reportaz_2016-06-24_25_Rockscape - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
 ROCKSCPAPE 2016
24. - 25.6. 2016 Amfiteáter Banská Bystrica

 
Pred pár dňami sme sa boli po prvý krát pozrieť na zatiaľ ešte mladučký festival v metropole stredného Slovenska, Rockscape 2016. Tento rok lákal naozaj zvučnými menami a my sme pri tom nemohli chýbať.

Po príchode na banskobystrický amfiteáter sme sa chvíľu zoznamovali s priestorom, poriadne nás prekvapili dve pódia, alebo aby som bola presnejšia, druhé pódium v podobe cirkusového šapitó. Prezreli sme si stánky a všetko, čo tento vskutku jedinečný festivalový priestor ponúkal. Piatkový podvečer a s ním aj začiatok festivalu sa niesol v znamení pekného počasia, čo je veľmi dôležitá črta snáď každého festivalu. Prvý deň a spolu s ním aj prehliadka nie len CZ-SK rockovej a alternatívnej scény otvorili FOXTHROAT z Rigy a domáci produkt CHIKI LIKI TU-A. Hoci sme boli stále ešte len na začiatku, od prvého momentu ma prekvapovala (ne)účasť priaznivcov živej festivalovej produkcie. Program však aj napriek tomu pokračoval skvelými a rozmanitými vystúpeniami britských BROTHERS RASPUTIN, ktorých set bol tak trošku ovplyvnený veľmi čerstvým Brexitom a bratislavskými THE LAST DAYS OF JESUS, ktorým cirkusové kulisy veľmi svedčali. Po krátkych úpravách, sme sa už presúvali pred hlavné pódium, kde sa mali predstaviť nemeckí melodici DISILLUSION. Tí len pred pár dňami opustili štúdio a na Slovensku si strihli svoj prvý koncert roku 2016. Divácka kulisa sa už trošku zapĺňala, nie však tak, ako by si to tieto skvelé kapely a výkony muzikantov zaslúžili. V šapitó sa medzičasom chystal ďalší cirkus, tento krát doslovný. Ruská turbo polka z Viedne, RUSSKAJA, ktorá dostala Banskú Bystricu do neuveriteľného varu a roztancovala všetkých prítomných. Skvelá show!

Krátko pred polnocou, aj za doprovodu bleskov, už bolo všetko pripravené na hlavnú hviezdu večera a asi aj celého festivalu. Slovinská legenda LAIBACH sa v Banskej Bystrici predstavila po prvý krát a to, ako inak, svojím veľkolepým audiovizuálnym predstavením k ešte stále aktuálnemu albumu Spectre. A že sa naozaj bolo na čo pozerať. Muzikanti striedali novinky a starinky, éru za érou a na svoje si prišli mladší aj starší nadšenci tejto dnes už kultovej zostavy. Laibach som videla už mnoho krát, vždy ma však prekvapuje rozmanitosť ich publika, či už veková alebo žánrová. V Banskej Bystrici sa počas ich show dokonca aj „headbangovalo“. Kto nebol, môže len a len ľutovať! Ich koncerty sú zárukou kvality dovedenej k dokonalosti. Večer ešte uzatvorili české tigre - LAURA A JEJÍ TYGŘI.

Druhý a zároveň posledný deň festivalu sa opäť niesol v duchu príjemného počasia a pohodovej atmosféry. Program otvorili slovenskí HTŠ ZVOLEN a českí LIMETAL. WALTARI z Fínska bola ďalšia z čerešničiek na torte druhého dňa. Svoje doslova multižánrové vystúpenie si prítomní užívali plnými dúškami. Na druhom pódiu sa už pripravovali rakúski FREIRAUM 5, ktorí sa na festivale Rockscape objavujú už pravidelne. Slovenská stálica INEKAFE patrí ku kapelám, o ktorých som si nemyslela, že niekedy zazriem naživo, ale prečo nie. Publikum sa bavilo a to je predsa to, o čo ide. Kapela je na turné s oslavami 21. výročia fungovania a ja im prajem ešte veľa síl do ďalšej práce, pretože tých treba veľa. ZÓNA A, ďalšia slovenská punk rocková „hopkanica“, ktorá vždy vie prilákať hudobných nadšencov, ale aj zvedavcov. Fanúšikovia si mali z čoho vyberať.

Headliner druhého dňa, nórski THE CARBURETORS patrili jednoznačne k najlepšiemu, čo sa počas dvoch festivalových dní v Banskej Bystrici udialo. Fantastická show po každej stránke. Hudba, atmosféra, neuveriteľná komunikácia a kontakt s publikom, pyro efekty...na jednotku s hviezdičkou. Jediné, čo musím opäť vytknúť je návštevnosť, ktorá bola počas druhého dňa snáď ešte nižšia ako v prvý. Nóri síce prilákali viac ľudí, ktorí sa prišli pozrieť len na ich vystúpenie, počet aj tak nezodpovedal zostave ich formátu. kapela aj napriek tomu do svojho vystúpenia dala všetko a odohrala jeden fantastický set, ktorému nič (okrem ľudí) nechýbalo.

Výborná organizácia, fantastické kapely, veľmi dobré počasie, primerané ceny, skvelá poloha...čo viac dodať? Už niekoľko rokov počúvam z každej strany, že na Slovensku sa nič nedeje. A keď sa deje tak to veľká väčšina ľudí odignoruje. Účasť na festivale Rockscape 2016 bola žalostne nízka a klobúk dole pred kapely, že aj napriek tomu dali do svojich výkonov viac než maximum. Do budúceho ročníka prajem organizátorom veľa síl a odhodlania. Teším sa, čo si pre nás pripravia.

Pridal: Dominika Nováková
Foto: Pavel Šimo
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky