reportaz_2016-01-28_Luca_Turillis_Rhapsody - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

Luca Turilli´s Rhapsody, Iron Mask, Asylum Pyre
29.01.2016, Majestic Music Club, Bratislava



V rámci turné „Prometheus Cinematic Tour“ zavítal taliansky virtuóz Luca Turilli aj ku nám a to hneď na dva koncerty. Košice a Bratislava tak hostili trojicu symfonických kapiel a fanúšikom tak predviedli nezabudnuteľnú show. Po koncerte z metropoly východu boli na koncert samé pozitívne ohlasy a tak sme si koncert v hlavnom meste nemohli nechať ujsť. Takže asi takto môže vypadať večer keď sa vyberiete na koncert kapely, ktorá bola mnou roky prehliadaná a braná len ako jedna z množstva kapiel v žánri ktorému som nikdy nevenoval majoritnú pozornosť. Toľko môj subjektívny názor na úvod, ale teraz už poďme pekne po poriadku.

Po našom včasnom príchode do bratislavského MMC sa už pripravovala prvá z kapiel. Ešte pred začiatkom sa zo zákulisia vybral medzi fanúšikov Luca spolu s kapelou medzi fanúšikov kde sa s nimi ochotne fotili a rozdávali autogramy. Toto trošku natiahlo začiatok koncertu, ale toto milé zdržanie nevadilo nikomu zo zúčastnených. Prvá z kapiel (pre mňa úplne neznáma) francúzska progressive/power metalová Asylum Pyre začala zahrievať dav krátko po siedmej. Kapela od začiatku setu sršala obrovskou energiou, ktorú preniesla aj na publikum. Perfektná súhra kapely, sebavedomé vystupovanie spolu so speváčkiným neustálim kontaktom s publikom zožala kapela úspech. Po ich krátkom vystúpení pred ešte pomerne málo zaplnenou sálou ich fanúšikovia odmenili búrlivými ováciami. Síce málo ľudí a aj z nich mnohí kapelu len spoznali tak ako to bolo v mojom prípade, boli očarený z ich setu, ale žiaľ riedke publikum je už taký smutný údel prvej kapely vo väčšine prípadov. Druhá z kapiel Belgičania Iron Mask, ktorá mi bola aspoň trochu známa, ale o to viac nezáživná aspoň pre mňa. Oceňujem hudobnú a kompozičnú vyzretosť, ale niekedy až príliš prekombinované, vyšperkované miestami až onanistické „malmsteenovské“ gitarové orgie ubrali na potencionálnom pozitívnom dojme z vystúpenia. Nechcem týmto nikoho uraziť, ale v prípade tejto kapely by malo platiť staré známe a osvedčené „menej je niekedy viac“. Čas plynul a tak po trochu dlhšej prestávke nutnej na úpravu pódia vystúpili Rhapsody. Impozantným a strhujúcim úvodom odštartovali svoje vystúpenie. Od takmer filmového úvodu kapela odprezentovala skladby z aktuálneho minuloročného albumu Prometheus, Symphonia Ignis Divinus, ale do setlistu boli zakompované aj skladby z albumov From Chaos To Eternity, The Frozen Tears Of Angels, Triumph Or Agony či z albumov ich rannej tvordy Dawn Of Victory, Symphony Of Enchanted Lands či Legendary Tales. Práve na staršie skladby na publikum najviac zabrali spolu s hosťujúcimi opernými umelcami tak niektoré skladby získali na jedinečnej atmosfére. Dvojhodinový koncert sa chýlil ku koncu a tak po prídavkoch sa kapela s publikom štýlovo rozlúčila. Áno štýlovo, pretože po záverečnej klaňačke sa na projekcii objavili záverečné titulky a tak fanúšikovia mohli nadobudnúť dojem, že odchádzajú z premiéry veľkofilmu.

Na záver: Nemám čo dodať ani vytknúť a aj napriek mojim dlhoročným predsudkom voči Rhapsody som rád, že som zhliadol ich vystúpenie naživo čo vo mne zmenilo názor. Profesionalita či už kapiel alebo samotnej organizácie koncertu bola tak trochu nedocenená účasťou fanúšikov, ale toto už je celosvetový problém. Kto však v tento večer nesedel doma si užil neskutočne skvelý koncert a tak by sa mal každý nad sebou zamyslieť či je dobré len sedieť pri sociálnych sieťach a už nič iné neriešiť.

Pridal: Michal Roháč
Foto: Michal Roháč

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky