reportaz_2016-02-13_GGGM - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
GUTTURAL GORE GRIND MAFIA festival #8
13.2.2016, klub Barrák a klub Plán B, Ostrava


Nový rok sa nám začína poriadne rozbiehať aj čo sa týka extrémnych metalových koncertov. Ale predsa len v susedných Čechách, ktoré môžeme nazvať „grindová země zaslíbená“ to žije oveľa intenzívnejšie o čom svedčí aj trojdňový koncertný mini maratón.  Ten odštartoval vo štvrtok akciou KINDER GRINDER (Praha), v piatok ju vystriedal OBSCENE EXTREME mini winter ed. (Brno) a napokon sobotný zimný minifest GGGM v Ostrave, ktorý sme navštívili aj my. Tieto tri akcie spája jedno meno a tým je SCHIRENC PLAYS PUNGENT STENCH, alebo jednoducho povedané legendárna rakúska oldschoolovka PUNGENT STENCH na čele s jediným pôvodným členom Martinom Schirencom. To bolo pre mnohých hlavným lákadlom, pre mňa osobne jednoznačne áno, keďže som túto death metalovú formáciu nestihla zhliadnuť v čase ich regulárneho pôsobenia. Okrem toho však zahrajú aj ďalšie skvelé kapelky nielen českej, slovenskej a poľskej extrémnej scény, ale Ostrava privíta aj partičku BOLESNO GRINJE z Chorvátska, či veselú portugalskú gore sebranku SERRABULHO. Crystal productions si pripravili naozaj luxusnú zostavu kapiel, jedinou výhradou sú dva hosťujúce kluby – Barrák a Plán B, ktoré sú vzdialené podľa slov organizátora zhruba 10 minút a vidieť dnes sety všetkých kapiel bude takmer nemožné. Ako prebiehal ôsmy ročník zimného gore-grind-death metalového festivalu GGGM sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Program dnešného koncertu odštartovala v klube Barrák o 17:00 karvinská formácia FELISHA. Hudobné teleso skladajúce sa zo známych mien českej extrémnej scény sa teší z debutového albumu „Homo Latex Latexus“, ktoré vyšlo minulú jeseň zásluhou Pařát magazínu a set bol nepochybne venovaný práve jemu. Názov albumu už trochu napovedá, o čo sa opiera ich tvorba. Slovné spojenie zhudobnené erotické fantázie asi nebude ďaleko od pravdy, ale aj táto tematika sa dá dobre odprezentovať a hlavne predať. A to sa zoskupeniu FELISHA dnes večer určite podarilo. Slušne zaplnený klub vytvoril hneď zo začiatku úrodnú pôdu pre kapelu a tá sa odvďačila skvelou šou. Za bicími sediaci Lukáš (ex-SPASM) držal rytmicky pohromade toto death’n’rollové komando spolu s bassovými linkami v podaní Hadgiho (ANTIGOD) a gitarista PussyLover (G.O.R.E.) dotvoril veselú atmosféru melodickými rock’n’rollovými pasážami. Renhule sa musela vysporiadať aj s vokálmi kolegu Payounga, ktorý pred časom opustil kapelu. Avšak svižné striedanie krochkania, či erotického vzdychania a ochkania prostredníctvom dvoch mikrofónov zvládla vynikajúco. Chod celého setu bol v jej rukách a aj pomedzi skladby vždy niečo trefné podotkla. Títo milovníci mačacích jazýčkov a „bohemky“ dokonca zahrali podľa jej slov aj jediný grind corový „ploužák“, skvelú skladbu v sludgovom tempe. Vynikajúci štart večera!

Nasledovali zbojníci CATASTROFY z Bratislavy, ktorí vedia na živo poriadne roztancovať klub vďaka rýchlemu thrash metalu s punkovými základmi. Po úvodnej kapele sa priestor pred pódiom mierne vyprázdnil a fanúšikovia najskôr ostýchavo postávali ďalej. Ale ako som sama zistila, vpredu sa z pódia rynula len zvuková masa nástrojov, bolo to trošku prehulené. Ale ich set bol aj napriek tomu dynamický a zabijácky. A nacvičené majú nielen skladby, ale aj úvodné repliky k niektorým z nich a aj preto nás napríklad pred skladbou „Ančine cecky“ skvelo pobavili. Chlapci zahrali okrem toho aj „Žabomyšie vojny“, „Tento štát sa musí zničiť“, či predstavili patróna ich posledného albumu (či EP), zbojníka Kazimíra. CATASTROFY sekali a sekali v brutálnom tempe a to ako sa sami nazvali najmäkšou kapelou dnešného lineupu je len blud. Dnes tu zahrá síce veľa extrémnych zoskupení, ale CATASTROFY boli jednou s najrýchlejších a najúdernejších, Barrák položili určite na lopatky.

Bezprostredne po sete CATASTROFY sa začínal aj program v klube Plán B, ktorý bol od Barráku vzdialený cca 7 minút chôdze. Žiadna šatňa sa preto nekonala, kabáty sme museli mať poruke a už vopred sme si v tichosti zanadávali na takéto neštandardné riešenie koncertu. Aj napriek tomu, že sety kapiel v jednotlivých kluboch sa úplne neprekrývali, keď si pričítate ďalších 15 minút na presun hore dolu, nebolo to bohviečo.

Program v Pláne B však otvárala naša slovenská formácia STERCORE, a tak sme neváhali a ešte pred koncom setu CATASTROFY sme sa vybrali z Barráku. Plán B bol totálne prázdny, čo sa trochu dalo aj očakávať, ale kapela sa z času na čas musí popasovať s nižšou účasťou a odohrať set takisto ako pred plným klubom. Dnes to však pôsobilo naozaj ako v obývačke. Prítomných by ste zrátali na prstoch oboch rúk a hlasitosť nástrojov bola dosť nízka, čím sa strácala dynamika a sila inak údernej deathcorovej muziky. Priestor pred pódiom však nezostal nevyužitý a v okamihu ho zabral vokalista, ktorý v rytme množstva breakdownov lietal v priestore a so zaťatými päsťami nástojčivo škriekal do mikrofónu. Páni predstavili v rámci setu aj novú skladbu „Believe“ a keď k nej priberiem aj ďalšiu promo vec „Die Without Sins“ z minulého roka, veľmi sa mi pozdáva ich súčasné smerovanie a už sa neviem dočkať dlho očakávaného nového albumu. Snáď im už tento rok bude priať. Škoda tej nízkej účasti, lebo aj fanúšikovia dosť vedia ovplyvniť celkovú energiu a atmosféru setu. Dnes to nebolo bohviečo, také komorné vystúpenie, ale o to viac sa teším na nejaký ich ďalší koncert.

V klube sme zostali aj na nasledujúci set formácie ŠKODA 120 a tým sme museli vynechať G.O.R.E., ale túto veselú partičku sme videli už niekoľkokrát, preto sme dali prednosť údernej grindovici pomenovanej po našom legendárnom vozidle. A nemôžme ľutovať. Špinavý zvuk, ukričané vokály dvoch spevákov, bol to neskutočne krásny bordel, powerviolence jak prasa, no proste čistý underground. Ultrarýchle a ultrakrátke skladby frčali jedna za druhou bez zbytočných rečí. Bol to poriadny pretlak energie, hnevu, no proste jedovatá, nasratá, nekompromisná hudba, pri ktorej nedokážete zostať na mieste, musíte sa proste hýbať. Keby mi ráno zahučali do ucha, tak som do piatich minút v práci.

Presun na Chorvátov BOLESNO GRINJE sme dali svižným krokom, Barrák už mierne praskal vo švíkoch a trvalo mi hodnú chvíľu, kým som si uvedomila, že sa namiesto nich zvučia SPASM. Žiaľ páni nestihli doraziť z „ďalekého“ Brna, kde deň predtým odohrali koncert aj na zimnej edícií Obscenu. Buď to musel byť naozaj náročný večer, keď do pol ôsmej neboli schopní doraziť, alebo možno zablúdili. Ktovie. Ja viem len jedno. Strašne ma to štvalo, keďže si Chorváti so SPASM vymenili hracie časy a hneď sme vedeli, že set BOLESNO GRINJE kvôli odchodu vlaku nestihneme. A set gore maniakov SPASM som už videla naozaj stokrát. Proste klasika. Radim v boratovských plavkách s penisovou škraboškou krochkal do mikrofónu v sprievode zefektovanej basy a zväčša tanečného rytmu bicích. Na jeseň im vyšiel nový album „Pussy -de Luxe-“, ktorému bol venovaný aj dnešný set, no zazneli aj staré klasiky ako napríklad „Beautiful Human Toilet“. Osadenstvu klubu zmena programu vôbec neprekážala, v kotle to žilo, tancovalo sa, ľudia boli nadšení. Ako málo stačí k detskej radosti.

Spočiatku sme mali naplánované pendlovať medzi klubmi, aby sme zhliadli čo najviac formácií. Ale vidieť z každého setu 10 minút a stráviť večer chodením z klubu do klubu sme nakoniec vzdali a vzhľadom na pre nás atraktívnejšie kapely v Barráku sme nakoniec zakotvili tam. Takže české grindovice 6MAS, BOWEL FUCK, BBYB a taktiež aj polské formácie NUCLEAR VOMIT a C-4 sme vynechali, nechcem napísať, že povinne, ale človek si proste musel vybrať.

A nechať si ujsť skvelý death grind v podaní DISFIGURED CORPSE, ktorí sa zišli znova na pódiu len pri dnešnej príležitosti sa proste nedalo. Pestrá paleta extrémnych hudobných žánrov sa v ich tvorbe zliala do neuveriteľne energickej a nekompromisnej muziky. Rýchlosť je výsadou grindcorových pilierov a základy sú nepopierateľne tvorené death metalom, ale kde tu sa zjaví nejaká totálne hc/punková pasáž, ktorá dodá skladbám sviežosť a nádych starej školy. Rozmanitosť nielen žánrová, ale aj rytmická nedovolí, aby ste sa čo i len na sekundu nudili. A pred pódiom sa strhla veru poriadna mela, ktorej som sa zúčastnila iba okrajovo, ale krku som aj tak dala poriadne zabrať. Vláďa Tŕískala s vokálom ala Barney Greenway fungoval úžasne a práve menší vplyv NAPALM DEATH na ich tvorbu spôsobil pred stejdžom taký rozruch. Rýchle a úderné skladby posúvali set dopredu neuveriteľným tempom a ani sme sa nestihli spamätať a bol tu koniec. Škoda, dala by som si ich v kľude ešte raz!

Nasledovala death metalová legenda PUNGENT STENCH na čele s Martinom Schirencom a zrejme aj najväčší ťahúň dnešnej akcie. V časoch, keď títo Rakúšania vydali najväčšie albumové klenoty som netušila, čo je to death metal. Aj keď zarytý fanúšik old school štýlu by mal všetky neresti dohnať, tvorbu PUNGENT STENCH som nikdy nemala napočúvanú, no komplexne som vedela, čo mám od dnešného vystúpenia očakávať. Už pri zvučení sa nedalo nevšimnúť ako je rock’n’rollovo vyzerajúci basák s kotletami spoločensky unavený a aj keď na to Schirenc začiatkom setu upozornil, na priebeh koncertu to nemalo žiadny vplyv, zahral všetko s prehľadom a veľkým nasadením. Trojica hudobníkov servírovala starinky jednu za druhou, ale zo začiatku sa mi zdalo, že kotol, ktorý sa vytvoril pri predchádzajúcich DC nejak ustal. Neviem, čím to bolo spôsobené, ale úprimne musím napísať (nech mi fanúšikovia odpustia), že mne ich set prišiel miestami nudný, z pódia nešla taká energia a iskra akú som očakávala. Aj keď verím tomu, že snaha priniesť fanúšikom na pódiá starých PUNGENT STENCH je úprimná, z dnešného ich setu proste nesršal ten hnus, kanál, rozklad ako by som si to pri podobných formáciách predstavovala. Jediným menovateľom kanálnych hĺbok bol Schirencov záhrobný vokál, ktorý ani za tie roky nestratil svoju jedinečnú farbu. Ale aj keď som nemala pred ich vystúpením nasadenú latku očakávaní príliš vysoko, tento set na ňu nedosiahol ani z polovice.

Death metalovú chvíľku poézie opäť vystriedal gore grind prostredníctvom portugalskej partičky SERRABULHO. Hlavní protagonisti odetí v kostýmoch ako Dart Vader, či Snehulienka prorokovali poriadnu tanečnú veselicu. A nebolo tomu inak, usmievavý vokalista sa niekoľkokrát pridal k šantiacemu publiku pod pódiom, ale nakoniec sa invázia fanúšikov na pódiu postarala o najväčšiu zábavu večera. Veselý gore grind na štýl GRONIBARD s výkrikmi vo vysokých tóninách vytvoril v Barráku odľahčenú a veselú atmosféru, bolo to až nákazlivé. Nálada neklesla ani v momente, keď asi v polke setu nástroje stíchli a svetlá zhasli. Ani v tej chvíli fanúšikovia neprestali tancovať a hudobníci pobehovať po pódiu. Potom sa z tmy vynorili tóny mandolíny a úprimne povedané, celý čas som si myslela, že výpadok mal byť súčasťou programu. Bola to proste skvelá šou, pri takýchto kapelách sa proste nehodnotí hudba, ale celková atmosféra a tá bola elektrizujúca, pozitívna a veselá.

Najväčšie prekvapenie a slasť pre moje uši prišla až ku koncu tohto parádneho festivalu. Počas setu pražských death metalistov HEAVING EARTH sa síce priestor pred pódiom značne vyprázdnil, ale odchody posledných vlakov zrejme nepustili, keďže v Pláne B sa podľa harmonogramu už dohralo. Barrák razom zahalila mohutná temnota a ťaživá atmosféra spôsobená death metalom rynúcim sa z pódia. Od začiatku až do konca tohto setu som mala pocit akoby som neustále padala do nekonečne hlbokej studne, chladnej, bezodnej a páchnucej rozkladom. Prví, ktorí ma pri sete HEAVING EARTH napadli boli moji obľúbenci IMMOLATION, ten pocit a atmosféra boli veľmi podobné práve tvorbe týchto death metalistov. Chvíľami som nahnevane krútila hlavou, lebo som nevyužila šancu vidieť HEAVING EARTH už minulý rok a ani všade vychvaľovaný album „Denouncing the Holy Throne“ som doposiaľ nepočula. A o to viac má pre mňa ich dnešný koncert vyššiu hodnotu. Keďže som ich tvorbu vôbec nepoznala, a aj napriek tomu ma dokázali zaujať svojím ponurým a temným death metalom. Nádhera. Absolútne špičkový set, čo sa týka zvuku, muzikantských zručností, profesionálna úroveň po všetkých stránkach a ani jedno zaváhanie. Žlababa ten svoj vokál, ktorý je klenotom českej scény, musí ťahať až z útrob svojho žalúdka. Technicky náročné gitarové riffy mali takú nástojčivú a znepokojivú náladu, že som mala po celý čas zimomriavky. Proste kvalita a brutalita a pre mňa absolútny vrchol dnešného večera.

Aj keď sa nám nepodarilo podporiť všetky dnešné formácie, keďže sa hralo súčasne v dvoch kluboch, okrem tejto skutočnosti nemám absolútne žiadne výhrady. Ôsmy ročník Guttural Gore Grind Mafie sa nadmieru vydaril. Line-up bol luxusný, výkony kapiel skvelé a samozrejme fanúšikova, bez ktorých by to nešlo sa bavili, bláznili, tancovali a vytvorili tak v Barráku úžasnú atmosféru. Zabudla som ešte na tombolu, kde organizátori rozdali množstvo skvelých cien, no v prvom rade lístky na letné festivaly.

Pridal: Petra Šrámková
Pridané: 21.02.2016
Foto: Martin Mayer - rozšírená fotogaléria
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky