rozhovor_2015-06-10_Doomas - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

Doomas sa za poslednú dobu stala jednou z najúspešnejších kapiel tuzemského undergroundu. Z jari keď vyšiel po siedmych rokoch album LaMuerte rozvírila sa znovu kritika, ale aj chvála. Každopádne nech si po jeho vypočutí vytvorí každý názor sám. Mne sa tento album zapáčil a tak som si pripravila pre hlavu kapely, ale aj organizátora Gothoom festivalu svoje zvedavé otázky. Takže v nasledujúcom rozhovore už povie viac o albume, ale aj o zmene miesta kde festival tento rok bude sám jeho stvoriteľ Peter Beťko.  Čo bolo Tvojou najväčšou inšpiráciou pri tvorbe nového CD-čka?

Ahoj tak v prvom rade pozdravujem všetkých fans metal site HELLMAGAZINE. A teraz k otázke. CD vznikalo dosť dlhú dobu asi 4 roky a jeho dĺžka v nahrávaní a tvorení bola hlavne limitovaná počtom členov kapely, zaneprázdnenosťou nášho nahrávacieho štúdia ako aj zmena zvukového inžiniera. Inšpiráciou resp. zmyslom tohto CD je hlavne zachytenie atmosféry tejto doby našich nálad a frustrácii z celého diania okolo nás. Keďže základom skupiny som ja a gitarista Kalmi tak cele to CD je hlavne o našich náladách a pocitoch z obdobia ,v ktorom vznikali jednotlivé skladby.

Ako dlho trvali prípravy nového albumu a ako to šlo?

Ako som už písal tvorba  a hlavne nahrávanie CD trvalo dlhé 4 roky. Hlavným dôvodom bola hlavne absencia dobrého bubeníka v čom nám pomohol náš kamarát Pegas/HYPNOS, KRABATHOR/, ktorý nám to skoro celé nahral a v neposlednom rade to bola aj nezodpovednosť nášho bývalého technika v našom nahrávacom štúdiu GOTHOOM , ktorý to jednoducho nezvládol a museli sme hľadať iného technika. Toho sme našli v podobe Ivana Babilonského /OBLITERATE/, ktorý to znovu naštartoval a tento impulz nám dal nový vietor do plachiet aby sme to CD dokončili. Na LaMuerte si nájde každý presne to čo chce. Sú tam pasáže vyslovene smutné, melancholické rovnako ako temné alebo rýchle a tvrdé. LaMuerte je poplatne svojej dobe a hlavne času, v ktorom bolo nahrávané a presne vystihuje všetky pocity a nálady, ktorými sme v tom čase prechádzali...

Aké bolo natáčenie nového klipu a ako si s výsledkom spokojný?

Áno na videoklip sme patrične hrdý a za to ďakujeme veľkému talentu v tejto brandži s menom RANDY COLD z Levíc, o ktorom myslím budete všetci ešte veľmi veľa počuť.  ON bol strojcom atmosféry a nápadov je to čistý profesionál a ani jedna točená sekvencia nevyšla nazmar. Dokázal nájsť príbeh tam kde sme ho ani my nevideli . Napriek rozpačitým reakciám niektorých ľudí ten klip správne šokuje a presne vystihuje atmosféru songu FORLORN. 4 týždne sme sa udržali na 2 a 3 mieste v TV REBEL pri najväčších svetových menách . Dostávame samé pochvalné recenzie z celého sveta za čo sme veľmi vďačný.

Zábery sú skutočne profesionálne. Kto bol hlavným tvorcom a akú techniku ste uprednostnili?

Ako som už písal točilo sa na fullframe fotoaparát asi 5Dmark alebo tak nejako a pod palcom to mal RANDY, ktorý to všetko režíroval a mal to v hlave správne zoradené tak aby ste každý  mohol vidieť výsledok. Človek, ktorý urobí takýto klip rovnako ako aj my v DOOMAS musíme byť na jednej šialenej vlnovej dĺžke aby to fungovalo a ak budeme točiť ďalší klip, ktorý plánujeme točiť v lete na song LaMuerte tak jedine s nim.

Ako dlho trvalo natáčanie?

Natáčalo sa u mňa na chate v obci DEVICANY, kde máme takú malú rozpadnutú budovu a tá po malých úpravách slúžila presne na takýto účel. Točili sme 2 dni prípravy boli asi 1 deň a šli sme na to. Počasie prialo mali sme aj hmlu dážď, slnko všetko čo takýto klip potrebuje a čo tam nebolo sa dorobilo v postprodukcii.

Bolo niečo, na čom ste sa počas natáčania nezhodli a na čom ste sa zabavili?

Toho bolo veľmi veľa a hlavne sme sa bavili pri obrade na hláškach typu "tvoja rodina bude moja" alebo "berte si ho hory" :-D pre Vás to nebude nič smiešne, ale vymýšľať niečo keď ste celý od krvi aby to vyzeralo temne a niečo hovoriť dá veľa námahy hlavne pri vymýšľaní. Srandy bolo kopec  napr. zábava keď sme si robili warpaint alebo Kalmi priniesol červíky, ktoré nechal cez noc v aute kde primrzli a museli sme kúpiť nové. Ako vravím tieto veci sa nezaobídu bez vtipných momentov a na nahrávanie klipu  budem vždy rád spomínať.

Čo hovoríš na to, že známy festival Gothoom musel zmeniť miesto organizácie?

GOTHOOM to je kapitola sama o sebe. Je to moja láska, ktorú milujem rovnako tak ako nenávidím. Po minulom roku po všetkom tom zbytočnom cirkuse okolo nás som premýšľal nad koncom. Bol som neskutočne vyčerpaný  po fyzickej ale hlavne po psychickej stránke. Neskutočnú nenávisť, ktorú som cítil od odporcov festivalu by sa dala krájať. Ale na druhej strane sa nám dostalo tak masívnej podpory od obyčajných ľudí, fans proste od každého rozumne zmýšľajúceho človeka, že sme jednoducho museli pokračovať ďalej. Ale už sme jednoducho nemohli pokračovať na starom mieste, pretože všetku túto tortúru som už nechcel opakovať ďalej tak sme si našli miesto neďaleko Novej Bane a to v malinkej ale krásnej dedinke Ostrý Grúň, kde sa nám podarilo zohnať areál priamo pre nás.

Vyhovuje ti nové miesto viac, ako predošlé? Ak áno, prečo?

No keďže sa GOTHOOM ešte neuskutočnil tak neviem porovnávať. Na Novú Baňu sme už boli zvyknutý vedeli sme kde čo kedy  a ako. Tu to bude pre nás novinka ale ja mam rád výzvy tak dúfam že to zvládneme a hlavne že ľudia budú minimálne tak spokojný ako na starom mieste.

Čo je hlavným „hnacím motorom“ pri Tvojej tvorbe?

Ja som majster melódií a Kalmi je tým temnejším z nás dvoch. Ja si všetky motívy nahrávam do iphonu a potom s nimi terorizujem všetkých na skúške :-D, že aj toto by bolo dobré a pod. Dám  nápad on to dokončí  teraz je to ešte lepšie lebo už sa zapája aj bubeník Erik, ktorý je ten hlavný motor kapely som za neho neskonale rád a úplne čerstvým členom je gitarista WIGO /VORTEX UNIT/ a tak to nejako všetci dávame dokopy a môžem povedať, že nové EP, ktoré chceme nahrať ešte v tomto roku bude neskutočne temné a pre mnohých veľmi prekvapivé keďže mám v kapele dvoch black metalistov tak je tam veľmi vysoký posun práve  k tomuto štýlu. DOOMAS bude vždy iný podľa toho kto v ňom hrá.

Čo by si si prial, aby Tvoja hudba vyvolávala u jej poslucháčov?

Hudbu DOOMAS môže vnímať každý inak a každý si tam nájde to svoje. Jednoducho chcem aby si to ľudia vypočuli nie jeden alebo dvakrát najlepšie viac krát, pretože je tam toľko  vecí, ktoré sa dajú nájsť len pri viacerých počúvaniach a každého to niečim obohatí .Zatiaľ máme len te najlepšie recenzie za čo som veľmi vďačný a verím, že sa to ľuďom páči minimálne tak ako nám. Tú neskutočnú silu pociťujeme hlavne na koncertoch kde to ľudia vedia spolu snami riadne rozbaliť.

Aká je ešte Tvoja iná záľuba okrem hudby?

Ja som maximálne vyťažený človek .A svoj čas delím hlavne medzi rodinu, prácu a skupinu. Ak my vyjde čas pozriem si dobrý film min. dobré sci-fi alebo komédiu. Na nič iné nemám čas.

Čomu sa rád venuješ vo svojom voľnom čase?

Voľný čas pre mňa znamená veľký luxus a ak ho mám tak ho venujem rodine a manželke. Samozrejme som z kapelou stále v kontakte a keď nehráme jeden -dva týždne už vymýšľame grilovačky alebo niečo podobné. Doomas je moja druhá rodina a ľudí v kapele si vážim rovnako ako svoju rodinu.

Ako by si definoval tematiku textov? Čo majú symbolizovať?

Texty sú výsostne Kamiho parketa a sú rovnako temne ako je naša hudba. Symbolizujú dobro, zlo, satana, boha, nenávisť, lásku sú plne protikladov a neustáleho boja v živote.

Pridal: Andrea Boksová
Pridané: 10.06.2015
Foto: Pavel Šimo

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky