reportaz_2016-10-12_Moonspell - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
Moonspell ROAD TO EXTINCTION TOUR 2016
 + special guests Eleine, The Foreshadowing
 Praha, Klub Storm, 12.10.2016
 
 
Ubehli približne dva mesiace a opäť sa v českých luhoch a hájoch predstavila portugalská partička Moonspell okolo charizmatického Fernanda Ribeira. Nie je sa možno až tak čomu diviť, k poslednému albumu Extinct sa turné vlani neuskutočnilo, tak chlapci to chlapci vzali cez Európu toho roku. Na Road To Extinction Tour vyrazili z dvoma hosťami švédskym Eleine a talianskymi The Foreshadowing.

Pražský klub Storm, som nenavštívil už dlhšiu dobu, odhadom tak štyri roky a bol som zvedavý ako dopadla rekonštrukcia pôvodného klubu (Matrix). Milo som bol prekvapený sedením, ktoré sa výrazne zlepšilo, po stranách pribudlo pár schodov, takže sa zlepšila aj viditeľnosť zo vzdialenejších častí klubu. Žiaľ sa nepodarilo odstrániť hlavný problém, ktorý by ale narušil statiku budovy a tým sú stĺpy, ktoré limitujú jednak šírku pódia a tak znemožňujú výhľad zo strán. No ale späť k programu, ako prvý sa objavili, teda objavila Eleine, čo je celkom sympatická malá divoška oblečená v štýle arabských brušných tanečníc. Mierne sporé oblečenie podtrhávalo množstvo tetovaní na jej tele a tak sa prítomní, hlavne páni, mali na čo dívať. Nanešťastie sme vzhliadli iba koniec vystúpenia, takže kvalitu nemôžem posudzovať.

Druhý do partie boli gothic/doom metalisti The Foreshadowing, ktorí svojej hudbe doprajú aj čo to z ambientných prvkov. Z počiatku sa zdalo, že sa spevák nevedel chytiť a vokály mu leteli niekam do neznáma a nie do rytmu. S pribúdajúcim časom pravdepodobne tréma odpadla a bolo to lepšie zvládnuté.  Ako som už spomínal, limitovaná veľkosť pódia dala chlapcom dosť zabrať a nemohli sa tam naplno predviesť, ale šestica bojovala statočne. Výkon síce ničím zvláštnym nenadchol, ale ani neurazil.

Aj napriek tomu, že Moonspell objavuje v Čechách pomerne často, poslednou dobou, tak raz ročne, dokázali pritiahnuť slušný počet divákov a bolo utešene zaplnené. A kdeže sa čas posunul k práve k štartu ich show, pod pódiom to zhustlo a klimatizácia dostával na frak. Už tak bolo v klube dosť teplo a z príchodom Moonspell priam horúco. Obdivoval som Fernanda, keď si na začiatok vystúpenia ponechal svoj tradičný plášť a zvládol v ňom dve skladby Bretahe a Extinct, ktorými mimochodom priviedol publikum do varu. Darmo je, Fernando má neodmysliteľné charizma. Škoda len, že na ľavej strane pódia nebolo dobre počuť gitarové riffy Ricarda Amorima. Či sa tak dialo obdobne s basou na pravej strane nemôžem posúdiť, pretože som sa tam nepohyboval. Fernandove vokály boli v poriadku aj keď sa mi zdalo, že sa má určité problémy s odposluchami. Očakával som, že sa bude prevažne prezentovať posledný album, no skladby z neho boli rozumne poprekladané starými kusmi z Irreligious a klasiky Wolfheart. Prekvapenie pre divákov prišlo zo skladbou Scorpion Flower, kde  sa na pódiu znova objavila speváčka Eleine a strihla si z Fernandom duet. Osobne som bol zaskočený jej prezentáciou, pretože jej podanie vokálov nemalo ďaleko od partií pôvodne naspievaných Anneke. Pri klasických skladbách ako Vampiria a Mephisto človeku stále behá mráz po chrbte, aj keď tieto songy počul už x krát. Posledný kúsok (samozrejme pred prídavkom) bola bomba Alma Mater. Prídavok priniesol zase niečo nové a pri The Future Is Dark sa na pódium zniesla pena symbolizujúca buď to sneh alebo popol, to si každý vyloží sám, keď sa zamyslí nad názvom alebo samotným textom skladby. Ako inak, ani v tento večer nechýbala záverečná Full Moon Madness a ako obvykle si pri jej závere Fernandozamlátil do bicích spolu s Miguelom.

Myslel som, že ma Moonspel už na vystúpení ničím novým neprekvapí, ale práve stiesnenosť klubového prostredia a lepší kontakt medzi kapelou a publikom ma vyviedli z omylu a odchádzal som opäť spokojný.

Setlist Moonspell:

Breathe (UntilWe Are No More)
Extinct
Night Eternal
Opium
Awake!
The Last of Us
Ruin & Misery
Scorpion Flower (with Eleine)
Malignia
Vampiria
Mephisto
Ataegina
Alma Mater

Everything Invaded
The Future Is Dark
Full Moon Madness

Pridal: Henry
Foto: Henry
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky