reportaz_2016-06-07_Epica - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
EPICA, APRIL WEEPS
7.6.2016, MMC Bratislava

 
EPICA sa po piatich rokoch vrátila do priestorov bratislavského MMC klubu a predviedla to, čo sa od nej očakávalo. Len dva dni dozadu vystupovali v Plzni na Metalfeste a po tomto koncerte budú pokračovať vo svojom festivalovom ťažení.
   
 
Tento večer však odštartovali domáci APRIL WEEPS, čo bola určite lepšia voľba ako tomu bolo pred spomínanými piatimi rokmi. Neviem ako to robia, ale tento rok už predskakovali pred  DRACONIAN, dnes večer je to EPICA a čaká ich ešte vystúpenie s NOVEMBRE. Buď majú šikovného manažéra alebo dobré kontakty s organizátormi koncertov prípadne oboje. Každopádne ich vystúpenia majú veľmi dobrú úroveň a rozhodne slovenskej scéne hanbu nerobia. V zostave som zaregistroval dvoch nových členov a to bubeníka Pítrsa a gitaristu Maria, ktorý ešte minulý rok hrával v DOOMAS. Ich krátky 6-skladbový set dnes večer určite nikoho neurazil, no po pravde videl som ich aj v lepšej kondícii. Formálne vystúpeniu v podstate nie je čo vytknúť. Dobre vyselektované skladby, slušný zvuk ako aj výkony hudobníkov boli v poriadku, len vo výsledku mi tam chýbala väčšia dravosť. Ale to je možno len môj subjektívny pohľad. Okrem piesní z debutového albumu zahrali na úplný záver  skladbu "The last piece of Eden", na ktorú majú natočený videoklip a jednu úplne novú skladbu, ktorá ešte ani nemá názov. Obe piesne naznačili kam sa ich tvorba uberá a ako asi bude znieť ich ďalšia nahrávka. Skupinu prišlo podporiť veľké množstvo fanúšikov a spolu s hudobníkmi vytvorili výbornú atmosféru.

Krátko po deviatej hodine odpálila svoj set EPICA energickou skladbou "The second stone". Táto skupina nepatrí ani zďaleka medzi mojich hudobných favoritov a poviem aj prečo. V ich hudbe mi totiž chýbajú nejaké momenty prekvapenia, niečo nečakané čo by s poslucháčom zatriaslo. Väčšina momentov je predvídateľná a samotné motívy nie sú až tak výrazné ako napr. u ich krajanov WITHIN TEMPTATION. A to nehovorím o nejakom hudobnom vývoji, ktorí je u nich podľa mňa minimálny. Ale ako som už spomínal ich živé vystúpenia ma vcelku bavia možno aj preto, lebo majú v sebe omnoho viac dynamiky ako na štúdiových nahrávkach. Setlist koncertu (nájdete vo fotogalérii) bol zostavený ako výber ich diskografie s najväčším dôrazom na posledný album "The Quantum Enigma". Inak EPICA už dva roky hráva tento setlist s malými obmenami v strednej časti. Asi najvýraznejšími skladbami večera boli pre mňa staršie kusy ako napr. "Consign to Oblivion", v ktorých spieva aj gitarista Mark Jensen. Samozrejme najväčšiu pozornosť pútala speváčka Simone Simons svojím mezzosopránom ako aj atraktívnym výzorom. Vizuálny efekt vystúpenia dotvárali na pódiu aj prítomné ventilátory, ktoré spolu s "headbangujúcimi" hudobníkmi vytárali efektné obrazy. Mimochodom EPICA je podľa môjho názoru jedna z najfotogenickejších kapiel, aké som kedy fotografoval. Vcelku vtipná mi prišla provokácia od klávesistu Coena Janssena, ktorý sa opýtal, či by sme chceli počuť nejaké nové skladby z pripravovanej novinky "The Holographic Principle". Asi nemusím písať aká bola odozva z publika, načo im oznámil, že sa musia uspokojiť aj so staršími skladbami. To sa ale dalo očakávať, keďže nový materiál vyjde až na jeseň. Ku koncertu samotnému nemám zásadnejšie výhrady, snáď len jeden detail. K bubeníckym sólam mám vo všeobecnosti negatívny postoj a nijak inak tomu nie je ani v tomto prípade. Nech sa na mňa Arien Van Weesenbeek nehnevá, ale to čo tu predviedol nebolo nič svetoborné. Netvrdím že by v ňom urobil nejaké chyby ale po technickej stránke mi prišlo toto sólo skôr ako lacná exhibícia. Predpokladám, že verný fanúšik skupiny toto vystúpenie vnímal úplne ináč.

Čo dodať na záver. EPICA síce neprekročila svoj tieň, na druhej strane predviedla to čo sa od nich očakávalo. Som zvedavý ako bude znieť ich chystaná novinka, ktorú skupina prezentuje ako prelomovú. Inak veľká pochvala smeruje ku zvukárovi, ktorý si svoju prácu odviedol na výbornú.

Pridal: Martin Mayer
Foto: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky