reportaz_2015-11-30_Skindred - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

SKINDRED, CHEMIA, DEADLY CIRCUS FIRE
26. november 2015, Aréna, ViedeňPokiaľ viem, waleská kapela SKINDRED sa na slovenských koncertných pódiách nepredstavila už štyri roky. Na to ako je koncertne vyťažená a v okolitých krajinách hráva takmer každý rok je to vcelku škoda. Ktovie čo je za tým, no ešteže Viedeň máme na dosah a kedykoľvek, aj v priebehu týždňa nie je problém odskočiť si tam na koncert. Tento rok páni vyrazili na turné na podporu nového albumu „Volume“ a vo viedenskej Aréne im sekundovali dve formácie
poľská rocková banda CHEMIA a londýnski progresívni muzikanti DEADLY CIRCUS FIRE.

Do klubu prichádzame v čase, keď DEADLY CIRCUS FIRE (DCF) pomaly rozbiehajú svoj set. Pred pódiom postáva zopár skupiniek fanúšikov, avšak na priestor Arény sa zdá toto množstvo mizivé. Štvorica muzikantov sa vybrala cestou hudobnej progresie a ich tvorba sa zdá byť veľmi rozmanitá. Toto však môže byť u niekoho prednosťou a u iných zasa zatratením. DCF patria na základe tohto vystúpenia skôr do tej druhej kategórie. Môže to byť nedokonalým zvukom, ale ich set nebol celkovo kompaktný, či uchopiteľný, proste sa nedalo čoho chytiť. Chvíľami šlo o rýchlu smršť s chrapľavým metalovým vokálom a djentovými sekanicami, potom páni skočili do pochmúrnej rockovej pasáže s melodickým spevom, bolo tam aj dosť atmosferických častí. Všetko bolo podané profesionálne, muzikanti sú to vyhratí a keď tie skladby počúvam teraz doma, tak je to solídna muzika, ale na živo to bolo istým spôsobom zle podané. Vokalista všetky polohy svojho spevu zvládol na výbornú, melodický vokál, growl, či scream. Keďže ide o vcelku sofistikovanú a vyšperkovanú hudbu, jedinému gitaristovi umne sekundoval basák so skvelými vyhrávkami. Po dvadsiatich minútach sa proste dá hodnotiť len to, čo vidíte, počujete a čo vyžaruje z pódia. DCF sa žiaľ nedokázali počas krátkeho setu predať. Mňa tentoraz nezaujali, ale myslím, že si určite zaslúžia druhú šancu.

Kapela s názvom CHEMIA z končín našich severných susedov neprilákala oveľa viac fanúšikov ako ich predchádzajúci kolegovia. Bolo zrejmé, že väčšina osadenstva klubu dnes večer prišla len a len kvôli SKINDRED. Oproti DCF bola tvorba poľských hudobníkov oveľa stráviteľnejšia. Páni tvoria modernú rockovú muziku vychádzajúcu z tých takzvaných post-grungových kapiel ako CREED, BUSH a vzhľadom na niektoré gitarové pasáže často pripomínali AUDIOSLAVE. Avšak aj keď boli ich skladby chytľavé a energické, najväčším hitom spomínanej superskupiny nesiahajú ani po päty. Celé vystúpenie sa nieslo v energickom rockovom duchu, ale skladby plynuli v jednom tempe a tým pádom chýbala koncertu dynamika. Kvalitná rocková skladba by podľa mňa mala mať pozvoľný začiatok, postupné stupňovanie, pridávanie dynamiky až po konečné vyvrcholenie v totálnom výbuchu, keď sa fanúšikovia idú roztrhať a vyskočiť z kože až k nebesiam. A toto mi v skladbách Poliakov chýbalo. Ale celé vystúpenie bolo kvalitné a veľmi vrúcne. Gitarista Woytek svojím zjavom, pohybmi a nasadením neskutočne pripomínal Kirka Hammetta a spolu s druhým gitaristom Mattom sa umne striedali v sólovaní a vyhrávkach. Najviac vyčnieval bubeník Adam, aj napriek tomu, že bol odsunutý na pravý okraj pódia. Okrem toho, že parádne trieskal do bubnov a neustále burcoval publikum stíhal ešte aj hulákať  do mikrofónu a neprestajne sa usmievať. No a spevák Luke disponuje okrem zamatového zafarbenia vokálu a bezchybného speváckeho výkonu ešte aj vynikajúcimi schopnosťami v úlohe frontmana. Hlavne vďaka jeho vtipným vsuvkám mal ich set pridanú hodnotu s vyvrcholením v poslednej piesni, kde primäl celú Arénu spievať jej úryvok „I love you so much“. Bol to veľmi milý a symbolický koniec vystúpenia, ktoré bolo aj napriek niekoľkým výhradám spomínaným na začiatku veľmi pozitívne a kvalitné.

Pred začiatkom vystúpenia dnešnej hlavnej kapely to začalo pred pódiom poriadne hustnúť. Každý si chcel chytiť dobré miesto, a preto som aj ja 15 minút postávala zhruba v prvej tretine klubu s domnienkou, že tá najväčšia mela sa mi určite vyhne. Avšak v sekunde, keď vyšli na pódium SKINDRED som vedela, že to bol omyl. Bolo jedno kde v klube stojíte, v tej chvíli ste sa stali súčasťou živého organizmu fanúšikov stvoreného neuveriteľnou a energickou muzikou SKINDRED. Úvodná znelka zo star wars „The imperial march“ sa stala stabilným introm ich vystúpení, no a hneď po nej za tónov skladby z nového albumu „Under Attack“ sa rozpútalo peklo. Divoká šou v podaní SKINDRED a nástojčivé povely speváka Benjiho neudržali ani jedného fanúšika v pokoji postávať. Neustále sme museli plniť Benjiho príkazy, tancovať, potom skákať, ukázať nad hlavami zaťaté päste, či znak peace. A samozrejme ak niekto zaháľal, Benji ho krásne vyfakoval. A boli tu aj iné zverinky, keď celý klub na Benjiho povel musel vyskočiť z podrepu, alebo všetci mávali prepotenými tričkami a mikinami nad hlavami, čo malo pripomínať vrtuľník. Jednoducho povedané, nemali sme šancu sa nudiť a bolo očividné, že celý klub si tieto koncertné okamihy neuveriteľne užíva.

Všetky možné žánre, ktoré sa miešajú v muzike tejto štvorice formujú absolútne jedinečnú hudbu s jasným rukopisom. Metalová dravosť a rocková energia tvoria pevné základy pre chilloutové reggae, úderné dub stepové tóny, či trip hopové úlety. Kapela svoju rozmanitosť v hudobnej tvorbe podčiarkuje aj samotným zjavom jednotlivých členov. Vokalista Benji samozrejme reprezentuje reggae a hip-hop, gitarista Michael svojím výzorov ala ZZtop spolu s basákom v koženej sidovke zastupujú rock, no a bubeníka Aryu by som zaradila k metalovým priaznivcov. Posledným členom je ešte Dan, ktorý sa stará o programing a celkovú elektronickú stránku hudby. Celá šou sa však točila poväčšine okolo excentrického frontmana Benjiho, ktorý bol najlepším katalyzátorom pri dostávaní publika do varu. Jeho hlasový prejav od klasického spevu, cez reggae vokál, rapovanie, až po metalový chrapľák bol absolútne bezchybný. Akoby ste počúvali CD-čko, ale z tisícnásobne väčšou dynamikou. Setlist tvoril prierez celou tvorbou, takže sa hralo z každého albumu. Mňa najviac potešili skladby z predošlej dosky „Kill The Power“, ktorú mám asi najviac napočúvanú a úplným vrcholom bola trip hopová pieseň „Playing With The Devil“ s pomalým štartom, ale s výraznou dub stepovou pasážou, kde osadenstvo takmer zborilo klub.  

Živelná šou SKINDRED sa dá slovami opísať len obmedzene. Ak ste ich koncert ešte nemali šancu navštíviť a či už ste metaloví priaznivci, reggae maniaci, alebo milujete elektroniku, je to úplne jedno, odporúčam vám aspoň raz vidieť túto šialenú kapelu naživo.

Setlist
 
Under Attack
Roots Rock Riot
Stand for Something
Rat Race
Doom Riff
Ninja
Sound the Siren
Cause Ah Riot
Trouble
Volume
Pressure
Kill the Power
Nobody

Playing with the Devil (Kill the power)
Warning

Pridal: Petra Šrámková
Foto Martin Mayer

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky