vždy sú však veci také ako sa zdajú byť. Je to myslené, ako poukázanie na nejaké Zlo čo je v človeku vo svete a tak. Je to zlo čo ovláda človeka a robí s neho najhoršieho tvora na tejto planéte. (nie všetkých ľudí samozrejme)

Čo sa týka koncertovania máte aj nejaké potvrdené miniturné?

Priebežne, ak je to možné koncertujeme stále.  Koncertovanie vo forme mini turné však neriešime.  Poviem to tak, že vybavovanie čo sa týka finančnej, časovej aj inej náročnosti mini turné, kde si musíme nosiť vlastnú nástrojovku (veľké auto), riešiť ubytovanie sa pre nás neoplatí. Stojí to peniaze a výsledok nie je nikdy zaručený. Je to viac menej hazard s nevypočítateľným výsledkom. Na takýchto mini turné sa dá dobre poprerábať a keďže nie sme milionári, tak si to nemôžeme dovoliť a sponzorov na to nemáme. Niektoré kapely by o tom prerábaní vedeli rozprávať ak by teda chceli samozrejme  haha.  Každý vie dobre ako to s UG koncertmi chodí . Sme radi, keď neprerobíme na našej Gazdovskej Veselici  haha. Zahráme vždy, ak sa nám dá, tam kde nás zavolajú, alebo sa nám nejakým spôsobom podarí vybaviť koncert, alebo koncerty riešime formou výmenných koncertov s kapelami.

Na Gazdovskej veselici budete krstiť novinku. Za chvíľu sa veselica blíži tak nám prezraď či pripravujete niečo špeciálne na krst a na čo a koho sa môžu návštevníci tešiť?

Nejaké špeciálne krstenie tento krát asi nebude ako tomu bolo minule v 2010 keď si bol krstný otec. Nič sme zatiaľ nevymysleli ale čo nie je môže byť.  Ešte nie je neskoro.  Tešiť sa môžu na 6 super hudobných telies, ktoré myslím stoja za pozornosť. Máme aj pripravené nejaké benefity vo forme CD pre niektorých návštevníkov podľa toho ako sa kto dostane na koncert a samozrejme nebude chýbať tradičná fľaša pre najlepších tanečníkov + CD a možno budú aj dve a viac, keďže máme ten krst.

Gazdovská veselica má už pomerne dlhú tradíciu. Zaspomínaj si trochu a prezraď ako to celé vzniklo a ktoré „veselice“ považuješ za najlepšie?

Fu. Hej no už je to dosť dlho veru čo bola prvá GV konkrétne bola  2.12.2006. Bol to náš tretí koncert a prvý po znovuobnovení činnosti po 6 rokoch. Odvtedy fičíme bez prestávky. Vzniklo to jednoducho. Keď sme, ako tak nacvičili nejaké skladby chceli sme sa aj ukázať, ako samozrejme asi každá kapela a keďže náš kamarát Mirík mal Rock Klub Tartaros už vtedy, tak kde by to bolo najlepšie, keď nie tam. Názov Gazdovská Veselica vznikol už s toho, že sme boli gazdovia z Gazdasgrindu a chceli sme sa poriadne zaveseliť. Zavolali sme si vtedy dve miestne kapely RYHA, kde hral človek zodpovedný za výsledný zvuk albumu Zlo a mnohých banskobystrických ale aj iných koncertov a zvukov mnohých kapiel pán majster zvukár Mirko Spevák. Trošku som odbočil, ale keď sme, už pri ňom chcem sa mu aj takto poďakovať za Zlo, ale za Gazdovské Veselice, ktoré posledné roky zvučí  on. Kapela ALDARION, ktorá síce nemala dlhú životnosť, ale mali sme vtedy spoločnú skúšobňu. Mimochodom s Aldarionom vtedy odohral svoj jediný koncert do nedávna kým k nám nenastúpil naša nová posila Kubo. CITHARA SANCTORUM z Bratislavy s ktorou sme sa dohodli na oplátke akcie a odvtedy sa výmeny  riešia stále a Gazdovská Veselica onedlho bude mať 16-náste pokračovanie a myslím, že bude pokračovať, až kým neskončí kariéra Gazdasgrind.  Ktoré boli najlepšie neviem. Nedá sa to povedať. Všetky boli svojim spôsobom dobré. Návštevnosť klesala a stúpala. Pri UG koncertoch človek nikdy neviem koľko ľudí príde. My sme si to však vždy užili naplno, ako si užívame každý iný koncert, len tu je zase viac starostí ako niekde, len prísť vybaliť, zahrať zbaliť, ožrať sa ísť domov. Najviac poteší fakt, že aj keď príde ľudí pomenej vždy vedia vytvoriť super atmosféru a to je to čo má byť.

Ďakujem za tvoj čas na moje otázky. Na záver je ešte niečo čo by si rád fanúšikom odkázal?

Aj ja ďakujem za tvoj záujem, že si si znovu na nás spomenul. Držím palce Hellmagazinu nech sa čo najviac šíri virtuálnym svetom internetu. Fanúšik je vždy dôležitá položka pre kapelu a kapelu vždy poteší, keď muziku robí hlavne pre svoje potešenie a ešte sa  páči aj fanúšikovi. Tvorba takej kapely dostane aj iné zadosťučinenie ako, len s vlastného potešenia. Je super pocit, keď má aj niekto iný rád to čo robíš. Ďakujem za celú kapelu skalným, neskalným ale aj prípadným novým fans za podporu. Počúvajte Zlo a šírte hlavne dobro.  Ako spieva v jednej svojej staršej piesni, ktorú mám mimochodom strašne rád Česká speváčka Petra Janú. Jen s láskou má svět nadeji.

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 07.10.2015

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky