rozhovor_2015-09-02_Broken_Rain - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

Tento rok vydali úspešný album. Áno Here Comes The Pain je album o ktorom sa píšu samé pozitíva po celom svete a kapela ním úspešne reprezentuje našu krajinu. Album sme Vám v recenzii predstavili a tak teraz som si pripravil otázky na ktoré odpovedali spevák Martin Rybár a basgitarista Vladislav Gális.Kapela vznikla v roku 2006. Povedzte na úvod niečo zo začiatkov.

Martin: Kapela bola sformovaná z bývalých členov kapiel Nemo+ (Martin Rybár, Filip Prašovský, Braňo Končír), Nehybný Hýbateľ (Vladislav Gális) a The Lordʼs Band (Imrich Šimig). Začiatky boli hlavne o prevzatých skladbách hardrockových a heavymetalových legiend, s ktorými sme štartovali aj náš prvý koncert. V tej dobe sme túto cestu videli ako slobodu hrania rocku ako takého.

Vlado: Ja u nás za tie roky vidím dve hlavné vývojové línie. :) Jednak sme od prevzatých skladieb prešli k vlastnej tvorbe a jednak sme zdrsneli. U väčšiny kapiel je to naopak, časom zmäknú, ale my sme s každým rokom tvrdší a tvrdší. :)

Z vašej muziky je citeľný vplyv hardrockových a heavymetalových kapiel. Ktoré kapely a hudobníci sú pre vás vzory a ktoré ste si obľúbili v posledných rokoch?

Martin: Základ, z ktorého čerpám doteraz, u mňa tvoria kapely Deep Purple, Rainbow, Yngwie J. Malmsteen, Judas Priest, Iron Maiden, Helloween a mnohé iné. Počas všetkých tých rokov som prešiel azda všetkými žánrami od poprocku po brutal death metal. V celej tej hŕstke kapiel a hudobníkov vypichnem aspoň niektoré: Annihilator, Dark Moor, Hammerfall, Stratovarius, Avantasia... z hudobníkov: Tim Ripper Owens, Matts Levén, Michael Kiske, Geddy Lee... V poslednej dobe počúvam veľa grind a metalcore.

Vlado: Ja som vyrastal na metale 80. rokov, mojou bibliou tohto žánru boli kapely ako Iron Maiden, Metallica, Megadeth, Slayer, Anthrax, Testament, Kreator, Destruction, Annihilator, Venom, Bathory, Helloween, Running Wild, Manowar, W.A.S.P., Queensryche a podobne, ktoré vtedy prežívali svoj tvorivý vrchol a niektoré ho už potom nikdy neprekonali. Napríklad súčasná tvorba kapiel ako Helloween, Manowar alebo Metallica ma už zďaleka nechytá tak za srdce ako kedysi. Dnes v rámci hard rocku a metalu počúvam naozaj všetko možné – keď si napríklad vezmeme kapely začínajúce sa na písmeno D, tak si s rovnakou chuťou vypočujem Deep Purple, Def Leppard, Dokken, Death Angel, Death, Danzig, Darkthrone, Demonical, Devilʼs Slingshot, Deafhaven alebo Devil You Know... Okrem hard rocku a metalu počúvam aj príbuzné  žánre ako hardcore, punk, prog rock, gothic rock, ale občas aj veci z úplne iného súdka ako funk, reggae, hip-hop alebo ambient. Som presvedčený, hudobník by nemal počúvať len žáner, ktorému sa aktívne venuje, lebo mu hrozí, že sa začne motať v bludnom kruhu. Preto ani nemám nijaké hudobnícke vzory, viac než konkrétny žáner alebo technika ma dnes zaujíma atmosféra, energia, groove, fluidum. Čiže veci, ktoré sa ťažko opisujú a vysvetľujú, ale cítime ich.

Tento rok vyšiel album Here Comes The Pain. Hudobná kritika bola priaznivá, ale ako naň zareagovali fanúšikovia?

Martin: Album vyšiel síce tento rok, no fanúšikovia mali možnosť počuť časť našich skladieb už pár rokov dozadu. Ako sa kapela v posledných rokoch hudobne formovala, bolo možné v celej paráde počuť práve na krste nášho CD v Klube 77, a reakcie ľudí jasne naznačovali, že kráčame správnou cestou.

Vlado: Pred nami si zatiaľ nikto nedovolil CD skritizovať. :) Ale vážne, teší ma, že sme mali dobrú odozvu aj zo zahraničia, že si náš album objednali ľudia z USA alebo Francúzska, pre ktorých sme nová neznáma kapela.

Do akej miery si pripustíte názor médií?

Martin: Médiá sú silný nástroj reklamy. Ja sa riadim heslom „všetko zlé je na niečo dobré“.

Vlado: Sám som kedy pracoval v médiách, takže ich beriem s rezervou. Samozrejme, pozitívna recenzia vždy poteší, negatívna občas zamrzí. Ale vždy je to len názor konkrétneho človeka. Beriem to tak, že v prvom rade hráme pre seba a najdôležitejšie je, aby nás to bavilo a aby sme boli s výsledkom spokojní. Ak to zaujme aj niekoho ďalšieho, je to bonus navyše, za ktorý sme vďační. Dobre mienené rady prijímame od ľudí, ktorých si vážime a mame pocit, že vedia, o čom hovoria.

Texty a muzika. Skladáte ich spoločne, alebo je to záležitosť len niektorých členov v kapele?

Martin: Hudobne prispieva každý člen kapely, v tom je možno tá rozmanitosť :) , no vždy sa nájde spoločný konsenzus. Texty skladá výhradne náš basák Vlado.

Vlado: Niekedy skladby vznikajú v rámci jam session, inokedy zase jeden človek prinesie nápad a spoločne ho rozpracujeme. Skladba je hotová vtedy, keď jej každý dá svoje požehnanie. :) Texty píšem ja, námety niekedy poskytujú aj ostatní spoluhráči. Napríklad gitarista Filip doniesol hudobný nápad na skladbu Burn The Witch a navrhol, že by mohla byť o stredovekom upaľovaní čarodejníc. Tak som sa toho zmocnil po svojom a vznikol text, ktorý nie je len o procesoch s čarodejnicami, ale aj o ženskej príťažlivosti a sile.  Páči sa mi, keď má text viacero rovín, ktoré poslucháč môže postupne odkrývať.

Čím sa radi inšpirujete pri skladaní?

Vlado: Dá sa povedať, že nás inšpiruje všetko: momentálna nálada, spoločenská situácia, návšteva dobrého koncertu, posedenie na námestí, krásne ženy... Jednoducho, život ako taký. :)

Obal albumu vyzerá skutočne exkluzívne. Predstavte ho čitateľom aj po jeho hudobnej stránke.

Martin: Skladby na albume sú zmesou hard rocku, heavy metalu a power metalu. Myslím, že v nich cítiť dobu, keď sme začínali (skladba I Want To Play Rock), aj posledné obdobie s powermetalovými prvkami (skladba So Far Away, Prisoners In The Wasteland). Verím, že poslucháči si vyberú tú svoju naj. Ostatne vnímame to aj zo zahraničných recenzií.

Vlado:  Mnoho kapiel má dnes uniformný a sterilný zvuk. Všetko čo najviac  navrstviť, naplieskať tam toho, koľko sa len dá, a potom to donekonečna leštiť ako kapotu luxusného auta. Takéto kapely akoby už zabudli, že k metalu patrí autentickosť aj určitá zvuková drsnosť, „špina“.  Preto sme si s producentom Lubom Lichým povedali, že nahrávka by mala zodpovedať nášmu zvuku na koncertoch.

Predajnosť albumov je v dnešnej dobe téma na dlho a určite to neuživí. Ale aj tak sa opýtam, ako to ide aj po stránke predaja?

Martin: Veľa ľudí považuje CD nosič za prežitok. No napriek tomu musím povedať, že sa nájde mnoho fanúšikov, ktorí nás radi podporia kúpou CD. Predsa len je rozdiel „držať v ruke knihu alebo čerstvé noviny“ ako ísť na web.

Vlado: K predaju sme vopred pristupovali realisticky a nemali sme veľké oči, takže nás teší každé predané CD alebo empétrojka. Mňa napríklad príjemne prekvapilo, ako si ľudia kupovali náš album, keď sme v júni robili v Bratislave predkapelu hardrockovej legende Uriah Heep. Tí ľudia nás počuli prvý raz, zapáčilo sa im to a rozhodli sa nás podporiť.

Za sebou už máte množstvo koncertov. Ktoré boli pre vás tie naj a na ktoré by ste radšej zabudli?

Martin: Vždy sa tešíme z veľkej podpory fanúšikov na festivaloch alebo support akciách iných kapiel. Pre kapelu nie je krajší pocit, ako keď idete pred nových ľudí s čistým štítom a na konci sú z vás doslova priatelia. Vždy hovorím, muzika spája! :) Samozrejme, stretli sme sa aj s negatívnymi situáciami, ktoré boli poväčšine zapríčinené zlou organizáciou alebo technickými problémami. To ale patrí do muzikantského života.

Vlado: Medzi najlepšie koncerty posledného obdobia patria už spomínané akcie – krst albumu v Klube 77 v Banskej Bystrici a predskakovanie Uriah Heep v Bratislave. Na zlé koncerty si nespomínam. :)

Okrem kapely a zamestnania máte aj nejaké iné záujmy? Čomu sa ešte radi venujete, pokiaľ máte voľný čas?

Martin: Mojím koníčkom a zároveň prácou je grafika. Pokiaľ čas dovolí, rád sa venujem fitness a turistike. Veľa muzikantov je taktiež členmi iných hudobných zoskupení a výnimkou nie som ani ja. :)

Vlado: Vo voľnom čase sa najradšej venujem rodine, pohybu a prírode. Ideálne je, keď sa to dá všetko skĺbiť dohromady.

Vďaka za váš čas venovaný mojim otázkam. Máte ešte niečo na srdci, čo by ste radi na záver povedali fanúšikom?

Martin: Kapela Broken Rain aj naďalej robí promo novému CD Here Comes The Pain, ktoré podporujeme koncertmi. Všetky informácie a aktuality nájdu fanúšikovia na našich stránkach broken-rain.webnode.sk alebo facebook. Zároveň by som chcel vyjadriť veľkú vďaku za podporu kapely. Vidíme sa na koncertoch!

Vlado:  Príďte, bude to peklo! :)

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 02.09.2015

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky