reportaz_2016-02-20_Pagan_Metal_Night - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
Pagan Metal Night, 20.02.2016, RC Tartaros, Banská Bystrica


Už prešiel určitý čas čo bol v Banskej Bystrici otvorený nový Tartaros, avšak príležitosti zúčastniť sa nejakého koncertu v ňom som sa chopila zatiaľ len teraz. O čo zaujímavejšia a intenzívnejšia bola pre mňa táto chvíľa, keď som navyše mohla napísať o tom reportáž.

Pagan metal a jeho pridružené odnože sú mi ako štýl hudby blízke, preto som bola vo veľkom očakávaní aké pocity vo mne celý tento koncert vyvolá. A popravde Vám poviem, vôbec pre mňa nebol sklamaním. Práve naopak. Čo som videla, počula a pocítila Vám skúsim čo najlepšie opísať v nasledujúcich riadkoch.

Už keď som prišla, bolo plno. Všetky boxy boli takmer obsadené, avšak jeden poloprázdny sa našiel. Väčšina ľudí bola dobre naladená a určite v očakávaní, čo interpreti predvedú. Prvá kapela, Manyac, začala presne a načas, navodila atmosféru a naladila ľudí na pravú metalovu náladu. Možno bol pre ľudí prekvapivý takýto rýchly začiatok, možno ešte pivo netieklo plným prúdom ako by na pagan koncerte bolo takým menším zvykom, alebo si zatiaľ návštevníci šetrili krčné stavce na nadchádzajúce kapely, keďže ich pod pódiom zatiaľ veľa nestálo. Ale to nevadí. Atmosféra stále silnela a s príchodom druhej kapely, Ohen, už konečne začala vrieť. Celý Tartaros začal byť príjemne ventilovaný hlavou metajúcimi fanúšikmi a každý, čo nemal obuté ťažké boty si dával pozor na prsty. Bohužiaľ dojem trochu pokazilo nazvučenie, keďže speváka a klávesáčku bolo pri speve pramálo počuť a huslista chvíľami prehlušoval ostatné nástroje, avšak celé to dokorenila klasická basa, ktorá príjemnými hlbokými tónmi rozvibrovala naše hrude. Oheň aj napriek drobným nedostatkom zožal česť a slávu a pripravil pódium pre ešte energickejšiu a agresívnejšiu kapelu od našich poľských susedov, Netherfell.

Tí ktorí aj doteraz sedeli boli pritiahnutí skvelou show, ktorú poľskí susedia priniesli.
 
Celý ich prednes sa niesol vo víre lietajúcich vlasov, buchotu tažkej obuvi a zdvihnutých pästí.
 
Ak náhodou začalo publikum utíchať, celá kapela ich povzbudila zborovým volaním HEJ, HEJ, HEJ do rytmu ich hudby a vír sa znova roztočil. Huslistka zjemňovala celkovú agresivitu vyžarujúcu z kapely... avšak vôbec to neuberalo na energii ktorú celému publiku dávali. :) Taktiež zvuky gájd a rôznych druhov píšťal vniesli do.ich hudby dojem tajomnosti. Celkovo podali takmer až maratónsky výkon keďže pri toľkom skákaní neprišli o dych a poriadne rozburcovali publikum.

A potom začalo snežiť. Možno sama Morena chcela takto uviesť Welicoruss, zlatý klinec programu. Za mrazivého, modrého osvetlenia na pódium vystúpili temné bytosti s hrozivým warpaintom na tvárach a s kožušinou na ramenách. Efektný príchod predpovedal ešte intenzívnejšie vystúpenie. A poviem vám, chlapi z Welicoruss nás nesklamali. Ako ich prejav gradoval, takmer nám zmrzlo pivo v pohároch a jediné čo sa dalo piť, bola vodka, ktorá s ani príchodom týchto mužov severu zmrznúť nemohla a len získala príjemnú teplotu :D. A ak niekto ešte náhodou nebol zaujatý ich vystúpením, tak ich spevák svojimi roztiahnutými rukami a epickou pózou pritiahol pod pódium. Ja osobne som sa najviac zabavil pri songu Sons of the North, ktorá svojim textom aj prevedením navodila skutočnú pohanskú atmosféru. A popri tom celom tu bol headbang a pogo, poriadny kotol, v ktorom nechýbalo veľa k pukaniu kostí. Starí aj mladí, ženy aj muži všetci to pod pódiom poriadne rozbalili a tým vzdali hold kapele, ktorá si to, podľa mňa, naozaj zaslúžila.

Večer hodnotím veľmi pozitívne. Ľudia sa bavili, ľudia pili(niektorí aj viac ako bolo treba). Všetko bolo tak, ako to má na poriadnom pagan koncerte vyzerať. A presvedčilo ma to o tom, aby som Pagan metal night navštívila aj nabudúce.

Pridal: Andrea Boksová
Foto: Andrea Boksová
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky