reportaz_2016-12-28_Spomienka_na Lemmyho - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
Spomienka na Lemmyho: Acid Force, Midnight Scream, Eufory
28.12.2016, RC Tartaros, Banská Bystrica,


Lemmy Kilmister. Čo viac dodať?
Stretnutie na počesť a vzdanie holdu kultovej osobnosti sa konalo 28. Decembra v Banskej Bystrici. Presne rok od jeho úmrtia sa zišli sa ľudia, čo majú k jeho hudbe (a k hudbe celkovo) blízko. Lemmy, vlastným menom Ian Fraiser sa narodil ako mesiáš Rock'n'Rollu presne 24.decembera 1945. Svoju pozemskú púť zakončil 4 dni po dovŕšení 70 narodenín 28. decembra 2015. Počas života ovplyvnil mnoho dnes svetoznámych kapiel. Vždy o sebe prehlasoval, že len chce robiť Rock'n'Roll. A aj ho robil do posledného dychu. Zanechal nám tu mnoho piesní, ktoré nám budú znieť v ušiach aj v podobách coververzií... A tým sa stal nesmrteľným.

Správa o Lemmyho smrti nás pred rokom zastihla nepripravených. Tento rok sa zišlo pár zanietených fanúšikov a kamarátov s ideou stretnúť sa na Lemmyho počesť. A ako inak vyjadriť počesť hudobníkovi ak nie hudbou? Postarala sa o to trojica našich skvelých kapiel Acid Force, Midnight Scream a Eufory.  Keďže k Lemmymu neodmysliteľne patrí fľaša Jacka Danielsa a večer patril jemu, Jack tiekol prúdom a aj sám Lemmy by bol iste spokojný :) Počas celého večera sa vypilo 6 kartónov Jacka čo samozrejme vylepšilo celkovú náladu. V spolupráci s Rádiom pre život bola urobená súťaž v ktorej výherca za originálne tričko vyhral tri fľaše whisky Jack Daniel´s. Oplatilo sa teda trochu kreativity a tak výherca sa krátko po vstupe tešil z výhry. Jack Daniel´s Tennessee Whiskey, Honey a Fire putoval do rúk prvého, ktorý v tričku s logami kapiel vkročil do klubu. To, že výherca dostal svoju výhru zaslúžene bolo jasné od chvíle, kedy sme zbadali jeho tričko s potlačou špeciálne na túto akciu! Ku Lemmymu patrí aj istá značka cigariet, ale žiaľ naša legislatíva nepovoľuje prezentáciu istých produktov na podujatiach (aj keď to osobne považujem za nezmyselný hon na čarodejnice). Druhý sponzor akcie energetický nápoj Orgazma tak odprezentoval svoj produkt. Veď kto bol šoféri a neplnoletý návštevníci sa museli zriecť namrazeného welcome drinku Jack Daniel´s Tennessee Fire a energetický nápoj padol vhod práve šoférom, ale aj kapelám, ktoré Orgazma vybavila v rámci pitného režimu. Vznikli z toho celkom zaujímavé recepty ako sa Jack Daniel´s a Orgazma dajú spojiť, ale tie tu nebudem prezrádzať. Približne dve stovky fanúšikov vytvorilo publikum a každá kapela mala riadnu atmosféru. Acid force, Midnight Scream a Eufory nám zahrali pár coverov od Motorheadu a každá kapela pridala aj niekoľko skladieb z vlastnej tvorby. Za veľkého nadšenia spod pódia zahrali všetky kapely vo svojom prevedení cover od Motörheadu "Ace Of Spades.

Acid Force nam zahrali aj skladbu, kde Motörhead spolupracoval s kapelou Girl School "Please dont touch" za pomoci ich kamarátky Timei. Tak ako Acid Force aj Midnight Scream si dali na výbere skladieb záležať a aj keď s na mieste speváka Jara s kapelou covery odspieval Marek „Devilman“ Habdák. Skladby Killed By Death, Orgasmatron, či Ace Of Spades tak dostali takmer autentický feeling. Počas koncertu sa ľudia skvele zabávali a od každej s kapiel si vyžiadali prídavok. Mladá, ale ambiciózna nádej slovenskej metalovej scény kapela Eufory Svoje vystúpenie odohralo s vysokým nasadením. Síce svoj coverový set trochu skrátili a pridali viac z vlastnej tvorby na kvalite vystúpenia to v žiadnom prípade neubralo. V ich podaní publikum až mrazilo keď kapela spustila baladickú Mama I´m Coming Home. Skladba síce nepatrí do repertoáru Motörhead, ale Lemmy ju zložil pre svojho kamaráta Ozzyho Osbournea a v podaní Ľuboša Senka tak skladba dosiahla takmer zhodu s originálom. Keby túto skladbu počuli Lemmy a Ozzy v podaní Eufory tak by im sánka padla dole, alebo cigarety z úst vypadli. To bol zlatý klinec programu a kapela Eufory koncertnú časť večera uzavrela vo veľkom štýle, ale nie iba oni. Každá z kapiel podala neskutočný výkon a Mr. Kilmister môže nad kapelami a ich výkonmi uznanlivo kývať hlavou a dať palec hore.

Po skončení koncertu sa ešte premietal biografický dokument o Lemmyho živote a po jeho dopozeraní už len družné debaty a skvelá zábava až do východu slnka. Všetkým zúčastneným sa táto spomienková akcia zapáčila natoľko, že sme si sľúbili, že sa takto stretneme aj o rok a organizátor nám prisľúbil pokračovanie.

Pridal: Monika Ziková
Foto: Viktor Uhlárik
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky