reportaz_2016-04-20_Borknagar - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
BORKNAGAR, KAMPFAR, DIABOLICAL
20.4.2016, Randal Bratislava

 
Hudobné zoskupenie založené v roku 1995 Øystein Garnes Brunom pozná asi každý fanúšik severskej metalovej scény. Slovutní BORKNAGAR majú na svojom konte desať dlhohrajúcich nahrávok a v ich zostave sa premlelo množstvo zvučných mien. Ich aktuálna nahrávka "Winter thrice" je mimoriadne schopným počinom a už sa neviem dočkať, keď z nej dnes večer odpália titulnú skladbu. No dnes večer tu neboli sami.

Ako prvý sa nám dnes predstavili švédski DIABOLICAL. Ich posledný štúdiový počin "Neogenesis" je vcelku zaujímavou nahrávkou, no dnes večer ma ich tvorba o tom úplne nepresvedčila. Vystúpeniu nepomohol ani prítomný zvukár, ktorý to trochu prehnal s basami a ich hudbu zmotal do jedného prebasovaného klbka. Svojím death metalom doplneným o symfonické prvky sa snažili prebudiť prítomné publikum, no až na pár jedincov sa im to žiaľ nepodarilo. Sympatické však bolo, že aj napriek všetkému dali do svojho vystúpenia maximum a v konečnom dôsledku nebol ich set až taký zlý. Najvýraznejším prvkom ich vystúpenia bol spevák a gitarista kapely Sverker Widgren, ktorého možno poznáte z radov DEMONICAL či CENTINEX. Počas celého koncertu pokukoval do predných radov a miestami vyzeral ako vyšinutý. Nebyť prestávok, kde sa správal úplne normálne by som mu to možno aj uveril. Hudobná produkcia DIABOLICAL má svoje kvality, no na druhej strane výrazne nevyčnieva z davu a také bolo aj ich dnešné vystúpenie.  

Po nich nasledovali Nóri KAMPFAR, ktorých tvorba mi nikdy nepripadala ničím zaujímavá. Je pravda, že naživo sa kapela snažila čo to šlo, no na mňa dojem nespravili. Aspoň čo sa týka hudobnej produkcie. Jedinou výnimkou bola asi skladba "Mylder" z albumu "Djevelmakt", ktorú nešlo prehliadnuť pre opakujúce sa "Helvete!". Okrem tejto skladby ma však o svojich kvalitách nepresvedčili. Čo im však nemožno uprieť, je celkový vizuál vystúpenia. Decentný corpse paint spojený s výraznými pózami mňa ako fotografa potešili a dnes večer vyhrali ako najfotogenickejšia kapela večera. Ich hudba ma síce neoslovila, no prítomných fans zjavne strhla a pod pódiom to konečne začalo vrieť. Je pravda, že na black metalový koncert to bolo ešte stále decentné, no aspoň sa už niečo dialo. Nedá sa nespomenúť Jerryho, ktorý už tradične okupoval predný ľavý roh, v ruke zvieral švédsku a nórsku vlajku a počas celého vystúpenia hrozil ako sa patrí. Treba povedať, že KAMPFAR mali o niečo lepší zvuk ako prvá kapela, ale ideál to rozhodne nebol.

BORKNAGAR odpálili svoje vystúpenie skladbou "Rhymes of the mountain" z ich vynikajúcej novinky "Winter Thrice". Predstavili sa v tradičnej zostave, v ktorej som ich videl aj pred dvoma rokmi na festivale Metal days. Spevák Vintersorg s nimi na turné nejazdieval ani pred minuloročným zranením, tobôž už nie po ňom a toho tu zastupoval Pål Mathiesen (CHROME DIVISION, SUSPERIA). Z jeho výkonu som mal trocha obavy pretože som sa dopočul, že dva dni dozadu to v brnenskej Melodke nezvládol. Snažil sa to zvaliť na chorobu, no mnoho prítomných to skôr odhadovalo na zvýšenú hladinu v krvi. Naštastie sa situácia nezopakovala a jeho hlas bol ozdobou vystúpenia. Samozrejme nebol to dokonalý výkon, ale u mňa má minimálne poklonu za absentujúce Garmove pasáže, ktoré zvládol na jednotku. So spevom mu dopomáhal aj basák Vortex, ktorého ležérny prejav mi posledne skazil vystúpenie ARCTURUS na Brutále. Dnes večer mi však jeho výkon prišiel o niečo profesionálnejší. Asi v tretine vystúpenia mu dokonca priniesli na pódium barovú stoličku, zrejme pre nejaké zdravotné problémy. A tak svojím polo sedom vizuálne pripomínal Czrala z VIRUS či AURA NOIR. Veľký rešpekt zasluhuje aj za svoj spevácky výkon klávesák Lazare (SOLEFALD), ktorý aj keď často nekoncertuje podal absolútne profesionálny výkon. Dvojica gitaristov Øystein Garnes Brun a Jens F. Ryland odohrali svoj set síce trochu stoicky, no zato profesorsky presne. Svojou energiou hnal vpred celú kapelu najmladší člen skupiny Baard Kolstad, inak bubeník LEPROUS. Aj keď mali tento večer najlepší zvuk zo všetkých účinkujúcich, ich hudba by si zaslúžila niečo lepšie. No po čase som tento handicap prestal vnímať a užíval si ich skvelý set. Už letmý pohľad na setlist vystúpenia hovorí o tom, že bol koncipovaný ako prierez ich bohatou kariérou. Od najstaršej skladby "Dauden" z mrazivého debutu až po ukážky z aktuálnej novinky. Celé vystúpenie zakončili majestátnou skladbou "Winter Thrice", ktorá je typickou ukážkou ich aktuálnej tvorby. Skladba plná vznešených melódií sprevádzaná okúzľujúcimi vokálmi Vintersorga, Vortexa, Lazareho a Garma. Škoda, že dnes večer tu boli prítomný len dvaja z nich, no aj tak to bolo okúzľujúce. Na úplný záver nám pustili chlapci ešte outro "Tanker Mot Tind Gryning" a bolo vymaľované. Myslím, že s vystúpením BROKNAGAR môžeme byť spokojní. Trochu viac som síce očakával od ich pódiového prejavu, no buďme radi, že sa nezopakovala situácia z Brna.

Aj keď dnešný večer nebol zďaleka bezchybný, na úplný záver vládla v klube všeobecná spokojnosť. Sympatickí muzikanti voľne splynuli so svojimi fanúšikmi a všade sa debatovalo popíjalo, podpisovalo a fotilo. Ako bonus posedenie pri jednom stole s Vortexom a krátka debata s Lazarem o dianí v jeho kapele SOLEFALD.
 
Čo viac si priať na jeden aprílový večer?

Setlist BORKNAGAR

The Rhymes of the Mountain
Epochalypse
Oceans Rise
Cold Runs the River
Ad Noctum
Universal
The Eye of Oden
Frostrite
Icon Dreams
Ruins of the Future
Dauden
Drum Solo
The Dawn of the End
Colossus
Winter Thrice

Pridal: Martin Mayer
Foto: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky